BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Dél-afrikai Köztársaságnak nem kell az IMF pénze

Afrika legiparosodottabb gazdasága már azelőtt recesszióba került, hogy márciusban megjelentek az első koronavírusos megbetegedések.

A dél-afrikai pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy az új koronavírus-járvány mély recessziót okozhat és tovább gyengítheti az amúgy is rossz államháztartási helyzetet, de kizárta, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségével állítsák talpra a gazdaságot.

Afrika legiparosodottabb gazdasága már azelőtt recesszióba került, hogy márciusban megjelentek az első koronavírusos megbetegedések.

A befektetők egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a kormány miként tudja finanszírozni a költségvetés növekvő hiányát, miközben fontos egészségügyi döntéseket kell meghoznia.

A dél-afrikai jegybank kedden váratlanul 1 százalékponttal, 4,25 százalékra csökkentette az irányadó kamatát, hogy mérsékelje a járvány által okozott gazdasági károkat.

Tito Mboweni pénzügyminiszter újságírók kérdéseire válaszolva kedden elmondta, hogy

segítséget kérnek a Nemzetközi Valutaalaptól, de kifejezetten a Covid-19 járványhoz kötődő csomagokból. A dél-afrikai kormány csakis olyan programokban gondolkodik, amelyek nem járnak együtt semmiféle strukturális kiigazítással.

Fotó: AFP

A Dél-afrikai Köztársaság kormányzó pártján, az Afrikai Nemzeti Kongresszuson (ANC) belül és a pártot támogató szakszervezetek körében is rendkívül népszerűtlen lépésnek számít pénzt kérni multilaterális szervezetektől, különösen a valutaalaptól. Az ANC és szövetségesei a hónap elején óva intették a pénzügyminisztert attól, hogy segítségért forduljon az IMF-hez.

Mboweni közölte, hogy a kormány felülvizsgálja a költségvetést a járvány hatásaira való tekintettel. Azt azonban nem árulta el, hogy pontosan mikor készülnek el a tervek. Annyit tudni, hogy a kormány a kiadási oldal bizonyos tételeit átcsoportosítja egészségügyi célokra, készül egy adósságstabilizálási terv és felszámolják a csődvédelmi eljárásba menekült South African Airways légitársaságot.

Cyril Ramaphosa elnök kormányát dicsérték, hogy még azelőtt szigorú kijárási korlátozásokat vezetett be, hogy az új koronavírus áldozatokat szedett volna, de a figyelem most már a gazdasági következményekre irányul. A jegybank vezetése kedden egyhangúlag döntött a kamatcsökkentés mellett, miután az elnök csütörtökön további két héttel meghosszabbította a három hétre elrendelt korlátozásokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.