Az IVG Hungary által fejlesztett Infopark E épülete Magyarországon elsőként nyerte el a LEED minősítés Silver fokozatát. Kay-Uwe Blandow, a társaság ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak elmondta, az épület fejlesztése előtt még nem gondolkodtak a minősítés megszerzésén. Az építés során merült fel, hogy minősíttetni kellene a házat, mert a fejlesztői tapasztalatok azt mutatják, a fenntarthatóság világszerte egyre nagyobb hangsúlyt kap. A minősítést jelentősebb további kiegészítő megoldások és kivitelezési beruházás nélkül érték el.
A minősített zöldirodaházak fogadtatásáról szólva a szakember elmondta, a legtöbb magyar bérlő még nem ismeri ezt a rendszert, de az látszik, hogy egyre több esetben merül fel az igény a minél környezetbarátabb és költséghatékonyabb bérlemények iránt, valódi kereslet azonban azoknál a nemzetközi bérlőknél tapasztalható, ahol a külföldi központ előírja, hogy zöld-, illetve ilyen jellegű minősített épületben béreljenek irodákat.
Blandow szerint a könnyebb bérbeadhatóságon kívül az ingatlan hosszú távú értékét is növeli egy ilyen minősítés, vagyis majdani értékesítésük szempontjából is érdemes környezettudatos létesítményeket felépíteni. Ez az IVG-nek azért is fontos, mert az Infopark többi épületéhez hasonlóan az E pavilont is értékesíteni kívánják: a társaságnál alkalmazott megoldás szerint sok esetben az IVG saját befektetési alapja vásárolja meg a fejlesztéseket. Az Infopark négy eladott épületéből egynél már ezt a megoldást választották, valamint a Duna-parti RiverPark fejlesztésnél is.
Az irodapiac egészéről szólva az ügyvezető elmondta, Magyarországon az utóbbi két év volt a legrosszabb, ráadásul éppen abban az időszakban tört ki a válság, amikor a piacot elárasztották az új fejlesztések. A sokak által használt utat az IVG kizárta, vagyis nem ment bele a kilátástalan árversenybe, inkább kivárta, míg a piac túljut a mélypontján. A szakember szerint 2012-től várhatóan felívelést mutat a magyar piac. Ez azért is reális kilátás, mert Budapesten pillanatnyilag nagyon kevés fejlesztés fut, így az üresen álló irodaterületek felszívják majd az irodakeresőket, s a túlkínálat leépülésével jövőre várhatóan stabilan elérhető az üres területek 20 százalék alatti aránya. „Az IVG-nél növekvő érdeklődést tapasztalunk, mert a bérlők tudják, érdemes még az idén, jobb feltételekkel megállapodni, illetve hamarosan elfogynak a jó minőségű, nagyobb összefüggő és hatékony területek” – mondta Kay-Uwe Blandow. Az viszont biztos, hogy spekulatívan, bérlő nélkül nem indítanának új beruházást, csak akkor, ha a területnek legalább a fele előre ki lenne adva – tette hozzá a távlati tervekről.
A fejlesztések helyett manapság reálisabb lehetőség a „standing investment” akvizíció. A társaság is tervezi, hogy a 12 milliárd eurós értékével Németországban piacvezető befektetési alapjának hosszú távú, privát és intézményi befektetők számára alkalmas magas minőségű, jól bérbe adott irodaházakat vásárol, épületenként ideális esetben 10–50 millió euró beruházási volumenben. A befektetési piac jelenlegi árazása jó, most 20-30 százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni egy ilyen jellegű irodaházhoz, mint a válság előtt, vagy mint ma Varsóban vagy Prágában. Jelenleg viszont sajnos még kevés olyan épület van, amely az intézményi befektetőkigényeit is kielégítik. Blandow szerint a jelenlegi piacon tapasztalható alacsonyabb befektetési ingatlanértékek a befektetők nagyobb hozamelvárásaiból, valamint az alacsonyabb bérleti díjakból adódnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.