A hétfőn bejelentett, devizahiteleseket mentő kormányzati csomagra reagálva tartott tegnap sajtótájékoztatót az OTP Bank. „A válság olyan helyzetet idézett elő, hogy mind a kormányoknak, mind a bankoknak be kellett avatkozniuk” – közölte az eseményen Gresa István, a bank vezérigazgató-helyettese. Gresa hangsúlyozta, az OTP már a válság előtt is alkalmazott különféle adósvédelmi technikákat, a krízis elmélyülése után pedig kiterjesztette adósvédelmi programját. Az ingatlanhitelek 6,5 százalékát strukturálta át a bank, igaz, tízből három hitel a könnyített feltételek mellett is a bedőlés szélére került.
A kilakoltatási tilalom feloldását pozitívan értékelte Gresa és Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója is. Bár a jegybank bírálta az alacsony árverezési kvótát, Gyuris szerint már az is sokat számít, hogy a moratórium feloldása kényszerítő erejű, így javítja a fizetési morált az adósoknál. Tömeges végrehajtásokra egyébként azért sem kerülhetne sor, mert Magyarországon mindössze 150 bírósági végrehajtó van.
Az OTP-nél tízezer olyan lakáshitel van, amelynél már most el lehetne indítani a végrehajtási eljárást. A bank azonban nem erre, hanem az ügyfelekkel való megegyezésre törekszik, ezt mutatja az is, hogy a moratórium előtti három évben mindössze négy kilakoltatási ügye volt a hitelintézetnek. Az első körben egyébként csak a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanokra adott, 20 millió forintosnál nagyobb lejárt tartozásoknál lehet majd árverezni, az OTP-nél ilyenből mindössze negyven van – mondta Gresa.
A mentőcsomag szerint az ügyfelek kérhetik majd, hogy devizahitelüket átmenetileg a jelenleginél kedvezőbb árfolyam mellett törlesszék. A valós és a kedvezményes árfolyamon számolt törlesztőrészletek közötti különbözetet persze később kamatostul vissza kell fizetni. Arról, hogy ezzel a lehetőséggel mennyire élnek majd az ügyfelek, Gyuris és Gresa véleménye eltér. Gyuris szerint akár minden második devizahiteles kérheti majd a kedvezményt, Gresa viszont úgy véli, nem így lesz, az OTP hasonló szolgáltatásaira ugyanis korábban nem volt tömeges igény. Az, hogy mennyien használják majd ki a lehetőséget, a svájci frank árfolyamának további alakulásától is függhet; ha az alpesi deviza a következő hónapokban erősödik, többen vehetik majd igénybe, ha viszont gyengül, a szerény különbség miatt valószínűleg kevesebben választják a fixált árfolyamon való törlesztést.
Hogy mikortól kérhetik az ügyfelek a mentőcsomagban lévő engedményeket, még nem tudni. Először el kell fogadnia az Országgyűlésnek a szükséges törvénymódosításokat, és utána is kell hagyni a bankoknak felkészülési időt a csomag adaptálására – mondták az OTP vezetői. Gyuris és Gresa egyébként úgy látják, várhatóan augusztusra vagy szeptemberre lesznek készek a bankoknál az ehhez szükséges informatikai fejlesztések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.