A becslések szerint Európában kipróbálta már kábítószert, az elmúlt hónapban mintegy 13 millió európai lakos fogyasztotta. A Nemzeti Drog Fókuszpont – az uniós drogmonitorozás hazai irodája – jelentése szerint a magyar középiskolások csaknem egyötöde kipróbálta már a kannabiszt, vagy annak valamely származékát (pl. hasist) A világon évente közel 50 ezer tonna kannabisz növényt vagy gyantát termesztenek fogyasztási célra.
Ma, a Kábítószer-fogyasztás Elleni Küzdelem Nemzetközi Napján a kannabisz áll az Európai Unió drogmonitorozó központjának (EMCDDA) célkeresztjében, mely megjelenteti eddigi legátfogóbb monográfiáját, címe: Szöveggyűjtemény a kannabiszról: Globális kérdések, helyi tapasztalatok – Áttekintés a kannabisszal kapcsolatos ellentmondásokról, a kezelésről és a szabályozásról Európában.
Európa legjobb szakértői több mint 700 oldalon keresztül számolnak be a kannabisszal kapcsolatos legátfogóbb kérdésekről: a politika, a törvényhozás, a gazdasági és a társadalmi kérdésektől a megelőzés, a kezelés és az egészségügyi ellátásig terjedően. Wolfgang Götz, az EMCDDA igazgatója szerint a kannabisz amellett, hogy Európa leggyakrabban fogyasztott kábítószere, parázs vitákat vált ki a döntéshozók, a tudósok, a kutatók, a bűnüldöző szervek munkatársai és a teljes lakosság körében. A ma megjelenő monográfia célja egy olyan hiteles, iránymutató referencia-gyűjtemény összeállítása volt, mely a további tájékozódás kiindulópontja lehet, elősegítve ezzel a kutatásokat, a társadalmi párbeszédet és a döntéshozatalt. Az elmúlt években számos európai országban alapvetően megváltoztak a kábítószerekkel kapcsolatos, de különösen a kannabisszal kapcsolatos törvények.
Példaként, Portugália 2000-ben dekriminalizálta a kábítószer-fogyasztást, Luxemburg bebörtönzés helyett pénzbüntetéssel fenyegeti kannabiszt fogyasztó vagy birtokló polgárait, az Egyesült Királyság 2004-ben „B” helyett „C” minősítésűvé változtatta a kannabiszt. Az EU tagállamaiban a törvények és eljárások rendkívül változatos képet mutatnak a megítélés súlyosságát illetően. A ma megjelenő monográfia beszámol azokról az aggodalmakról, melyek szerint a kannabisz „enyhe” megítélése alááshatja a kábítószerek elleni általános nemzetközi erőfeszítéseket. Ezek a gondolatok néhány ország törvénykezésében is fellelhetők, ahogy az egyensúly lassan a szigorúbb intézkedések felé tolódik el. Dániában az 1970-es évektől csupán figyelmeztetés járt kannabisz fogyasztásáért egészen 2004-ig, mikor is pénzbüntetést vezettek be, és bezárták Koppenhága kannabisz piacát. Hollandiában a 90-es évek közepétől 2004-ig a szigorúbb hatósági fellépések eredményeként bezárták a mintegy 1500 „coffee shop” felét, és megkezdték – egyebek mellett – a problémás kannabisz-fogyasztás megelőzését célzó programjaik kidolgozását. Olaszországban egy új törvény eltörölte a korábbi megkülönböztetést a kannabisz és más illegális szerek között, azzal az indokkal, hogy minden kábítószer veszélyes. Az Egyesült Királyság kormánya ez év májusában bejelentette, benyújtja módosítási javaslatát a kannabisz súlyosabb, „B” minősítésének visszaállítását kérve parlamentjétől.
