Alaposan felkavarta az állóvizet augusztusban több beérkező amerikai adat, illetve más egyéb globális piaci fejlemény, most azonban visszatekintve úgy tűnik, hogy a piac a Fed kamatvágásai kapcsán kissé előreszaladt, a rendelkezésre álló adatok alapján túlzásba esett azzal kapcsolatosan, hogy mekkora bajban lehet az amerikai fogyasztó, kell-e az addig gondoltnál drasztikusabban megsegíteni a kamatok még gyorsabb csökkentése által, miközben egyelőre az USA-ban még el sem indult a kamatcsökkentési ciklus.
E hét közepén megjelent a várva várt augusztusi fogyasztói árindex az Egyesült Államokban, ami tiszta vizet öntött a pohárba. Azzal kapcsolatosan legalábbis mindenképpen, hogy szeptemberben a következő (18-a) kamatdöntő ülésen rögtön 50 bázisponttal kell-e indítania a Fednek, vagy elég csak 25 bázisponttal, hiszen az előbbit nem indokolja semmi. Korábban a rossz munkaerőpiaci statisztikák vezettek arra a következtetésre (persze minden más globális kedvezőtlen fejlemény ráerősítésével), hogy a szabályozónak azonnal lépnie kell, de talán már el is késett. Úgy tűnik, hogy a piac megnyugodott, elsőre elegendő a klasszikus lépésköz.
A Fed számára (a saját PCE mutatóján túl is) rendkívüli fontosságú CPI-riport szerint az általános árdrágulás üteme az Államokban a júliusi 2,9 százalékról 2,5 százalékra süllyedt, ami egyébként megegyezett a Bloomberg által megkérdezett elemzők válaszaiból számolható piaci konszenzussal, a maginflációs mutató azonban minimálisan emelkedett, a részletekkel együtt pedig mindez a határidős kamatpályát is kisimította.
A 2,5 százalékos headline CPI egyébként 2021 februárja óta nem látott mélypont. Akkor 1,7 százalék volt az infláció. Havi szinten ugyanannyi volt a drágulás üteme, mint júliusban, csupán 0,2 százalékos, vagyis a mostani adatban nagy általánosságban jókora bázishatás is volt. Az élelmiszer-infláció 2020. március óta nem volt olyan alacsony, mint a hónapban (2,1 százalék), miközben az éttermi szolgáltatások inflációja (4 százalék) alig csökken. A tojás ára pl. (28,1 százalék) tavaly március óta nem ugrott meg ilyen mértékben, mint most. A kép persze vegyes, mindeközben ugyanis a pékáruk és a gabonafélék fogyasztói árai összességében estek (mínusz 0,3 százalék), amire 2017 vége óta nem volt példa. Az energia ára 4 százalékkal esett, ami a második legnagyobb ütem idén. Ennél is nagyobb mértékben legutóbb januárban csökkent. Értelemszerűen az olcsóbb olajárnak köszönhetően a legnagyobb hatással erre az üzemanyagok inflációja volt (mínusz 10,4 százalék).
