Valamivel kevesebben vesznek tetőtéri lakást a pesti oldal belső kerületeiben, a megkötött tranzakciók esetében pedig az ingatlan értéke nagyjából ötödével csökkent a válság óta. Eladni 100 négyzetméter alatt könnyebb, egy kuriózumnak számító, jó kilátású lakásnál garantált a siker.
Tágas, napfényes lakás kilátással a Dunára, a budai hegyekre vagy éppen a Hősök terére, saját használatú erkéllyel, ahol rendezett sorban állnak a gondozott növények – ez így együtt igen jól hangzik, ki ne vágyna minderre? Ha a felsoroltak a város felett nemritkán hat-hét emelettel találhatók, akkor már egyre vonzóbb a belváros a különleges lakást keresőknek. Budapest központjában – főleg az V. és VI. kerületben – számos lehetőség kínálkozik ebben a szegmensben, de persze az elmúlt évek ingatlanpiaci eseményei itt is éreztetik hatásukat.
„Jelenleg nincsenek egyértelmű jelek a piacon. Ami biztosan látszik, hogy az új építésű tetőtéri lakások kelendőbbek a kerületben, tapasztalatom szerint van rá igény az ingatlant keresők körében, sőt páran építkeznének is – mondta a Világgazdaságnak Szomolánkai Ádám, a Duna House VI. kerületi irodájának vezetője. – Azt azért hozzá kell tennem, hogy a kereslet a legtöbb esetben nyomott árakkal párosul a kerületben” – hangsúlyozza a szakember. A megkötött tranzakciók alapján elmondható, hogy maguknak inkább a külföldiek keresnek, náluk nem tapasztalható a befektetői gondolkodásmód, míg kimondottan befektetési céllal a magyarok vesznek ilyen típusú ingatlanokat, ugyanis most igen jó áron lehet vásárolni. Egy példát említve az iroda vezetője elmondta, a 4-8 éve épített, akkor felkapottnak számító Szív utcai új építésű lakások ma jóval alacsonyabb áron érhetők el, mint a válság előtt. Szomolánkai az árváltozást érzékeltetve kiemelte, a négy-öt éve 23 millióért gazdát cserélt lakásokért több esetben ma csak 18 milliót kell fizetni a VI. kerületben, és így sem lehet gyors eladással számolni, azonban vannak utcák, amelyekben a tulajdonosok inkább nem vesznek tudomást az árak csökkenéséről. Az Andrássy úton vagy a Benczúr utcában a legtöbb esetben semmit nem esett vissza az ingatlanok négyzetméterára, a tulajdonosok ezekben az utcákban és azok környékén inkább kivárnak. A keresett árkategória a kerület belső részében egy utólag felépített, saját tetőteraszos lakás esetében nagyjából a 30–50 millió forint közé tehető. A VI. lerület körúton kívül eső részén (kivéve a diplomatanegyedet) a Duna House-nál azt tapasztalták, hogy külső kerületekben piacra kerülő tetőtéri lakás sokkal nehezebben talál gazdára, már csak azért is, mert ezek jellemzően alacsonyabb színvonalúak, vagy éppen nincs a házban lift. A magasabb árszinteken exkluzívabb, panorámás, több esetben loft lakást kínálnak, amelyekre mindig lesz kereslet 45-50 millió forintos áron. Akik ennyi pénzt kiadnak a belvárosban egy tetőtéri lakásért, azok már magas színvonalat várnak el, és nem akarnak további átalakításokat végezni.
„Az V. kerületben jelenleg silányabb a kínálat, mint korábban, ez döntően annak tudható be, hogy sokkal kevesebb az új építés, mint más kerületekben” – mondta Szikra Judit, a Duna House egyik V. kerületi irodájának vezetője. Itt meghatározó, hozzávetőleg 20 százalék körüli árcsökkenést figyeltek meg a társaságnál, azonban még így is drágán, sok esetben 800 ezer forint/négyzetméter áron kínálnak tetőtéri lakásokat. Az árak zuhanása miatt természetesen érdemes befektetési céllal nézelődni a kerületben, főleg ha jó kilátású, igazi kuriózumnak számító ingatlant találunk a piacon Száz négyzetméter alatt könynyebb összehozni az eladókat és a vevőket, míg e felett igen nehéz megtalálni a vásárlókat.
Andó Patrik-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.