A hétfőn kezdődő párizsi klímaértekezleten hozandó, kötelező érvényű megállapodás végrehajtásával várhatóan 2 Celsius-fok alatt tartható a globális felmelegedés mértéke. A részt vevő 195 ország (és 196.-ként az EU) képviselői megszavaznák azt is, hogy 2020-tól évi 100 milliárd dollárral segítsék a fejlődő országokat. A pénzt a részt vevő országok, nemzetközi intézmények és a magánszektor képviselői adnák össze. Barack Obama amerikai elnök már a rendezvény első napján találkozik kínai és indiai kollégájával, hogy „erőteljes üzenetet küldjenek a klímaváltozás elleni elkötelezettségükről”.
A Párizsban előírandó intézkedések nélkül az átlaghőmérséklet növekedése a század végére elérheti a 4,8 Celsius-fokot, de velük sem lesz azonnali változás. Évtizedekig tart ugyanis, amíg a légkörből távozik az ipari forradalom kezdete óta felhalmozott klímagáz. „Ha minden ország megvalósítja a klímacsúcson 2050-ig vállalandó tervet, még akkor is kilenc – az európaihoz mérhető – hasonló programra lesz szükség a globális melegedés megfékezésére. Másképp megfőzzük magunkat” – mondta nemrég a Világgazdaságnak Varró László, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) menedzsere.
Szakértők szerint a globális felmelegedést főleg a fosszilis tüzelőanyag égetésével a levegőbe kerülő szén-dioxid okozza, tehát a folyamat elsősorban az energiatermelés, a közlekedés és egyes iparágak technológiájának megváltoztatásával lassítható. A fosszilis tüzelőanyagoktól való eltávolodás azonban sérti az olajcégek üzleti érdekét. Egy vizsgálat nemrég közzétett adatai szerint 1993 óta számos olyan tanulmány jelent meg, amely kétségbe vonta a fosszilis energiahordozók klímakárosító hatásait, és amelyek készítőit olajcégek támogatták. Az amerikai Exxon Mobil ellen a közelmúltban vizsgálat is indult a befektetők és a közvélemény megtévesztése miatt.
A klímaváltozásnak egyes súlyos következményei már megjelentek. A szélsőségessé vált időjárás világszerte pusztítást okoz, a sivatagosodás a föld további részeit teszi élelmiszer-termelésre alkalmatlanná, lényegében lakhatatlanná. Ezzel a klímaváltozás közvetlenül is táplálja a több százezer embert megmozdító népvándorlást, de közvetve is erősíti azzal, hogy a szárazság sújtotta övezetekben nőnek a belső konfliktusok.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint 2003 és 2013 között a fejlődő térségekben a növénytermesztés, az állattenyésztés, a halgazdálkodás és az erdészet mintegy 25 százalékban részesül a negatív hatásokból. Az aszályok utóhatása is bő 80 százalékban a mezőgazdaságban csapódik le. 2010–2015 között ötéves átlaghőmérséklet-növekedési csúcsot döntöttünk a Meteorológiai Világszervezet adatai alapján. Erősödött az El Nino hatása, megszaporodtak a trópusi ciklonok, melegszenek az óceánok és tengerek, a szintjük pedig emelkedik.
Három pontot fogadtunk el
A klímacsúcsnak három olyan célkitűzése van, amelyet Magyarország is elfogadott, és az unióval egyeztetve közösen képvisel Párizsban. Ezek a károsanyag-kibocsátás 40 százalékos csökkentése 2030-ra 1990-hez képest; ugyanekkorra 27 százalékos energiamegtakarítás, valamint és a megújuló energiaforrások részarányának 27 százalékra való emelése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.