Az utóbbi időszakban több cikk is foglalkozott az Európai Unió versenyképességének növelése érdekében a kontinens tőkepiacainak lehetséges aktivizálásával. A nagyobb források/finanszírozás megjelenése a tőkepiacokon lehetővé tenné azon vállalatok számára is az olcsóbb forrásokhoz jutást, amelyeknek alacsonyabb likviditási környezetben jóformán a bankhitel jelenti az egyetlen finanszírozási lehetőséget. A téma kiemelten fontos, hiszen az EU sok tekintetben az Egyesült Államok és Kína után kullog a versenyképességet illetően.
Az említett források egyenesen azt emelik ki, hogy fontos lenne a tőkepiacra csatornázni azokat a lakossági bankszámlákon tartott összegeket vagy azok egy részét, amelyek így dinamizálnák az EU tőkepiacait. Továbbá a megjelenő addicionális tőke, túl azon, hogy a lakosság számára hosszú távon magasabb hozamokat jelentene a banki, illetve az állampapírpiaci hozamokhoz képest, a nemzetgazdaságok vagy az EU szintjén effektívebb, hatékonyabb tőkepiacokat generálna, amelyek jobban megállnák helyüket a nemzetközi versenyben.
Kiemelendő, hogy az egyes országokban a vállalatok tőkeszerkezete nem egyforma, mivel van ország, ahol szívesebben bocsátanak ki a cégek kötvényeket vagy részvényeket, de olyan is akad, ahol a bankok dominálnak és több vállalati hitelkibocsátás történik. Így az egyes országok banki vagy piaci alapú pénzügyi struktúrájúak.
A pénzügyi rendszer (bankok és piacok) mélységét – kiterjedtségét – elemezve az egyes országokban azt tapasztaljuk, hogy míg Kínában döntően a bankrendszer dominál, addig az USA-ban a jóval markánsabb a részvénypiaci finanszírozás aránya.
Önmagában a nagyobb forrás eljuttatása a részvénypiacokra nem jelenthet gyógyírt, és nem vezet hatékonyabb, versenyképesebb tőkepiacokhoz és vállalati struktúrákhoz. A vállalatok a nagyobb részvénykereslet megjelenéséből és a részvényárfolyamok erősödéséből ugyanis csak akkor profitálnak, ha új részvényeket bocsátanak ki, vagy ha saját részvényeket vásárolnak. Az emelkedő részvényárfolyamok és növekvő piaci kapitalizáció tehát önmagában effektíve előnyt csak e két esetben jelent.
A lakossági bankszámlákon szunnyadó pénzek dinamizálása nem azonnal megvalósítható feladat. Fontos kiemelni továbbá azt, hogy az egyes országok, országcsoportok pénzügyi struktúráját nem lehet hirtelen és könnyedén megváltoztatni. A háztartások, az egyes befektetők vagy lakossági szereplők nem portfóliómenedzserként működnek, akinek a befektetései az elvárt hozamok mentén változnak, hanem az attitűdjük, kockázatvállalási készségük az időhorizonton kevésbé talán években, de inkább évtizedekben mérhető időtávon belül változik.
A lakossági bankbetétek mobilizálása és eljuttatása a tőkepiacra habár szép feladat, mégis kiemelendő, hogy nagy körültekintéssel szükséges eljárni.
Önmagában a lakossági bankbetétek részvénypiaci befektetéssé „tétele” csak részben jelent versenyképességi javulást. Az új részvénypiaci kibocsátások és a lakossági forrás azokhoz való eljuttatása azonban valódi áttörést jelenthet jó néhány vállalat és az EU egész tőkepiacának versenyképességét illetően is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.