BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A foci mellett az aranyban is nagy cápa Abramovics

Egy milliárd dollárral lett gazdagabb Roman Abramovics, a Chelsea tulajdonosa, miután jó érzékkel vált meg egy bányászati részesedésétől.

Roman Abramovics orosz milliárdos, a Chelsea tulajdonosa nagyon ért az üzlethez. Ezt ismét bizonyította a vállalkozó:

Abramovics közel egymilliárd dollárt zsebelt be, miután eladta a Highland Gold Mining Ltd.-ben lévő részesedését a Fortiana Holdings Ltd.-nek

– derült ki a Bloomberg beszámolójából. Az orosz milliárdosnak más befektetőkkel együtt közel 40 százalékos részesedése volt a cégben – ennek az értékét 1,4 milliárdra teszik, ezt veszi meg a Fortiana, és ebből jut Abramovicsnak körülbelül 1 milliárd dollár.

Fotó: Ben STANSALL / AFP

Új aranykor előtt az arany?

Az arany mostanában vonzó befektetés, még a lakosság számára is. Elemzők szerint fényes időszaka lehet a nemesfémnek a 2021-es és a 2022-es év is. Korábban Schmidt Kálmán, a Magyar Aranypiac Kft. ügyvezetője a Világgazdaságnak elmondta,

a vártnál sokkal könnyebben törte át az arany kurzusa az 1920 dolláros szintet,

a befektetők vételi kedve pedig továbbra is kitarthat, ha a napi zárások is új történelmi csúcsokat hoznak. A 2000 dolláros szint óriási lélektani ellenállásként funkcionálna, ha visszateszt nélkül jutna el addig a kurzus, azt elérve szinte borítékolható a korrekció. Schmidt Kálmán szerint a mostani rali fő motorja elsősorban az, hogy óriási mentőcsomagokra volt és van szükség a világ vezető gazdaságainak talpra állítására, emiatt pedig (elsősorban az évtizedekre elhúzódó eladósodás láttán) sokan későbbi pénzügyi anomáliáktól tartanak. Jelentősek tehát a kockázatok befektetői szemmel, így érthető, hogy a portfóliókban nagyobb súly jut az aranynak és a nemesfémeknek.

Közelít a 2000 dollárhoz az aranyár

A héten újabb magasságokba szökött a nemesfém unciánkénti ára. A napokban új történelmi csúcson kereskedtek az arannyal: egészen 1981 dollárig emelkedett az árfolyam.

Egy uncia aranyért péntek délelőtt 10 óra után 1970 dollárt kértek.

Fotó: Shutterstock

Abramovics valamit elindított az európai fociban is

Az orosz pénzember feltűnésekor kezdtek elszabadulni az árak az európai topfutballban, nem véletlen, hogy a Chelsea és José Mourinho szórta leginkább a pénzt. Erről korábbi cikkünkben írtuk egy részletes elemzést.

A futballpiac árainak elszabadulása egyértelműen akkor kezdődött, amikor Roman Abramovics 2003-ban a Chelsea tulajdonosává vált.

Már az első tetteiből sok mindent le lehetett szűrni: első lépésben 60 millió fontot adott a klubért, majd 80 millió fontot tett az asztalra, hogy kifizesse az egyesület adósságait. A nagy igazolásokkal sem várt sokáig, regnálása első transzferidőszakában 150 milliót költött játékosokra. Így csak a Chelsea-re röpke pár hónap alatt elköltött majdnem 300 millió fontot.

A fociba ölt óriási összegeknek végül meglett az eredménye is: a korábbi középcsapatból angol bajnokot és Bajnokok Ligája-győztes klubot faragott, ami napjainkban is egyik legmeghatározóbb tagja az európai futballelitnek. Abramovics példáját számos más milliárdos is követte, talán a legkirívóbb példája ennek a francia PSG, de arab, orosz, kínai vagy épp indonéz befektetők is megjelentek az európai porondon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.