BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már ugyanúgy féltjük a napi betevőt, mint a munkahelyünket

Magyarországon több mint négyszeresére nőtt azok aránya, akiknek az élelmiszerárak emelkedése jelenti a legnagyobb gondot, a következő hat hónap során.

Amíg a Nielsen piackutató vállalat tavalyi nemzetközi felmérése során a magyar válaszadók 3 százalékát nyugtalanította leginkább, hogy drágulnak az élelmiszerek, addig idén 13 százalék nyilatkozott így. Arányuk ugyanakkora, mint a globális átlag.

Hazánkban főleg a hitelek miatt aggódnak legtöbben; a megkérdezettek 16 százaléka. Második az élelmiszer árak növekedése és a munkahelyek biztonsága, egyaránt 13 százalékos említéssel. Szorosan utánuk a gazdasági helyzet nyugtalanítja a magyar fogyasztók 12 százalékát; ugyanannyi, mint az energiaszámlák egyre nagyobb összege.

Mivel drágulnak az élelmiszerek, világszerte megfigyelhető, hogy a háztartások jövedelmük egyre nagyobb részét kénytelenek ennivalóra költeni. Magyarországon azonban nem csak ez a tény alakította át a fogyasztók gondolkozását, hanem a hitel problémája is. Nálunk a hitel az ötödik helyről lett első, egyik évről a másikra. Az élelmiszerek emelkedő ára, 3 százalékos említéssel kilencedik helyen állt a tavaly első negyedévi megkérdezés eredményeként, és onnan került a második helyre.

Hazánkban négy éven keresztül, így tavaly is a munkahelyek biztonsága állt a fő gondok között az első helyen (16 százalék); múlt évben a gyerekek neveltetése és biztonsága, valamint a növekvő energiaszámlák előtt (14-14).

Globálisan, 55 ország átlagában az élelmiszer drágulása miatt aggódók átlagos aránya, a tavalyi 5-ről 13 százalékra nőtt. Ezzel megelőzi a korábban élen állt gazdasági helyzetet, amit legutóbb a válaszadók 11 százaléka említett. Utána következik a munka és magánélet egyensúlya 9, növekvő üzemanyagárak, egészség, továbbá a munkahelyek biztonsága 8-8 százalékkal.

Figyelemre méltó, hogy a hiteleket fő problémájuknak Európában csak Magyarországon nevezték legnagyobb arányban a megkérdezett fogyasztók. Hazánkhoz hasonlóan, egyaránt 16 százalékos a mutató Romániában és Írországban is. De előbbiben a munkahelyek biztonságát a válaszadók 23, míg utóbbiban a gazdasági helyzetet 22 százaléka nevezte meg.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.