Hagyó Miklós városüzemeltetési és vagyongazdálkodási főpolgármester-helyettes előterjesztésére a fővárosi közgyűlés ellenszavazat nélkül elfogadta Budapest energetikai koncepcióját, melyet a fővárosi közgyűlés 1932/2007. számú határozata (Budapest környezeti program) alapján készített el és tartalmazza Budapest energiagazdálkodási szakpolitikai nyilatkozatát és stratégiáját, áll az önkormányzat közleményében.
Ebben Hagyó Miklós hangsúlyozta, hogy a tervezet célja az energetikai jellegű költségek csökkentése, az energia beszerzésének költségenyhítése, a leghatékonyabb energia felhasználása, valamint a távhőellátásban a versenyhátrány fokozatos megszüntetése, amit az Öko – és az Öko-plusz program keretében már elkezdett a főváros.
Ezen belül a környezetbarát fűtési megoldásokat preferálja, mint a távhő, mely a leginkább környezetkímélő tömeges fűtési mód. Az energiapolitikának kiemelt része a környezetvédelem, a levegő tisztasága, a hulladék kezelése, a CO2 kibocstásás csökkentése. A főváros energetikai koncepciónak példaadó része a Főpolgármesteri Hivatal működésével foglalkozó program, amely a „zöld iroda” fogalomkörébe tartozóan foglalkozik a hivatal energiatakarékos és környezetkímélő működésével. Eszerint az irodákban ügyelni kell a világítás, fűtés és klímaberendezések energiatakarékos üzemeltetésére. Továbbá a hivatal megszervezi az irodai hulladékok szelektív gyűjtését, beleértve a veszélyes hulladékok elkülönítését. Megteremti a papírmentes e-iroda és elektronikus archiválási, dokumentációs rendszert.
A főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy az energiapolitikája figyelembe veszi Magyarország energiapolitikáját és az idevonatkozó Európai uniós irányelveket. Hangsúlyt kell fektetnie a megújuló energiaforrások kihasználására a magas színvonalú energiaellátás keretében. Hagyó Miklós az előterjesztésében példákat sorolt fel a már eddig elért energetikai eredményekről. Említette a közlekedési lámpák korszerű ledesítését. Mint mondta a teljesítménycsökkenés több mint 300 milliós költségmegtakarítást eredményezett az elmúlt két évben, valamint elmaradtak az izzócsere költségek, ami további 17,5 millió forint egtakarítást jelentett.
A főváros fejleszteni kívánja energetikával foglalkozó szervezetét, hogy hatékonyabban érvényesítse a jelen stratégiában megfogalmazott érdekeit. Ehhez kívánja felállítani a Fővárosi Energia Ügynökséget a stratégiai feladatok mellett a lakosság energiatudatos magatartása és környezetvédelmi szemléletete erősítésére. A fővárosi cégek és intézmények évi összes energiaköltsége 2007-es árszínvonalon 37 milliárd forint volt. Ha az energetikai koncepcióban meghatározott feladatok végrehajtásával akár csak 1 százalékot takarít meg a főváros, az eredmény máris százmilliókban mérhető.
A koncepció a költségvetést érintő kérdéseket nem tartalmazza. Elfogadást követően kell elkészíteni egy konkrét intézkedési tervet, melyben az elvégzendő feladatok mellett annak költségigényét és lehetséges finanszírozási forrását is fel kell tüntetni, és azt a fővárosi közgyűlés elé kell terjeszteni.
A költségvetéshez nem nyúlnak
A koncepció a költségvetést érintő kérdéseket nem tartalmazza. Elfogadást követően kell elkészíteni egy konkrét intézkedési tervet, melyben az elvégzendő feladatok mellett annak költségigényét és lehetséges finanszírozási forrását is fel kell tüntetni, és azt a fővárosi közgyűlés elé kell terjeszteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.