Jelentős növekedésről számolt be kedden piaczárás után közzétett negyedéves gyorsjelentésében a Magyar Telekom. Bevétel soron a felfokozott várakozásokat is meghaladta az éves alapon 6 százalékos emelkedés. Az eredmény sorokon is jelentős az éves növekedés, az EBITDA 6, míg az EBIT 9 százalékkal emelkedett, azonban itt csak az EBITDA haladta meg enyhén a várakozásokat, míg az EBIT enyhén elmaradt.
Erős negyedévet zárt a Magyar Telekom,
mely részben hozzájárult ahhoz, hogy a vezetőség javítsa idei és középtávú várakozásait, ám amennyiben a növekedés dinamikája fennmaradna, akkor akár ambiciózusabb várakozásokat is közzé tehetne a menedzsment – mondta Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. Hozzátéve: a jó eredmények miatt a vezetőség emelte az idei évre adott várakozásait, már 3 százalékos bevétel és legalább 3 százalékos EBITDA növekedést várnak, míg a CAPEX és szabad pénzáram várakozások nem változtak, továbbra is stabilnak látják a 2020-as évhez képest. A 2021-24-re vonatkozó várakozásaikat is frissítették, mely alapján 2020-hoz képest 1 százalékkal növekedhet a bevétel és az EBITDA, felfelé mutató potenciállal, mely újdonság, míg a szabad pénzáram, a teljes részvényesi kifizetéssel együtt, 1-2 százalékkal emelkedhet.
A klasszikus telekommunikációs szegmensek mind Észak-Makedóniában, mind Magyarországon tudták növelni a bevételeiket ezt azonban részben ellensúlyozta az, hogy a rendszerintegrációs szegmens csökkenésről számolt be mind a két országban. Az RI/IT bevétel 2 százalékkal csökkent éves alapon. Főleg a kiszervezési megrendelések csökkentek, míg ezt részben kompenzálta az emelkedő implementációs projekt megrendelés.
Magyarországon a mobil bevételek 8,7 százalékkal emelkedtek éves összehasonlításban,
mert az adatbevételek nagyobb ütemben tudtak bővülni, mint a lakossági hangalapú bevételek csökkenni. Hiába növekszik a hangalapú forgalom, egyre több ügyfél választja a korlátlan csomagokat, mely csökkenti az alszegmens bevételét. Ezt azonban ellensúlyozta az éves alapon 20,2 százalékkal emelkedő adat és SMS bevétel, valamint a felhasználók feltöltőkártyáról előfizetési modellre való átállása. A megugró SMS bevételeket az állami Covid kampány miatt kiküldött tömeges SMS-ek is megnövelték a negyedévben. A készülékértékesítések 11,9 százalékkal emelkedtek éves alapon.
A magyar vezetékes bevételek 3,2 százalékkal emelkedtek éves alapon, 49 milliárd forint bevételt ért el a cég ezen a szegmensben.
A főbb komponensek közül tovább folytatódott a hangalapú bevételek csökkenése, éves alapon 6,5 százalékkal csökkentek, míg a TV bevételek 7,9 százalékkal emelkedtek, hála a magasabb előfizetői számnak. A szélessávú kiskereskedelmi bevételek 7,3 százalékkal növekedtek. A készülékértékesítések 2,6 százalékkal emelkedtek éves alapon. A szegmens egy előfizetőre eső árbevétele enyhén csökkent, azonban a gigabit házat kiépítése miatt egyre többen vásárolnak nagyobb sávszelességes internetet.
Észak-Makedóniában is hasonló trendeket láthatunk – emelte ki az elemző, azonban a vezetékes szegmens növekedés dinamikája itt jelentősebb. A mobil bevételek 8,3 százalékkal emelkedtek éves alapon, míg a vezetékes szegmens bevételei 7,8 százalékos éves emelkedést mutatnak. Az országban a Telekom bevétele még a hangalapú bevételek között is enyhe emelkedést mutat. Az RI/IT bevételek jelentősen, 24,5 százalékkal csökkentek éves alapon, hála a testreszabott megoldási projektekből származó alacsonyabb bevételeknek, mely kiemelkedően magas volt a bázis időszakban.
A negyedéves nyereség 14,5 milliárd forint volt. Ez meghaladta az elemzői várakozásokat is 12 százalékkal és 26 százalékos éves növekedésnek felel meg. A szabad pénzáram megháromszorozódott, részben hála az emelkedő EBITDA-nak, valamint a tavalyihoz képesti alacsonyabb CAPEX-nek, tavaly ilyenkor felgyorsították a gigabit hálózat kiépítését. A mostani negyedév végére már 2,75 millió hozzáférési pontot alakítottak ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.