Már két éve tervezgeti, de hamarosan bizonyossá válhat, hogy a legendás lexikonokat és szótárakat kiadó chicagói székhelyű Encyclopaedia Britannica megjelenik részvényeivel a New York-i tőzsdék egyikén. A Bloomberg úgy értesült, hogy az ehhez szükséges dokumentumokat a társaság január végén már benyújtotta az amerikai tőzsdefelügyelethez (SEC), és az elsődleges részvénykibocsátáshoz (IPO) a júniusi dátumot tartja a legvalószínűbbnek.
A Britannica már felkért tanácsadókat is az ügylet megszervezéséhez, neveket azonban nem árult el. Annyit viszont tudni lehet, hogy a kiadótársaság az egymilliárd dolláros piaci kapitalizáció elérését tűzte ki célul. A befektetőknek felkínált részvények mennyiségéről és a közkézhányad várható alakulásáról sem szivárogtak még ki érdemi információk.
A tőzsdei bevezetés véget vetne a Britannicát körülvevő spekulációknak, pénzügyi mutatói nyilvánossá válnának, így a befektetők
könnyedén megítélhetik, hogy a modernizált társaság mennyire tekinthető aranybányának, vagy épp pénztemetőnek.
Annyi biztos, hogy az utóbbi két évben magánbefektetők bevonásával próbálkoztak, de ennek a sikeréről a Bloomberg sem tudott hiteles információkkal szolgálni. Egy hozzávetőleges adat azonban nyilvánosságra került, nevezetesen a 2022-es bevételé, amelyről Jorge Cauz vezérigazgató még azon év szeptemberében elárulta, hogy megközelíti majd a százmillió dollárt.
A több mint 250 évvel ezelőtt alapított Encyclopaedia Britannica a legrégebbi angol nyelvű általános enciklopédia – a honlapján található bejegyzés szerint. A kiadót Jaqui (Jacob) Eli Safra, a szíriai zsidó Safra bankárfamília svájci állampolgárságú, ma 84 éves leszármazottja vásárolta meg még 1996-ban. Akkor
brutális leépítéseket hajtott végre, szerkesztők sorát tette lapátra, felszámolta a lexikonokkal házaló hálózatot, majd 2012-ben, 244 év után felhagyott az akkor épp 32 kötetes lexikon kinyomtatásával.
A társaság az elmúlt években már igyekezett megfelelni a modern kor kihívásainak, a nyomtatott kiadványok irányából a digitális tudástárak felé haladt, és kiterjesztette tevékenységét az online oktatásra is.
Leányvállalatai közé tartozik a Britannica Education és a Melingo AI, egy mesterséges intelligenciával működő, természetes nyelvi feldolgozó platform, amelyet nyelvtanulásban és szótárakban használnak előszeretettel.
A Britannicához köthető online felületek kihasználtságára nem lehet panasz, saját adataik szerint évente több mint hétmilliárd oldalmegtekintésük van, regisztrált felhasználóik között pedig 150 milliónál is több diákkal találkozhatunk. A Britannica adja ki a legendás Merriam-Webster szótárakat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.