A nyugat-európai központi piacok – mint Németország, Nagy-Britannia vagy Franciaország – 2011-ben szerény, míg a feltörekvő államok – mint Oroszország, Lengyelország vagy Törökország – erőteljesebb növekedést prognosztizálnak. Spanyolországban, Portugáliában, Írországban és Görögországban azonban a helyzet nem kecsegtető. Az irodaalapú munkahelyek bővülése az irodaterület iránti keresletet növeli közép- és hosszú távon, habár akadnak kivételek: Portugália, Olaszország, Görögország, Spanyolország és néhány kelet-közép-európai állam, ahol az újraéledő GDP kibocsátása nincs összhangban a munkahelyek számával.
„A gazdasági előrejelzések azt sugallják, hogy a legtöbb európai irodapiac lassú, de folyamatos fejlődésnek indult. Rövid és közép távon a német városok, illetve Bukarest, Budapest és London belvárosa bizonyulnak a legkelendőbbnek az új munkahelyek miatt” – tette hozzá a szakember.
„Jó hallani a külföldi véleményeket Budapestről középtávra (2013–15), és valóban, munkahelyteremtés szempontjából kiváló lehetőségek adódnak, hiszen az alacsony munkáltatói járulékokkal versenyképessé vált Magyarország. Emellett Budapestnek még az is előnyére válik, hogy rengeteg minőségi irodaterülete van és képzett munkaerőt biztosít. A következő 12 hónap nehéz lesz, köszönhetően a kialakult politikai helyzetnek és Európa lassuló gazdasági fejlődésének, ugyanakkor ha a stabilitást hosszan fenn tudjuk tartani, az így kialakult kedvező pozícióból sokat profitálhatunk a jövőben” – mondta el a Budapestet érintő eredményről Remi Couture, a King Sturge magyarországi vezető elemzője.
A társaság az irodapiacot mint befektetési célpontot is megvizsgálta. Jelenleg a befektetői hangulatra az óvatosság jellemző, általában prémium kategóriás ingatlanokat keresnek a fejlett piacokon. „Előretekintve úgy véljük, hogy az irodapiaci befektetési kedv erősödni fog 2011 végére, ugyanis az év első negyedének előzetes adatai alapján 11 milliárd eurónyi tranzakciót hajtottak végre, ennek alapján az idei kilátásaink igen ígéretesek” – húzta alá Alexander Colpaert, a King Sturge európai elemző munkatársa.
A hozamokról szólva a szakember elmondta, hogy a prémium irodák esetében várhatólag nem változnak a legtöbb nyugat-európai piacon, és rövid távon valószínűleg továbbra is a bérleti díj emelkedésének lesz tőkenövelő hatása. Ez különösen olyan lokációkra érvényes, ahol a kínálat korlátozott: Londonban, Párizsban, Moszkvában, Varsóban, Stockholmban és Oslóban. Ahogy egyre kevésbé tűnik kockázatos piacnak, Közép- és Kelet-Európában is várhatóan tovább zsugorodnak a hozamok – derült ki a régióban várható tendenciáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.