Budapest Óriáskereke 2013 óta pörög, a főváros egyik szimbólumává vált, látogatószáma az évek során meghaladta a hárommilliót, tavalyi forgalma pedig már a 2019-es látogatószámot is felülmúlta 2 százalékkal. Ilyen stabil kereslet mellett az üzemeltető cég vezetője ismét lát esélyt egy új, akár még nagyobb kerék beszerzésére, pár éven belül.
Az óriáskerék-vásárlás terve nem új, a jelenleg bérelt belga szerkezet helyett ugyanis már régóta tervezi a kizárólag egyedi megrendelésre, nagyjából két év alatt legyártható kerék megrendelését az Óriáskerék Kft.
Típustól függően, 9-14 millió euró között lehet most az Erzsébet térihez hasonló nagyságú és minőségű szerkezetet vásárolni, a 8-10 méterrel nagyobb átmérőjűek ára pedig 12 millió eurónál kezdődik – tudtuk meg.
Ha nem tör ki a világjárvány, már egy új kerék pöröghetne Budapesten, de a Coviddal összefüggő kényszerszünetek okozta drasztikus bevételkiesés miatt a beruházásról lemondtak az üzemeltetők.
A bezárásokkal és utazási korlátozásokkal sújtott pandémiás időszakban is több százmillió forintba került megtartani az óriáskereket, amit a működtető társaság tulajdonosainak kellett pótolnia ahhoz, hogy később újra elindulhasson a szerkezet
– fogalmazott Banka Edina, az Óriáskerék Kft. ügyvezetője a Világgazdaságnak.
Időközben az is egyértelműen megmutatkozott, hogy csak a belföldi vendégkör nem tudja eltartani az attrakciót, amelynek látogatói között legalább 85 százalék a külföldiek aránya.
Miután Budapesten berobbant a külföldi vendégforgalom tavaly, belendült Budapest Óriáskereke is.
Az új kerék nemcsak kapacitásában, hanem másban is eltérhet a jelenlegi, egyébként megbízhatóan, biztonságosan, üzemzavarok nélkül működőtől, mely 2017-ben váltotta fel a korábbi óriáskereket az Erzsébet téren. A legnagyobb igény a jelenlegi kerék felszereltségéhez képest egy modern, nagytudású fénytechnikára van, amivel ízlésesen fényfesteni lehet az óriáskereket. Mint azt Banka Edina elmondta:
szívesen csatlakoznának olyan jótékonysági és figyelemfelhívó akciókhoz,
amikor például a hidakat, hoteleket és egyéb épületeket színezik be rózsaszínre, kékre, annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet egy problémára vagy nemzeti ünnepeinken szívesen jelentetnék meg a magyar zászló színeit. Csakhogy ehhez több millió forintért tudnának fénytechnikát bérelni, aminek árát inkább támogatásként adják, így színesen megvilágítva a szerkezet akkor van, ha azért egy-egy szponzor fizet. Szolgált már látványos felületként egy új telefonkészülék, bankkártya, üzletlánc promóciójában vagy kasszasiker film debütálásakor is a Belváros legfrekventáltabb terén álló szerkezet.
A saját berendezés megvásárlása mellett elsősorban az szól, hogy a beruházás körülbelül 10 éves megtérülési ideje után egy kiválóan karbantartott és 10 évente teljes körű felújításon átesett szerkezet még 15 évig üzemelhetne. Budapest Óriáskereke egyébként pontosan akkora, mint a bécsi, de menetjegyet továbbra is olcsóbban lehet váltani a budapestire.
A hasonló európai óriáskerekekre a viteldíj több mint 13 euró, míg itt 11-12 euró árfolyamtól függően.
Párizsban időszakosan 10 méterrel nagyobb kerék pörög, arra 15 euró a jegy.
A hazai vendégkör aránya 15 százalék alatt van, sokan óriáskerekeznek például karácsonykor közös családi programként, vannak visszatérő vendégek. Az év végi ünnepek idején látványosan megugrik a vidékről érkező magyar vendégek száma is, a tavalyi december az éves forgalom 16 százalékát adta, ami rendkívül erősnek számít.
Az időnként már kígyózó hosszú sorokat feláras elsőbbségi jeggyel ki lehet kerülni, és kedvelt az ugyancsak drágább pezsgős jegy is. A cégvezetés arra számít, hogy
egy új óriáskerék megújuló forgalmat generál, azok a magyar vendégek is kipróbálják majd, akik már utaztak a mostanin.
Sorsdöntő a beruházás megvalósulását illetően az idei év lehet, aminek eredményétől függ, hogy 2025-ben elindul-e a gigantikus szerkezet legyártása a budapesti cég megrendelésére.
Amennyiben 2025-ben aláírják a megrendelést egy új óriáskerék gyártására, legkorábban 2027-ben állíthatják fel a pesti Belvárosban az új szerkezetet.
Biztonsági ellenőrzés és fejlesztésekTavaly megvalósítottak egy régóta tervezett beruházást: kicserélték az óriáskerék előtti vendégtér padlóját és megrendelték az óriáskereket kiszolgáló új személyzeti konténereket, illetve egy fagyizót, amelyeket később helyeznek ki, amikor jelentősen kisebb a kerék forgalma. Egyúttal februárban a háromévente esedékes nagyszabású üzembiztonsági ellenőrzésen is átesik az óriáskerék. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.