BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elhozták az Ulrich Wolf-díjat

Magyar tájépítészek nyertek Hamburg ötletpályázatán

Magyar tájépítész-iroda, a Korzó Tervezési Stúdió nyerte a 2013-as hamburgi Nemzetközi Kertészeti Kiállításhoz kapcsolódó Ulrich Wolf-díj ötletpályázatát. A zsűri által is innovatívnak tartott magyar trió – Terhes Dénes, Máté Dóra és Tok Roberta – terve ezáltal esélyes arra, hogy egy új lakónegyed négy zöldfelületi egységén megvalósuljon, és a kiállítás mintegy 2,5 millió látogatója előtt mutatkozzon be.

A tízévente megszervezett Nemzetközi Kertészeti Kiállítást (IGS, Internationale Gartenschau) általában egy-egy alulhasznosított, barnamezős városi terület fejlesztésével kötik össze. Két év múlva az északnémet kikötőváros Wilhelmsburg nevű negyedének fejlesztésén lesz a sor, ahol jelenleg hétvégi telkekre parcellázott, nagyjából 100 hektárnyi terület a meghatározó. Hamburg az IGS mellett a Nemzetközi Építészeti Kiállítást (IBA, Internationale Bauausstellung) is vendégül látja. A két nagy tárlat metszéspontja az Elba-sziget közepe, ahol az IGS gasztronómai központjának közelében az IBA egyik lakónegyede épül fel. Erre a területre írta ki a Német Kertművészeti és Tájépítészeti Szövetség (DGGL, Deutsche Gesellschaft für Gartenkunst und Landschaftskultur) a kétévente meghirdetett Ulrich Wolf-díj pályázatát.

A helyszín és a Neue Hamburger Terrassen címmel meghirdetett tervezési feladat így meglehetősen komplex volt. Három sorházi, privát kertet és a lakónegyed közösségi terét kellett megtervezni ökologikus szemlélettel, tekintettel a majdani használók több generációjára és vegyes nemzeti összetételére.

A legkomolyabb kihívást a különféle megrendelői igények öszszeegyeztetése jelentette. Míg a kiállítás szervezői látványos, a nagyközönséget megszólító megoldásokat vártak, addig a meghirdető szakmai szövetség elvárásai az innovatív, a klíma változását és a fenntarthatóság követelményeit is figyelembe vevő tervekre irányultak. Továbbá az építkezés speciális mivoltához hozzátartozik, hogy már megvannak a sorházak majdani lakói is, akik szintén jogos elvárásokat támasztottak a kertekkel kapcsolatban: a kiállítás szervezőivel szemben nekik az intimitás, használhatóság jelentette a legfontosabb kapaszkodót.

A negyed közösségi tere az összekapcsolódás témáját kapta, amely egy ötletes, kirakóelemekből álló installációban testesült meg. A puzzle különböző színű darabjai eltérő magasságban emelkednek ki a földből, némelyik világít is. Az így létrehozott, változatos felület ülőhelyként, asztalként, de játszóhelyként is használható, a néhány mozgatható puzzle elem pedig további egyedi téralakítást tesz lehetővé. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.