A magyar nőknek még mindig adott a három éves szülési szabadság, amelyet továbbra is nagyon sokan használnak ki, pedig a nemzetközi példák is azt mutatják, hogy ott magas a születésszám, ahol aktívak a munkaerőpiacon a nők. Néhány vállalat már hazánkban is felismerte a munka és család összhangjának fontosságát.
Ennek ellenére még mindig kisebbségben vannak azok a cégek, amelyek belátják azt, hogy a munka és a család összeegyeztethetősége nem csak a dolgozó, hanem a munkaadó érdeke is – derült ki a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány Családbarát munkahely című konferenciáján. Az atipikus foglalkoztatási formák, egyebek mellett a részmunkaidő különböző változatai, vagy a távmunka a munkavállalók még mindig nagyon kis hányadát érintik. Pedig ezek például a kisgyermekes anyukák számára jó lehetőséget teremtenének a munkaerőpiacra történő visszailleszkedésre.
Frey Mária , a Foglalkoztatási Hivatal tudományos munkatársa szerint minél több időt tölt otthon egy szülő, annál nehezebben tudja felvenni ismét a ritmust a munkahelyén. A kilencvenes évek óta – párhuzamosan a nők javuló iskolázottságával – nőtt a kisgyermekes anyukák foglalkoztatottsága, amelyet több központi intézkedés is segített: 2005 óta lehetőség van a Gyermekgondozási Segély (GYES) mellett részmunkaidőben dolgozni, 2006-ban ezt heti nyolc órára emelték. A magyarországi gyermekgondozási szabadság csökkentését évek óta az Európai Unió és az OECD is ösztönzi. 2009-ben a válságkormány kötelezővé tette a közszférában azt, hogy akinek 3 éven aluli gyermeke van, annak fel kell ajánlani a részmunkaidős munka lehetőségét, ezzel egy időben a GYES folyósításának idejét 2 évre korlátozták. Ez azonban a később született gyermekekre vonatkozott volna, s ez utóbbi intézkedést az Orbán-kormány egy az egyben eltörölte: visszaállította a GYES folyósítását 3 évre, s a részmunkaidőben foglalkoztatottak tb-járulékterhét 27-ről 20 százalékra csökkentette. Ugyanakkor életbe lép április elsejétől az a rendelkezés is, hogy heti nyolc órás munkát GYES mellett nem lehet végezni.
Magyarországon ugyanakkor a nők mindössze 8 százaléka dolgozik részmunkaidőben, szemben az uniós átlagnak tekintett 32-33 százalékkal. A 3 év alatti gyermeket nevelő nők foglalkoztatása önmagában is siralmas képet mutat: mindössze 11 százalékuk dolgozik.
A háttérben számos ok húzódik meg: sokan a munkaidő beosztás miatt nem mennek vissza dolgozni, másokat a munkahelyükön új dolgozókkal helyettesítettek, de a részmunkaidős foglalkozás az egyébként is alacsony bérszínvonal miatt a dolgozóknak sem annyira vonzó, hiszen még mindig jobban megéri segélyből otthon maradni. Ahogy Frey Mária fogalmaz: „nálunk kevesen dolgoznak sokat, míg Nyugat-Európában sokan keveset”.
A motivált, lojális, stabil családi hátterű alkalmazottakra ugyanakkor mind a köz-mind a versenyszférában szükség van. Ezzel a vállalatok is egyet értenek. „Férfi vezetőket – a verseny-és közszférából egyaránt - kérdeztünk arról, hogy számukra mit jelent a családbarát munkahely, s egyáltalán a család számukra. Megdöbbentő eredményeket kaptunk” – mesél egyik kutatásáról Nagy Beáta, a Corvinus Egyetem Társadalomtudományi karának docense. A menedzserek véleménye jórészt az, hogy a nőknek otthon a családi tűzhely mellett a helye, ám úgy érezték, saját szervezetükön belül tehetnek azért, hogy a nők elhelyezkedése, munkavégzési esélyei javuljanak. Ugyanakkor a közigazgatási vezetők – éppen azok, akik a törvényalkotói székekben is ülnek – elképzelhetetlennek látták azt, hogy a munka és a gyerekvállalás összeegyeztethető legyen.
