Magyar tájépítész-iroda, a Korzó Tervezési Stúdió nyerte a 2013-as hamburgi Nemzetközi Kertészeti Kiállításhoz kapcsolódó Ulrich Wolf-díj ötletpályázatát. A zsűri által is innovatívnak tartott magyar trió – Terhes Dénes, Máté Dóra és Tok Roberta – terve ezáltal esélyes arra, hogy egy új lakónegyed négy zöldfelületi egységén megvalósuljon, és a kiállítás mintegy 2,5 millió látogatója előtt mutatkozzon be.
A tízévente megszervezett Nemzetközi Kertészeti Kiállítást (IGS, Internationale Gartenschau) általában egy-egy alulhasznosított, barnamezős városi terület fejlesztésével kötik össze. Két év múlva az északnémet kikötőváros Wilhelmsburg nevű negyedének fejlesztésén lesz a sor, ahol jelenleg hétvégi telkekre parcellázott, nagyjából 100 hektárnyi terület a meghatározó. Hamburg az IGS mellett a Nemzetközi Építészeti Kiállítást (IBA, Internationale Bauausstellung) is vendégül látja. A két nagy tárlat metszéspontja az Elba-sziget közepe, ahol az IGS gasztronómai központjának közelében az IBA egyik lakónegyede épül fel. Erre a területre írta ki a Német Kertművészeti és Tájépítészeti Szövetség (DGGL, Deutsche Gesellschaft für Gartenkunst und Landschaftskultur) a kétévente meghirdetett Ulrich Wolf-díj pályázatát.
A helyszín és a Neue Hamburger Terrassen címmel meghirdetett tervezési feladat így meglehetősen komplex volt. Három sorházi, privát kertet és a lakónegyed közösségi terét kellett megtervezni ökologikus szemlélettel, tekintettel a majdani használók több generációjára és vegyes nemzeti összetételére.
A legkomolyabb kihívást a különféle megrendelői igények öszszeegyeztetése jelentette. Míg a kiállítás szervezői látványos, a nagyközönséget megszólító megoldásokat vártak, addig a meghirdető szakmai szövetség elvárásai az innovatív, a klíma változását és a fenntarthatóság követelményeit is figyelembe vevő tervekre irányultak. Továbbá az építkezés speciális mivoltához hozzátartozik, hogy már megvannak a sorházak majdani lakói is, akik szintén jogos elvárásokat támasztottak a kertekkel kapcsolatban: a kiállítás szervezőivel szemben nekik az intimitás, használhatóság jelentette a legfontosabb kapaszkodót.
A negyed közösségi tere az összekapcsolódás témáját kapta, amely egy ötletes, kirakóelemekből álló installációban testesült meg. A puzzle különböző színű darabjai eltérő magasságban emelkednek ki a földből, némelyik világít is. Az így létrehozott, változatos felület ülőhelyként, asztalként, de játszóhelyként is használható, a néhány mozgatható puzzle elem pedig további egyedi téralakítást tesz lehetővé. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.