A telkek adásvétele nagyjából hasonló mértékben csökkent országosan, mint a lakásoké – ahol a nyár közepén hozzávetőleg 10 százalékos visszaesés volt éves viszonylatban –, de pontos mértéket nehéz megállapítani – mondta Rutai Gábor, a Duna House PR- és elemzési vezetője.
A különböző régiók aktivitását vizsgálva az országos hálózat adatai alapján kiderül, hogy az elmúlt 3,5 évben rendre Pest megye, Budapest, Hajdú-Bihar, Baranya és Bács-Kiskun megye végez az élen. Ebből Pest megye messze a legaktívabb, önmagában akkora mennyiséget produkál, mint a következő négy együttvéve. „Érdekes adat, hogy Pest olcsóbb, mint a Hajdúság, ez azért fordulhat elő, mert az utóbbinál a harmadakkora forgalom nagy részét a debreceni Kartács és Lóverseny utcai drága telkek tették ki, amelyekért 40-50 ezer forintot is fizettek négyzetméterenként. Ha ezeket kivesszük az átlagból, akkor 7700 forint jönne ki négyzetméterenként, ami már valósabbnak tekinthető” – tette hozzá a szakember.
Budapesten kevés a telek, a legtöbb eladás a III. kerületben történik, de a XVI. és XXII.-ben is nagyobb arányban fordulnak elő vásárlások. Az agglomerációban a sláger célpontok Piliscsaba, Érd, Pécel és Szigetszentmiklós.
Az árakról szólva Rutai Gábor elmondta, az idén nem történt jelentős változás. A következő évben sok múlik azon, milyen hiteltermékek és építési szubvenciók lesznek a jövőben, ugyanis ezek nélkül nem igazán élénkül az építkezési kedv. A mostani támogatások inkább a már meglévő, korszerűtlenebb ingatlanok energetikai felújítása után járnak.
A soproni térségben a telkek tranzakciója nagyobb visszaesést mutat, mint a lakóingatlanoké, befektetési céllal gyakorlatilag nem történt tranzakció az elmúlt hónapokban – mondta Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője. „Azt tapasztaltuk a megyében, hogy az ár nem igazán rugalmas, a tulajdonosok inkább kivárnak és türelmesek. Az is a telkek adásvétele ellen szólt, hogy a családi házak árai jelentősen estek. Így most sok esetben megéri párhuzamosan keresgélni, hátha valaki készen talál az elképzelésének megfelelő otthont” – tette hozzá a szakember. Az Otthon Centrum adatai szerint Debrecenben a telkeket érintő adásvételek száma legalább 20-30 százalékot csökkent az elmúlt évihez képest, de érdeklődés azért akad.
A budapesti folyamatokról szólva a szakember elmondta, a XI. kerületben érdekes trend alakult ki: míg más területeken a telekvásárlás alternatívájaként bontandó vagy felújítandó ingatlan vétele is szóba jöhet, Újbudán a vásárlók nem igazán keresik ezeket a lehetőségeket. Felújításra, átalakításra nem szoruló családi házakat vagy üres telkeket keresnek. A szakértők szerint előfordul, hogy egy telek vásárlásakor építőközösségek állnak össze egy-egy többlakásos társasház kialakítására, és a telek tulajdonosát sok esetben lakással fizetik ki. Általánosságban Budapestről is elmondható, az eladók kivárnak, nem adják oda egy bizonyos árszint alatt az építési telküket.
A sokáig igen népszerű II. kerület külső részén jelentősen visszaesett a tranzakciók száma, ezt a piacra került családi házak magas száma is magyarázhatja. A pesti oldalról szólva Déry Attila elmondta: a XVIII. kerületben tapasztalható jelentősebb aktivitás, ahol egyre többen veszik meg a leromlott állapotú házakat kvázi telekáron.
A főváros agglomerációjában Szentendre és környéke még mindig a kimondottan keresett területek közé tartozik, tavaly óta a kereslet némi növekedést is mutat. Aki a térségben új házat szeretne, inkább telket vásárol, így nem jellemző a régebbi épületek lebontása, majd a telken való építkezés. Általában a 10–20 millió forint közötti sávban keresnek 500–800 négyzetméteres telket, azonban a szomszédos településeken már 7 millió forintért is lehet vásárolni. Az ügynökség helyi partnerei azt is megfigyelték, hogy az 50 millió forintért lakóingatlant keresők általában 15-20 millió forintért párhuzamosan telket is keresnek maguknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.