Záloghitelezés. Megkezdte működését az Orex Zálog Zrt., amely közel hároméves jogi folyamat eredményeként 100 millió forintos alaptőkével alakult a közelmúltban. A társaságot a bécsi székhelyű Dorotheum GmbH hozta létre, amelynek tulajdonosa, a OneTwo GmbH az Orex Óra-ékszer Kereskedőház Zrt. 85 százalékát is kezében tartja – tájékoztatta a Világgazdaságot a társaság vezetője, Kleeberg Zoltán.
A Dorotheum az ékszer-kereskedelem mellett hagyományosan erős az akciós- és a kézizálog-piacon: Ausztriában a záloghitelpiac több mint kilencven százalékát tartja kezében. Mivel a záloghitelezésnek Magyarországon is ugyanolyan tradíciója van, mint Ausztriában, az új tulajdonos – az igényeket és a cégegyesülést kihasználva – már a kezdetektől arra törekedett, hogy ezzel a tevékenységgel hazánkban is bővítse az Orex szolgáltatásait.
A záloghitelezés számára az Orex-üzletekben alakítanak ki megfelelő helyet. Az Orex Zálog Zrt. fiókjai a közelmúltban Tatabányán, Szegeden és a fővárosi Podmaniczky utcában nyíltak, a következők pedig még az idén Újpesten és Szolnokon kezdik meg a munkát.
Jelenleg mintegy 450 záloghitelező fiók van hazánkban, s körülbelül hatvan üzletével a piacvezető társaság a BÁV-Zálog Zrt. Az Orex Zálog Zrt. azonban versenybe száll, és országos lefedettségre törekszik. Az Orex Óra-ékszer Kereskedőház Zrt. boltjainak száma év végére eléri a 44-et, ugyanakkor a hálózatbővítés mellett folyamatosan modernizálja és egységesíti meglévő boltjait – tájékoztatott Oláh Gabriella, a társaság vezérigazgatója. Ebben az évben egy bolt megszűnt, öt pedig újonnan létesül, miután a cég a vásárlói szokások változását követve egyre inkább a bevásárlóközpontokra koncentrál. Így például a tatabányai üzlet is a Vértes Centerben nyílt, és létesült egy az Arena Plazában is.
A Dorotheumhoz való csatlakozást követően a cég megkezdte a katalógusok kiadását is, ezekből december elejéig több mint 1,3 milliót juttatnak el a vásárlókhoz.
Az 1950-ben alapított és egykor mintegy száz egységet üzemeltető Orex az elmúlt évtizedben értékesítette boltjai jó részét, s ezzel szűkítette a piacát is. A zálogpiac hagyományosan nem ismeretlen a cég számára, hiszen a záloghitelezést – forráshiány miatt – csupán évtizedünk elején, a privatizáció előtt függesztették fel. DK
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.