Az első napja volt egy nagy, jól menő ügyvédi irodánál. Néhány kollégája elvitte egy drága étterembe, mindenkin fekete öltöny, elegáns nyakkendő volt. Éppen a legfrissebb jogvitákról tárgyaltak, gondosan ügyelve arra, melyik fogáshoz melyik evőeszköz a megfelelő, mikor egy tetovált nyakú, szájpiercinges férfi sietett el az étterem üvegablaka előtt. Villák koppanását lehetett hallani, ahogy kiestek a kezekből. A férfi továbbment, a döbbenet maradt.
„Nem értem ezt a tetoválási őrületet” – mondta az egyik ügyvéd, és az új alkalmazott abban reménykedett, tetoválása és piercingje rejtve marad – de vajon örökké titkolhatja ezeket?
Ez a dilemma itthon is egyre többeket érint. Az ohiói Wright State University felmérése szerint a nem tetováltak több mint negyven százaléka úgy véli, hogy a „tetkósok” nem annyira vonzók, közel kétharmaduk szerint lázadóbbak az átlagosnál, egyharmaduk pedig állítja, hogy kevésbé intelligensek. A vezetők nem tartják komolynak azokat, akik tetoválást vagy testékszert viselnek, ezért nem szívesen bíznak rájuk felelősségteljes munkát. Mindez idehaza is igaz – mondta lapunknak Csík Klára. A Karrier és Stílus Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója úgy tapasztalja, hogy a férfiaknál a hosszú haj, a fülbevaló kritikus, általában pedig a piercing és a tetoválás is. Legyen szó állásinterjúról vagy tárgyalásról, ezek nem a tartalom, a belbecs felé irányítják az érdeklődést, hanem a külcsín felé, s ez mindenképpen gyanús – hívta fel a figyelmet a szakember.
Mindenhol általánosan elfogadott, hogy a munkaadók meghatározhatnak bizonyos öltözködési normákat, azonban ezek nem tartalmazhatnak diszkriminatív kikötéseket. Ha multikultúrában gondolkodunk, nem lehet például egy indiai nőt arra kényszeríteni, hogy fejkendő nélkül járjon, ha ezt a vallása tiltja. Itthon is tilos a vallási, nemi, faji, bőrszínnel kapcsolatos és származásra visszavezethető diszkrimináció, a tetoválások és piercingek miatti megkülönböztetés esetében azonban más a helyzet, erre nincs jogi szabályozás. Csík Klára szerint ha regula nem is ad keretet ennek a témának, sok vállalatnál cégkódexben rögzítik az öltözködés szabályait, és ez akár tetoválással és testékszerekkel kapcsolatos szabályrendszert is megfogalmazhat. Ez azonban leginkább a multinacionális vállalatok esetében jellemző, a magyar tulajdonban lévő kis- és közepes méretű társaságok megengedőbbek. Különösen akkor, ha a munkavállaló valamilyen művészeti vagy divatszakma képviselője. Ettől függetlenül egy-egy állásinterjún nem árt testékszer és egyéb figyelemfelkeltő külső ismertető nélkül „eladni” magunkat, mivel nem biztos, hogy ott szerencsét hoz a tetovált négylevelű lóhere. KD–KI
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.