A hektikusabb élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginflációs mutató 3,2 százalékon ragadt, ahogyan az elemzők várták, vagyis nem változott júliushoz képest, ami így szintén nem okozott meglepetést. Havi szinten mindezzel szemben 0,2-ről 0,3 százalékra emelkedett a mutató, ami a Fed szemében mégiscsak megjegyzendő, pláne, miután sokéves júniusi mélypontjáról így most már második hónapja emelkedik. A szolgáltatási infláció a lakhatási költségek drágulásának köszönhetően továbbra is 4,9 százalék körül alakul. A lakhatási költségek 5,1-5,2 százalékra ugrottak, ami mögött leginkább a bérleti díjak játszottak szerepet (5,3 százalék). Ez havi szinten látványosabb volt, és mivel kulcsfontosságú összetevője a szolgáltatói inflációnak, ezért szintén érdemes szorosabban nyomon követni ennek alakulását. Az erőteljesebb indexálás a bérleti díjak mellett a lakásbiztosítások költségét is elérte. Itt a mutató 3,1-ről 3,6 százalékra ugrott, holott nyáron volt ebben némi konszolidáció. A lakhatási költségek nélkül számított szolgáltatási maginfláció 4,5 százalék volt, ami csak az idei második legalacsonyabb adat. Ha azonban a lakhatási költségeket a teljes maginflációból távolítjuk el, akkor a kapott 1,7 százalékos ütem (ami 1,8 százalékról süllyedt tovább) 2021 márciusa óta a legalacsonyabb. A termék-maginfláció változatlanul mínusz 1,9 százalék, vagyis továbbra is komoly visszahúzó erővel bír. Az elmúlt egy és negyed évben ez volt a 14. hónap, amikor negatív előjelű adatot látunk ebben a tekintetben. A repülőjegyárak látványosan megugrottak, pl. júliusról augusztusra (3,9 százalék), éves alapon azonban még mindig alkalmazkodást tükröznek a gyenge kereslethez (mínusz 1,3 százalék).
Az új inflációs adatokkal párhuzamosan a reálbér-növekedési számok is gyorsan előálltak. Ezek alapján 1,3 százalékkal nőttek átlagosan az órabérek a júliusi 0,7 százalékot követően. Az elmúlt években kevés alkalommal volt ennél is magasabb a statisztika a reálkeresetek tekintetében. 2023 júniusa és júliusa kivételével egészen 2021 elejéig kell visszamenni, hogy gyorsabb reálbér-növekedést lássunk. Mindez nem rossz előjel a fogyasztás élénkülése, legalábbis annak kilátásai kapcsán.
A piac továbbra is úgy gondolja, hogy fennmaradhat egy 2,5 százalék körüli növekedési ütem az USA-ban, ami 2025 során 1,5–2 százalék közé lassulhat majd, miközben az infláció idén még inkább átlagban 3 százalékhoz, a következő években azonban már 2 százalékhoz lehet közelebb.
A recessziós félelmek akár tovább is mérséklődhetnek az év hátralevő részében, ha nagyon nem romlanak el a beérkező adatok. Jelenleg már csak 30 százalék a valószínűsége egy soron következő negyedévekben bekövetkező, komolyabb visszaesésnek, miközben az év elején még az erre vonatkozó piaci konszenzus 50 százalékon volt. Mindez tehát inkább azt a kamatpolitikai forgatókönyvet erősíti meg a befektetők számára, amely szerint szeptemberben ugyan elkezdődnek a kamatvágások, de nem egy elkésett, vagy éppen siettetett 50 bázisponttal, csupán 25 bázisponttal, amit további három csökkentés követhet 2024 végéig. Ami 2025-öt illeti, ott egyelőre benne van a pakliban ezen forgatókönyv mentén további hat kamatcsökkentés. Ez azt jelenti, hogy idén év végén 4,25-4,5 százalék körül, a jövő év végén pedig 2,75–3 százalék között alakulhat az irányadó kamatsáv az Egyesült Államokban. Ami tehát a rövid távú kilátásokat illeti, például a zöldhasú, illetve a tőzsdék szempontjából, a kockázati étvágy, úgy tűnik, fennmarad, a piac nem számol lemaradást gyorsan bepótolni kívánó kamatpályával. A lazítás idei és 2025-ös becsült összmértéke lényegében változatlan az augusztusi CPI után, noha a riport részleteinek mégiscsak inkább pozitív felhangja van a növekedési kilátások tekintetében, ami a vételi erőt az első reakciók alapján talán vissza tudja csalogatni a korábbi óvatosabb hozzáállást felváltva. Egy adat persze nem adat, szokták mondani, így mi is leginkább azt tanácsoljuk, hogy várjuk ki a végét, vagy legalábbis azt, hogy a Fed majd hogyan értékeli saját maga a fentieket szerdai kamatdöntő ülésén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.