BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beindult a B kategória

A rugalmasabb szolgáltatóknak köszönhetően könnyebb alkudozni a közepes színvonalú irodáknál

A B kategóriás irodák piacát kevésbé érintette a válság, szerepük felértékelődött az elmúlt időszakban, mert a szegmens egyaránt vonzónak tűnik mind az A, mind a B kategóriából érkezők számára.

„Optimistán állunk az idei évhez, mert a 2009-es problémás esztendő után 2010 már stabilnak számított a piacon” – mondta Jellinek Dániel, az Indotek Group vezérigazgatója. A társaság tavaly már számottevő forgalmat bonyolított, a 600 ezer négyzetméternyi portfólióból mintegy 30 ezer négyzetmétert adtak ki, ezzel szinten tartották az értékesítésüket, így a jelenlegi kihasználtsági mutatójuk 85-90 százalék körül áll, ezzel átlag felett teljesítenek az irodapiacon.

Tavaly egyértelmű tendencia volt, hogy sok, addig A kategóriában bérlő ügyfél a B kategóriában keresett és talált 800-1000 négyzetméter körüli irodahelyiséget magának. Míg 2009-ben 7-8 százalékot tett ki a kategóriát váltó új partnerek száma, addig tavaly már 15 százalék fölé nőtt az arányuk. A legnagyobb természetesen azok száma, akik hasonló minőségből költöztek át, mellettük viszont megjelent egy olyan csoport, amely korábban saját tulajdonnal rendelkezett, de inkább bérleménybe költözött át.

Jellinek Dániel az elmúlt időszak tapasztalatából azt a következtetést vonta le, hogy az egész B kategóriás piac megélénkült, már vannak tranzakciók. „Ráadásul úgy látszik, a bérlők tisztában vannak a reális árszintekkel, sőt, a B kategóriás piacon még az alkudozás is reális lehetőség a keresgélőknek. Ez azért is járható út, mert ezen a piacon sokkal rugalmasabbak a szolgáltatók” – teszi hozzá a szakember.

Az Indotek a válságos időszakban nagyobb hangsúlyt fektetett márkanevének menedzselésére, ez a vezető szerint meghozta a várt eredményt. A társaság az idén további két-három irodaházzal bővíti a portfólióját, ugyanis így érhetik el az erre az évre kitűzött 10-20 százalékos növekedési célt.

„A bérleti piacon tavaly stagnálást érzékelhettünk, ez az év végére változott, s azóta meg is emelkedett a bérbeadásaink száma” – mondta Kovács Melinda,

a B&V Group vezérigazgatója. A cégnél is a bérleti piac határozott élénkülését tapasztalják, de nem látják, hogy új szereplők léptek volna be, jórészt most lejáró bérleti szerződések költséghatékony újratárgyalása folyik.

A B&V Group a portfólióját úgy állította össze, hogy komfortban, esztétikában A szintű, illetve azt erősen megközelítő irodákat kínálhatnak új bérlőiknek úgy, hogy azt ötvözni tudják a B kategóriára jellemző árszinttel. „A tapasztalatunk az, hogy azokat a cégeket leszámítva, amelyeknek elsődleges szempont a presztízsértékű lokáció, illetve azokat, amelyeknek nem számít a pénz – lássuk be, ezeknek a száma eléggé megcsappant az utóbbi időben –, szinte mindenki szóba jöhet bérlőként a B kategóriás ingatlanoknál. Nekünk több bérlőnk is van ebből a csoportból. A másik típusú az, aki eddig is B, illetve C kategóriában bérelt, most viszont szeretne egy minőségileg és esztétikailag magasabb szintű irodát. Ha a felsorolt szempontok közül valamelyik komoly értéket jelent a bérlőnek, akkor el lehet csábítani más irodaházakból” – ad rátekintést a piaci helyzetképre Kovács Melinda. Számos esetben előfordul az is, hogy inkább hosszabbítanak a bérlők, ugyanis így megspórolják a költözési kiadásaikat és üzemmegszakítási veszteségeiket.

A bérbeadottsági mutatókról a vezérigazgató elmondta, a B&V befektetőinek portfóliójában szereplő ingatlanok – jelenleg tíz irodaház, köztük egy bevásárlóközponttal vegyes funkciójú – átlagosan 80-85 százalékban telítettek, ez a mai piacon nem számít rossz aránynak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.