Összességében továbbra is Nyugat-Európa a legvonzóbb régió a befektetési célú vásárlások területén – állítja a CB Richard Ellis (CBRE) közel négyszáz befektető körében elvégzett Európai befektetői szándék című legutóbbi kutatása. A konkrét célpontok sorát Németország vezeti, melyet a kelet-közép-európai régió – különösképpen Lengyelország – követ, a legversenyképesebbek listájára Skandinávia és Spanyolország fért még fel, míg Nagy-Britannia és Franciaország vonzereje némiképp csökkent tavalyi helyzetéhez képest. Az ingatlanszektorokat összehasonlítva a bevásárlóközpontok és a városok főut-cáinak üzlethelyiségei 2011-re javították versenyképességüket a befektetők szerint, habár továbbra is az irodapiac számít a legvonzóbb területnek.
„Ami az idei első negyedéves befektetési tranzakciók eredményeit illeti, Skandinávia a harmadik helyen áll Nagy-Britannia és Németország után, s a legnagyobb növekedést mutatta ezen időszakban és az előző esztendőben. Kelet-Európában az első negyedéves értékek jelentős fellendülést tükröznek tavalyhoz képest. Franciaországban, Németországban és a kelet-közép-európai régióban is nőttek az ingatlanértékek, míg Írországban és Dél-Európában szinten maradtak az árak – az utóbbi térségben főleg Spanyolország és Olaszország jóvoltából” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti tőkepiaci vezetője.
Az európai kereskedelmi ingatlanok értéke 0,4 százalékkal tovább nőtt 2011 első negyedében, bár lassabban, mint 2010 utolsó negyedében, amikor az emelkedés 1,4 százalék volt – derült ki a CBRE Európai értékbecslési monitorjából. A lassulás az első osztályú ingatlanok hozamváltozásában is tükröződik, ez 10 bázispontnál kevesebb volt az iroda-, a kiskereskedelmi és az ipariingatlan-szektor esetében egyaránt, a stabilitás jeleit mutatva.
Simon Therfall, a CBRE európai értékbecslési társigazgatója a CBRE 2011-es értékbecslési monitorjának a következtetései kapcsán azt hangsúlyozta, hogy az ingatlanértékek változása pozitív, ám fokozatos Európában, a bérleti díjak és a hozamok jelentős mozgásának hiányában. Figyelemre méltó, hogy az értéknövekedés összetétele változik: a fellendülés korai szakaszában főleg Nagy-Britannia ingatlanpiaca mutatott javulást, és éves változásban a szigetországot nem tartalmazó európai piacon egyenesen csökkentek az értékek 2010 harmadik negyed-évében. Az idei első három hónap viszont már azt mutatja, hogy a különbség halványodik, ahogyan a Nagy-Britannia nélküli Európa teljesítménye javul. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.