A menedzserek maguk sem élnek éppen családbarátnak mondható életet: igaz több gyermekük van, de életüket úgy rendezték be, hogy ők korlátlan időt tölthessenek munkavégzéssel. Egyedül a gyermekekkel eltöltött idő hiánya okoz nekik lelkiismeret-furdalást, azonban arra hivatkoznak, hogy ők minőségi időt töltenek el családjukkal – ecsetelte a részleteket Nagy Beáta.
Gyermek után mikor jöhet a munka?
Kimondottan a kisgyermekes - GYED-en, GYES-en lévő - anyák munkaerőpiaci reintegrációját elősegítő eszköz elvétve akad Magyarországon. Ilyen például a Start-plusz program, amely járulékkedvezményeket ad. Pozitív lépés az, hogy GYES mellett lehet munkát vállalni, valamint az is, hogy a gyermekgondozás miatt inaktívak térítésmentesen szerezhetnek szakképesítést, vagy vehetnek részt felsőfokú szakképzésben. A SEED kutatásai azonban bebizonyították, hogy ezeknek a lehetőségeknek a kihasználtsága nagyon alacsony, kevés nőt ér el. A 2000-es években a gyermeket vállaló nők munkaerőpiaci integrációjának elősegítése érdekében tett intézkedések azonban sem egyenként, sem együttesen nem bizonyultak elegendőnek ahhoz, hogy a nők munkaerőpiaci integrációja javuljon. A 25 és 49 éves - gyermekvállalás szempontjából releváns - csoport 63 százaléka dolgozik hazánkban, a 12 évnél fiatalabb gyermeket nevelők esetében ez az aeány 27 százalék.A jó példák felismerésére hozta létre a Családbarát Munkahely díjat az akkori Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium és az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium. Számos pályázat igazolja, hogy ott, ahol a család és a munka összeegyeztetése vállalatvezetési szempont és ez beépül a mindennapok folyamataiba, ott nő az alkalmazottak motivációja, munkavégzési hatékonysága és megelégedettsége, kevesebb a stressz, csökken a fluktuáció, illetve a betegség miatti távolmaradás. A pályázók számára fontos a jól kvalifikált, elkötelezett munkaerő megtartása, mert ez biztosítja hosszú távon a versenyképességet, az eredményességet. A pályázók közül valóban sokan igazi hitvallásnak tekintik a munkavállalókról való sokoldalú gondoskodást és igényeik figyelembevételét.
A középvállalati kategóriában 2008-ban Családbarát Munkahely díjat nyert PannonJob Kft. HR igazgatója úgy látja, ügyes szervezéssel és toleranciával bármilyen problémát meg lehet oldani, amely a család és munka összeegyeztetését illetően felmerülhet. Ónodi Mária szerint fontos az, hogy az a munkavállaló, aki szülési szabadságra megy, ne szeparálódjon el teljesen a vállalattól. A PannonJobnál az a gyakorlat, hogy a GYED-en lévő kismamák minden heti-havi hírlevelet megkapnak, részt vehetnek a belső képzéseken, tréningeken és egyéb informális céges rendezvényeken is. De a már dolgozók számára is biztosítják a részmunkaidő lehetőségét, amelyet az idő múlásával emelhetnek heti negyven órára.
Rosta Ágnes, humán-erőforrás szakértő korábban a turizmus területén tevékenykedő 250 fős cég munkaügyi feladatait kapta meg, ahol 80 százalékában fiatal nők dolgoztak, s az elmúlt években a szülési szabadságra ment dolgozók helyére határozatlan idejű munkavállalókat vettek fel, így mikor megkapta a munkát a 250 fős céghez egy 90 fős kismama „állomány” tartozott. Rosta Ágnes – Ónodi Máriához hasonlóan - elsősorban a szabadság alatti folyamatos kommunikációban és a részmunkaidő rugalmas beosztásában hisz. „A mostani cégemnél a kismamák is hozzáférnek a belső intranethez, s amint valaki bejelenti, hogy gyermeket vár, azonnal kiküldünk egy üzenetet az otthon lévőknek, hogy aki akar, vissza tud jönni dolgozni”.
Mint mondja, ha a nők megkapják a cégtől azt a biztonságot és megértést, amire szükségük van, 4-6 órában olykor sokkal többet hoznak vissza, mint esetleg egy teljes munkaidőben dolgozó munkavállaló.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.