Tavaly őszszel indította el az új tulajdonos Győri Likőrgyár Zrt. a pálinkafőzést a pannonhalmi főzdében, amelyet Pannonhalmi Pálinkárium névre keresztelt – mondta Barabás Attila, a társaság vezérigazgatója. Az idén tavasszal pedig már a boltok polcain is megjelentek az üzem top prémium kategóriájú hagyományos és ágyas pálinkái.
Bár a termékcsalád új, Pannonhalma környékén a pálinkafőzés hagyománya már csaknem két évszázados múltra tekint vissza. Az 1800-as évek elején Szent Mihály napjától pünkösdig engedélyezte a helyi földesúr a pálinka égetését jobbágyainak. A kereskedelmi főzést egy tényői vendégfogadó kezdte meg 1838-ban, míg az iparszerű pálinkatermelés beindulása nem sokkal későbbre, 1845-re tehető. A Pannonhalmi Pálinkárium legkorábbi elődjének tekinthető szövetkezetet 1917-ben alapították, de azt 1948-ban felszámolták, és a főzdét államosították. Az 1991-ben végrehajtott privatizáció után az elmúlt évig lakossági bérfőzdeként funkcionált az üzem.
A vezérigazgató tájékoztatása szerint a főzdében jelenleg számos különlegesség készül. A Göcseji Bucskás Körtepálinka magyarország hetedik eredetvédett pálinkaterméke, míg az úgynevezett pálinkaparfümök a feltálalt ételekre permetezve a kulináris élvezetek fokozására alkalmasak. A Patika Pálinka – másik kuriózumként – étvágyfokozó és emésztést segítő hatása miatt érdemel említést. A pannonhalmi főzdében hagyományos magyar technológiával – üstös rendszerű, szakaszos technikával – készítik az italokat. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.