BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt a kereskedelmi szektor

Összességében továbbra is Nyugat-Európa a legvonzóbb régió a befektetési célú vásárlások területén – állítja a CB Richard Ellis (CBRE) közel négyszáz befektető körében elvégzett Európai befektetői szándék című legutóbbi kutatása. A konkrét célpontok sorát Németország vezeti, melyet a kelet-közép-európai régió – különösképpen Lengyelország – követ, a legversenyképesebbek listájára Skandinávia és Spanyolország fért még fel, míg Nagy-Britannia és Franciaország vonzereje némiképp csökkent tavalyi helyzetéhez képest. Az ingatlanszektorokat összehasonlítva a bevásárlóközpontok és a városok főut-cáinak üzlethelyiségei 2011-re javították versenyképességüket a befektetők szerint, habár továbbra is az irodapiac számít a legvonzóbb területnek.

„Ami az idei első negyedéves befektetési tranzakciók eredményeit illeti, Skandinávia a harmadik helyen áll Nagy-Britannia és Németország után, s a legnagyobb növekedést mutatta ezen időszakban és az előző esztendőben. Kelet-Európában az első negyedéves értékek jelentős fellendülést tükröznek tavalyhoz képest. Franciaországban, Németországban és a kelet-közép-európai régióban is nőttek az ingatlanértékek, míg Írországban és Dél-Európában szinten maradtak az árak – az utóbbi térségben főleg Spanyolország és Olaszország jóvoltából” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE budapesti tőkepiaci vezetője.

Az európai kereskedelmi ingatlanok értéke 0,4 százalékkal tovább nőtt 2011 első negyedében, bár lassabban, mint 2010 utolsó negyedében, amikor az emelkedés 1,4 százalék volt – derült ki a CBRE Európai értékbecslési monitorjából. A lassulás az első osztályú ingatlanok hozamváltozásában is tükröződik, ez 10 bázispontnál kevesebb volt az iroda-, a kiskereskedelmi és az ipariingatlan-szektor esetében egyaránt, a stabilitás jeleit mutatva.

Simon Therfall, a CBRE európai értékbecslési társigazgatója a CBRE 2011-es értékbecslési monitorjának a következtetései kapcsán azt hangsúlyozta, hogy az ingatlanértékek változása pozitív, ám fokozatos Európában, a bérleti díjak és a hozamok jelentős mozgásának hiányában. Figyelemre méltó, hogy az értéknövekedés összetétele változik: a fellendülés korai szakaszában főleg Nagy-Britannia ingatlanpiaca mutatott javulást, és éves változásban a szigetországot nem tartalmazó európai piacon egyenesen csökkentek az értékek 2010 harmadik negyed-évében. Az idei első három hónap viszont már azt mutatja, hogy a különbség halványodik, ahogyan a Nagy-Britannia nélküli Európa teljesítménye javul. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.