A hazai tógazdaságokban tavaly 22 5441 tonna halat termeltek, továbbra is a ponty a domináns fajta, ugyanis hazánkban elsődlegesen az erre alapozott polikultúrás tórendszerekben termelik a halakat – derül ki a NAIK – Agrárgazdasági Kutatóintézet kimutatásából. Ahogy jellemzően a korábbi években, úgy tavaly is HajdúBihar megyében termelték a legtöbb halat. Ezen kívül jelentős mennyiséget halásztak le Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy, Békés, Baranya és Csongrád megyében is. A ponty adta a tógazdaságokban nevelt étkezési halak 79,5 százalékát, az előző évhez képest egyébként 6,4 százalékkal csökkent a termelés. A hektáronkénti szaporulat összesen 595 kilogramm, az 1 hektárra vetített pontyszaporulat 481 kilogramm volt 2018-ban.
A növényevő halfajok közül az amur a lehalászott étkezési célú mennyiség 3,3 százalékát, a busa (fehér, pettyes és hibrid) 9,5 százalékát adta 2018-ban. A megtermelt étkezési méretű értékes ragadozó halak (csuka, harcsa, süllő) lehalászott mennyisége 2018-ban 328 tonna volt, ami az előző év adatához képest 15 százalékos bővülést mutatott. A tógazdaságokban a horgásztatással értékesített hal mennyisége 209,3 tonna volt 2018-ban, ami 26 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi 282,5 tonnához képest. Halgazdálkodási vízterület telepítésére 2018-ban 1745 tonna halat értékesítettek a termelők.
A NAIK- AKI Lehalászás Jelentés című kiadványa szerint a magyarországi fogyasztói szokás az elmúlt néhány év során nem változott abban a tekintetben, hogy
a halhúsfogyasztás elég erősen idény jellegű, leginkább a húsvéti és karácsonyi időszakban vásárolnak alapvetően halat a hazai fogyasztók. A feldolgozott, illetve konyhakész halászati termékek iránt viszont egyre inkább nő a kereslet.
Az ágazat képviselői és az agrártárca folyamatosan törekszenek a halfogyasztás és a fogyasztói bizalom növelésére. Ezt a célt szolgálja az AKI szerint az is, hogy a fogyasztási célú hal áfatartalmának 2018. január 1-jétől 27 százalékról 5 százalékra való mérséklése is. Magyarországon az egy főre jutó éves átlagos halfogyasztás mértéke 5-7 kg között mozgott az elmúlt néhány évben, ami jelentősen elmarad az EU átlagától (23-25 kg/fő/év) és a világátlagtól (20 kg/fő/év) is. A hazai lakosság jellemzően a 1,5–2 kilogrammos pontyot keresi, és a kereskedői elvárások is ezt az átlagsúlyt tartják ideálisnak a gazdaságos feldolgozáshoz.
A lehalászás jelentés keretein belül beérkezett és feldolgozott adatok összesítése alapján halastó művelési ágban 29 761 hektár tóterület szerepelt az adatgyűjtés nyilvántartásában 2018-ban, ebből az üzemelt tóterület nagysága 26 473 hektár volt. Az előző évhez mérten 1,6 százalékkal nagyobb területen történt gazdálkodás 2018-ban, 24 hektár új halastavat létesítettek és 227 hektár tóterületet rekonstruáltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.