Összességében a kannabisz hatóanyag-tartalma nem változott jelentősen Európában az elmúlt években – állítják a szakemberek a néhány riasztó jelentés ellenére. Az Európába importált növények és a hasis Δ9-tetra-hydrocannabinol (THC) tartalma stabil helyzetet mutat, a tartalom átlagosan 5 százalék körül mozog. Nem szabad azonban azt mondani, hogy a kannabisz erősségét figyelmen kívül lehet hagyni – teszik hozzá a szakemberek. Az 1990-es évek elején megjelent Európában az erős „belföldi” kannabisz, mely az intenzív termesztési technikáknak köszönhetően gyakran a 12 százalék fölötti hatóanyag-tartalommal bír (pl. „sinsemilla” vagy a brit „skunk”). Ilyen házi termesztésű növények, melyek általában erősebbek az importáltnál, teszik ki az angol és a holland piac egészét és az ír piac felét. A kannabiszt számos egészségügyi - fizikai és pszichés – következménnyel kapcsolták már össze, és ismereteinket időről időre újabb kutatások is bővítik. Korai lenne még bármi végérvényű kijelentést tenni a kannabisz hosszú távú hatásait illetően – mondják a szakemberek. A prevenció Európában változatos, jellemzően szélesebb információ-átadás körében történik, az egészséges életmód népszerűsítését, az alkoholfogyasztás és a dohányzás megelőzését célzó programok kapcsán. Az európai beavatkozások elmozdultak a legális és illegális drogok felosztásától a relatív károk és a kiegészítő kábítószerek szemlélete felé – állítja a beszámoló. Azok, akik alkalomszerűen és azok, akik gyakran vagy intenzíven használnak kannabiszt nagyon különböző problémákkal szembesülnek, ami a megelőzés terén is változatos megközelítéseket indokol.
A prevenciós programok kannabiszra vonatkozó részei Európában egyre inkább figyelembe veszik ezeket a speciális szükségleteket – írja a jelentés. Drogkutatók vizsgálják, hogyan lehet a nagyobb kockázatú problémás szerhasználatra utaló jeleket kiszűrni a jelenlegi adatgyűjtési rendszerekben. Az EMCDDA elnöke, Marcel Reimen szerint a ma megjelenő monográfia azt a tényt erősíti, hogy a kannabisz nem egy statikus, változatlan szer, hanem egy folyton változó termék, melynek potenciálja és kultiváltsága lépésről lépésre fejlődik, előfordulása növekszik. A fogyasztás nagyrészt alkalomszerű, de az intenzív használat hosszú távú egészségügyi és szociális problémákat vet fel. Az EMCDDA és a tagállamok erre olyan kezdeményezésekkel válaszoltak, amelyek az intenzív használat európai monitorozását célozzák azért, hogy jobban megértsük a jelenséget, és fejlesszük a beavatkozásainkat.
A kannabisz-fogyasztás megítélésének ellentmondásossága is a tudományos eredményeken alapuló ismeretek korlátozottságára vezethető vissza - állítják magyar szakértők. A kannabisz-fogyasztás mértéke bár stagnálni látszik, a probléma súlya nem csökkent. A Nemzeti Drog Fókuszpont – az uniós drogmonitorozás hazai irodája – tavalyi jelentése szerint a középiskolások csaknem egyötöde kipróbálta már a kannabiszt, vagy annak valamely származékát (pl. hasist). A kannabisz fogyasztásának büntetőjogi következményeit enyhíteni kívánók azzal érvelnek, hogy a „büntetés helyett kezelés” elve (az ún. elterelés) alapján az egészségügyi ellátórendszerben nagy arányban jelennek meg olyan kannabisz-használók, akik kísérletezők vagy alkalmi használók, és egészségügyi vagy pszichiátriai problémáktól mentesek. Az elterelésben részt vevő kannabisz-fogyasztók 6 hónapon át kéthetente legalább két órát töltenek kezelésben, magas arányukból következően lekötve ezzel a kábítószeres kezelőkapacitások 80 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.