BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Igen rizikós a magasépítés

Az építőiparban az elmúlt egy évben az országos átlagnál nagyobb arányban kerültek fizetésképtelenségi eljárás alá a cégek. Kirívó a kép a magasépítésnél, itt 100 cégből több mint 7 csődölt be. Az ágazatban csaknem 70 nap a számlakifizetési ideje.

A magyarországi 3,19 százalékos átlagos bedőlési arányt messze túlszárnyalják az építőipar és a hozzá kapcsolódó szektorok cégeinek fizetésképtelenségi mutatói – állapítja meg elemzésében a Dun & Bradstreet (D&B). A nemzetközi cégminősítő szerint az ágazat egészében 5,68 százalékos a bedőlési arány.

A magas- és a mélyépítést külön vizsgálva még „szomorúbbak” a számok. A magasépítési tevékenységet végző cégeknek 7,17, a mélyépítőnek pedig 6,09 százaléka vált az elmúlt egy évben fizetésképtelenné. Az épületek építése láthatólag sokkal kockázatosabb iparág, mint például az útépítés vagy az olyan építőipari szakmunkák, mint például a padlóburkolás. Az ingatlanértékesítés 3,05 százalékos bedőlési arányával ugyan az országos átlag alatt van, de a 3 százalékos is igen magas, mivel az elmúlt egy évben 100 ingatlanértékesítési tevékenységgel foglalkozó vállalatból 3 csődbe ment.

Ellentmondásnak tűnik, hogy miközben nő az ágazat kockázatossága és csökken az építőipari kereslet, mégis sokan éreznek kedvet új cég alapítására: havonta stabilan 700-800 új cég alakul az ágazatban. „Nem ritka, hogy egy csődbe ment, megszűnt vállalkozás vagyonának kimentése után, nagy tartozásokat maga után hagyva másik építőiparral foglalkozó céget alakít” – mondja Keleti József, a D&B ügyvezető igazgatója, aki szerint ezért is indokolt körültekintően eljárni szerződéskötés előtt. „Nemcsak az aktuális pénzügyi mutatókat érdemes megvizsgálni, hanem a D&B jövőbeni kockázatosságot előrejelző mutatószámait is, valamint azt is, hogy a tulajdonosnak milyen más vállalkozásai vannak vagy voltak.”

Az adatok arra is rámutatnak, hogy az építőiparban tevékenykedő cégekkel való üzletkötés esetén 20 nappal több időt vesz igénybe a számla kiegyenlítése, mint más szektorokban, ugyanis míg a magyar cégekre jellemző átlagos pénzhez jutási idő 49 nap, az építőiparban ez a szám átlagosan 69 nap.

A D&B elemzésével többé-kevésbé egybecsengenek a Coface és az Opten kutatási eredményei is. Az előbbi nemrég közzétett negyedéves felmérése szerint tartósan az építőipar áll a legkockázatosabb iparágak élén. A bejegyzett összes építőipari cég 13,05 százaléka ellen indult fizetésképtelenségi eljárás az első negyedévben. Az Opten szerint sem javul a helyzet, sőt márciusban rekord dőlt meg az ágazatban: 461 cégnél húzták le a tulajdonosok a rolót.

A Vegyépszer is

A napokban kért csődvédelmet az egyik legnagyobb múltú magyar építőipari cég, a Vegyépszer. A társaság közleménye szerint „a cég hazai építőipari gondjaira megoldást kínáló mintegy 80 milliárd forint értékű líbiai nagyberuházást az arab világot megrázó váratlan polgárháború kitörése és eszkalálódása kudarcra ítélte”. Nem maradt más lehetőség – írták –, mint a csődvédelem, hogy a hitelezőkkel megegyezésre jussanak. Ez egyben esélyt ad a folyamatban lévő projektek befejezésére is.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.