Még javában zajlik a kukorica betakarítása, mert a múlt héten le kellett állni a munkával az eső miatt, ezért egyelőre a pontos termésmennyiségről sem tudnak beszámolni a szakértők. A legutóbbi becslésben hektáronként 8,3 tonnás átlaghozamot feltételeztek, eszerint a 950-960 ezer hektáros területen nem lesz meg a 8 millió tonnás össztermés – mondta a Világgazdaságnak Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) főtitkára.
Az Európai Bizottság rövid távú előrejelzése szerint
az uniós kukoricatermés a tavalyi rekordmennyiségtől 9,8, az ötéves átlagtól pedig 3,7 százalékkal marad majd el.
Romániában például 41 százalékos csökkenés várható, és csupán a magyarországi, az olaszországi és a spanyolországi terméskilátások jók.
Pótsa Zsófia szerint az európai szívóhatás már az árakon is látszik,
a felvásárlók 50 ezer forint fölötti termelői elvárásokkal szembesültek, és egy hete a gabonatermelők is 50 ezer forintos piaci árakról beszéltek már, vagyis néhány hét alatt 10 ezer forintot emelkedett a tonnánkénti ár.
Az exportlehetőségeket jelzi, hogy az elmúlt szezonban – tavaly október 1. és ez év szeptember 30. között – több mint 4 millió tonna kukorica került a külpiacokra. Pontos adat az augusztusig exportált mennyiségről áll rendelkezésre, ez 3,8 millió tonna volt, ami a becslések szerint a rákövetkező két hónapban félmillió tonnával nőtt.
A Gabonaszövetség úgy számol, hogy az idei termésből a hazai bioetanol- és izocukorgyárak 2,6 millió tonnát használnak fel, takarmánycélra, keverékekbe és önmagában, 1,9 millió tonnára lesz szükség. A dara és a liszt gyártásához további 200 ezer tonnás lehet a kereslet, vagyis a teljes belföldi szükséglet közelít az 5 millió tonnához.
Így – kevesebb mint 8 millió tonnás terméssel számolva – kisebb lesz az export, mint az előző szezonban volt.
Pedig lenne igény az előző szezonhoz hasonló mennyiségű kukorica kivitelére, de nem elég nagy az exportárualap – erősítette meg Pótsa Zsófia.
A romániai extrém terméskiesés miatt nem nő számottevően az ottani igény, mert bár Romániába hagyományosan megy ki magyar kukorica, de azt onnan továbbviszik harmadik országokba. Románia normál szezonban nagy exportőr, de idén nem tudja majd kivinni a szokásos mennyiséget.
A Magyarországról exportált kukorica nagy része közvetlenül az uniós piacokra kerül a Gabonaszövetség adatai szerint, Olaszország például jellemzően egymillió tonnát vásárol. Erre a mennyiségre az olaszoknak akkor is szükségük van, ha jó a termésük, mert a teljes éves importigényük 3,5 millió tonna körül van – mondta Pótsa Zsófia. Magyarországról közvetlenül a németországi gyárakba is sok kukorica kerül, de elindult az export Lengyelországba is, vagyis a környező országok elég jól felszívják a hazai exportárualapot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.