„Bizton állíthatom, hogy sem a munkavállalói, sem kormány oldaláról nincsen határozott szándék arra vonatkozóan, hogy szüntessük meg a garantált bérminimumot, de együtt tudunk vele élni, ha végül mégis úgy alakul” – ezt mondta a Világgazdaság makrogazdasági podcastsorozata, a Bruttó legújabb adásában Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Idén már több tárgyalási fordulón van túl a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF), amely ezúttal nemcsak a jövő évi minimálbérről dönt. Idén ugyanis a szakszervezeteket, a vállalkozókat és a kormányt képviselő háromoldalú szervezet az uniós irányelvnek való megfelelés miatt rendszerszintű változtatásokra készül.
Ennek köszönhető, hogy a legutóbbi tárgyalásokon már részmegállapodást is kötöttek a felek , amelynek értelmében 2027-re a rendszeres bruttó keresetek 50 százalékára kell felzárkóztatni a hazai minimálbért. Perlusz szerint reális az a feltételezés, amely a sajtóban is megjelent, és amelyről Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter beszélt, hogy a következő három évben átlagosan 11-12 százalékkal nőjön a hazai minimálbér, azt viszont gyakorlatilag kizárta, hogy ugyanilyen mértékben emelkedjen a garantált bérminimum összege, annál is inkább, mert abban az esetben a bérszínvonal is ekkora ütemben növekedne, ami „tarthatatlan”.
A VOSZ főtitkára szerint nem döntés kérdése, ha ugyanis marad az erőltetett minimálbér-emelés, akkor az magától is össze fog érni a garantált bérminimummal, tehát nem lesz értelme megtartani ez utóbbit.
Ez azért is lényeges, mert – 2016 után – minden bizonnyal újra hároméves bérmegállapodást kötnek idén a szociális partnerek, tehát pontosan rögzíthetik, hogy nézzenek ki a következő években a bértételek. Perlusz arra is felhívta a figyelmet, hogy ha valamelyik sarokszám borul, akkor vele együtt az egész modell borul.
Nem mondott mást a nemzetgazdasági miniszter, mint hogy átlagosan 11-12 százalékkal kell nőnie a minimálbérnek három éven keresztül. De azt nem mondta, hogy melyik évben mennyivel nőjön
– mutatott rá a munkavállalói oldal képviselője, hozzátéve, hogy ha idén 1,5 százalék lesz a gazdasági növekedés, jövőre meg 3 százalék, akkor nyilván az első lépésnek kisebbnek kell lennie, mint 12 százalék, majd a következő évben lehet ez akár 13 százalék is, amikor a GDP-bővülés már 4 százalékos.
Együtt tudunk vele élni
– ezt válaszolta arra a kérdésre, hogy 2027-re megszűnjön a 2007 óta létező szakmunkás-minimálbér, és a helyét az ágazati tarifa-endszer váltsa fel. Hozzátette: nem biztos, hogy ez a legoptimálisabb megoldás, de munkaadói oldalról nem jelent olyan kockázatot, amivel ne tudnának együtt élni, hiszen a jövőben is meg kell állapítani majd a minimálbér összegét.
Úgy látja, valamilyen új rendszerre lesz szükség az ágazati bértarifákra, nem feltétlenül jó a mostani, amelyben 90 ágazati párbeszéd lett kialakítva, helyette elég lenne 15, amennyi nemzetgazdasági ág van a Központi Statisztikai Hivatal meghatározása alapján. Szerinte az új szisztéma mellett szól, hogy az összevezetés után az egész bérstruktúra is feljebb tudna tolódni, úgy, hogy nem zavarják egymást az ágazatok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.