Új trend hódít a fiatal szabadúszó „munkások” körében. Egyre többen fedezik fel a közösségi irodák előnyeit, amelyek sokszor az otthoni vagy éppen a kávéházi munkavégzés alternatívájaként merülnek fel az elszigeteltségétől való menekülésként. Az új irodai kultúra a szolgáltatások mellett az áraival is vonzó tud lenni.
Újabb, ezúttal háziállatbarát coworking (közösségi) iroda tartja hivatalos megnyitóját Budán. A MyCorporation The Smart Office létesítményében az irodistáknak nemhogy külön engedélyt kellene kérni házi kedvenceik befogadására, hanem kifejezetten biztatják is őket, hogy nyugodtan vigyék magukkal a kutyájukat a munkahelyükre.
„Ma Magyarországon hajmeresztő ötletnek számít, ha valaki a munkahelyére a négylábú lakótársát is be akarja vinni. Mi viszont kifejezetten örülünk, ha közösségünk tagjai, a bérlőink a kedvenc állatukat is behozzák” – magyarázza Tóth Zsófia, a MyCorporation iroda vezetője. Teljesen mindegy, hogy a parkolóban kell betartani a parkolási rendet, vagy a közös konyhát kell mindenkinek maga után rendbe tennie. Egy coworking irodába a bérlők eleve szabadabb, együttműködőbb szemlélettel érkeznek, toleránsabbak a szigorú korlátok nélküli, önszerveződő dolgokkal. Az állatok jelenléte esetén is ugyanazokat a magatartási szabályokat kell betartani, mint amilyeneket egyébként is követünk. Viszont vidámabb, fesztelenebb lesz a hangulat ott, ahol a háziállatok is jelen lehetnek – tette hozzá a vezető.
A MyCorporation a cowor-king irodát egy – amúgy nehezebben hasznosítható – A kategóriás irodaház alagsorában alakította ki 400 négyzetméteren. A cél, hogy elősegítsék a bérlők közötti kapcsolatok kialakítását és így az üzleti együttműködést. Ezt szolgálja a közösen igénybe vehető recepció, a mindenki számára nyitott konyha és a találkozásokra alkalmat adó közös tér, amelyben egyaránt lehet dolgozni, barátkozni és ötletelni.
„A már másfél hónapja üzemelő egység kihasználtsága körülbelül 50 százalékra tehető, de ezt azért nehéz meghatározni, mert nagy a fluktuáció, vannak, akik a nyitás óta bérlők, de vannak olyanok is, akik csak egy-egy órára veszik igénybe a lehetőséget. Ez a hullámzó kihasználtság a coworking irodák sajátossága” – jegyezte meg Tóth Zsófia.
„A coworking iroda Magyarországon még viszonylag új piacnak számít, a célcsoport tagjai még csak most térképezik fel a lehetőségeket” – mondta Gorondy Máté, a kisirodak.hu szakportál vezetője. A közösségi irodákat döntően olyanok keresik, akik digitálisan élik az életüket, kevés papírt használnak a munkájukhoz. Az ilyen típusú irodák nagy előnye az, hogy folyamatos kapcsolatot biztosítanak más önálló vállalkozókkal, így újabb ötletek merülhetnek fel munka közben, de ügyfélszerzésre is kiválóan alkalmasak, amolyan inkubátorházként is üzemelnek. Általában olyan szabadúszók, mint webfej-lesztők, programozók, grafikusok, internetes vállalkozók és tanácsadók veszik igénybe hoszszabb-rövidebb ideig a szolgáltatásokat. A szakember szerint a legnagyobb hátránya, hogy a klasszikus, „saját asztalos” munkahelyekkel szemben jóval kevesebb a saját terület, több lehet a zavaró körülmény – telefoncsörgés, hangos beszéd, valamint általában nem alkalmas arra, hogy ügyfeleket is fogadjon az ember. Az árakról szólva Gorondy elmondta: személyenként egy egy hónapos tagság 20–50 ezer forint között mozog, ez egy klasszikus, egy-két fővel működő vállalkozás számára kibérelt iroda körülbelül 100-120 ezer forintos összköltségével szemben mindenképpen versenyképesnek mondható.
A coworking feltörekvőben lévő trend az irodai munkavégzés terén, magyar megfelelője a közösségi munkatér. Az első coworking irodák a coffee shopokban és a kávéházakban végzett munka alternatívájaként alakultak, sokszor az otthoni munkavégzés elszigeteltségétől való menekülésként. A tradicionális iroda előnyei keverednek a klubhangulattal és a kávéházak szellemiségével. Optimális megoldást jelent mindazoknak, akiknek nincs szükségük teljes munkaidős irodára, s azoknak, akik rugalmasan kívánnak a piaci változásokhoz alkalmazkodni. A coworking viszonylag új munkastílus: az ötlet Amerikából származik, ahol tarolt, majd rövid idő alatt meghódította Európát is. A szó maga közösségi munkavégzést jelent, amely főként azon szabadúszó vállalkozóknak kedvez, akik nem akarnak az otthonukban dolgozni vagy nagy pénzeket költeni irodabérlésre. A coworking irodába bárki beülhet a laptopjával, s kedve szerint dolgozhat egyedül, ám mégsem magányosan.
A coworking feltörekvőben lévő trend az irodai munkavégzés terén, magyar megfelelője a közösségi munkatér. Az első coworking irodák a coffee shopokban és a kávéházakban végzett munka alternatívájaként alakultak, sokszor az otthoni munkavégzés elszigeteltségétől való menekülésként. A tradicionális iroda előnyei keverednek a klubhangulattal és a kávéházak szellemiségével. Optimális megoldást jelent mindazoknak, akiknek nincs szükségük teljes munkaidős irodára, s azoknak, akik rugalmasan kívánnak a piaci változásokhoz alkalmazkodni. A coworking viszonylag új munkastílus: az ötlet Amerikából származik, ahol tarolt, majd rövid idő alatt meghódította Európát is. A szó maga közösségi munkavégzést jelent, amely főként azon szabadúszó vállalkozóknak kedvez, akik nem akarnak az otthonukban dolgozni vagy nagy pénzeket költeni irodabérlésre. A coworking irodába bárki beülhet a laptopjával, s kedve szerint dolgozhat egyedül, ám mégsem magányosan.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.