Nem kedvezett a tél végi és kora tavaszi időjárás a mezőgazdasági munkáknak,
az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentése szerint a hűvös időben a készültségi állapot elmaradt az előző évitől: akkor a tervezett munkák mintegy 60 százalékát végezték el április közepéig, míg idén a tavaszra ütemezett vetéseknek csupán a 34,1 százalékán vannak túl az agrártermelők.
A zöldségfélék vetése 34,1 százalékon állt, a gabonafélék vetési állapota országosan 25,8 százalékos készültséget mutatott
– az utóbbi egy évvel ezelőtt már csaknem 54 százalékos volt. A mezőgazdasági munkák helyzetét felmérő operatív jelentések szerint 2021-ben a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett vetésterülete 2,04 millió hektár körül alakul, ami szinte teljesen megegyezik az egy évvel ezelőtti tervekkel.
Az időjárási hatásokról azt írja az AKI, hogy a tél végi melegebb időjárási viszonyok mellett a csapadék mennyisége is megfelelő volt, igaz, jókora területi különbségek alakultak ki.
A kora tavaszi időszak viszont már erősen aszályos volt, az ennek nyomán fellépő vízhiány nagyon lelassította a növények fejlődését.
Áprilisban sok hűvös nap volt, helyenként fagyott is, az alacsony talajhőmérséklet pedig kedvezőtlenül hatott a mezőgazdasági munkák végzésére. Nehezítette a termelők helyzetét, hogy
az enyhe tél kedvezett a kártevők és a kórokozók túlélésének, emiatt növényegészségügyi problémák is jelentkeztek.
A talajlakó kártevők okozta kár erősen megnőtt, ezért szükség volt a vegyszeres védekezésre.
A tavaszi vetésű gabona tervezett területe 1,13 millió hektár, ebből április 16-ig 293 ezer hektáron végeztek a vetéssel. A legelőrehaladottabb Győr-Moson-Sopron és Csongrád-Csanád megyében volt a munka, itt több mint 50 százalékon, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg és Veszprém megyében 8,2, illetve 13,2 százalékon állt az elvégzett munkák aránya.
Kukoricát az előzetes jelzések szerint 994,7 ezer hektáron vetnek a gazdálkodók, ám április közepéig alig a tervezett terület negyedén, 232,8 ezer hektáron végeztek a munkával – bár a szakmabeliek állítják, hogy így sincsenek késésben a vetéssel.
A tavaszi árpa 32,2 ezer és a tavaszi búza 8,3 ezer hektárnyi tervezett vetésterületén a gazdák szinte teljes egészében végeztek az előirányzott munkákkal.
A napraforgó tervezett vetésterülete 650,1 ezer hektár, a gazdák 313,1 ezer hektáron, a terület 48,2 százalékán végezték el a munkát.
A cukorrépa területe 12,3 ezer hektár lesz, melynek 80,1 százalékát vetették be április közepéig. A burgonya 2021-ben tervezett vetésterülete 8,7 ezer hektár körül alakul, és április közepéig a munka 52,3 százalékát fejezték be. A zöldségfélék vetésterülete várhatóan 54,2 ezer hektár lesz, ennek közel 35 százaléka Hajdú-Bihar megyében található. A csemegekukorica előirányzott vetésterülete 27,6 ezer, a zöldborsóé 17,7 ezer hektár.
A görögdinnye és a tökre oltott dinnye tervezett összes vetésterülete 3,9 ezer hektár, ami főként az alföldi régióra koncentrálódik.
A jelentések szerint a vetés 14,6 százalékát fejezték be április közepéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.