BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Apránként adják ki az irodákat

Mostanában biztosan nem tervez újabb beruházást Magyarországon a Jürgen Blum által vezetett, korábban aktív társaság. Az amúgy sikeres Terrapark irodakomplexum fejlesztője a piaci viszonyok rendeződéséig inkább üzemeltetői feladatokat lát el.



Jó döntésnek bizonyult, hogy a budaörsi Terraparkban a Telenor saját irodaházba költözése nyomán megüresedett területeket az aktuális vállalkozói igények szerint kisméretű – akár néhány tíz négyzetméteres – irodákra osztottuk fel, és a piaci viszonyoknak megfelelően így kínálják bérletre – mondta a Világgazdaságnak Jürgen Blum, a Terrapark Kft. ügyvezetője. A koncepció elsősorban a KKV szektor cégeit célozta meg új ajánlataival, amelyben központi szerepet kapott a vállalkozások számára létfontosságú tervezhetőség, valamint a kiszámíthatóság is. A társaság ennek nyomán bevezette a forintban megállapított bérleti díjakat is. „Aktivitásunk meghozta eredményét, a tavalyi év közepétől nagyjából 50 új céggel bővült bérlőink köre, akik közel 2000 négyzetmétert bérelnek az irodaparkban, valamint a korábbi partnerekkel is sikerült több ezer négyzetméteren szerződést hosszabbítani átlagosan három éves időtartamra” – sorolja az elmúlt időszak eredményeit a vezető. Az 5 tömb 30 épületének kihasználtságáról szólva a szakember elmondta, hogy abban az időben, amikor a Telenor legnagyobb bérlőként a Terrapark „lakója” volt, gyakorlatilag a budaörsi irodakomplexumnak nem volt üresen álló területe. Most a telekommunikációs cég által használt épületek nagyjából 40 százaléka áll üresen, a többi épület kiadottsága stabil, 85-90 százalék körül van, a legújabb épületek pedig 60-70 százalékos kihasználtsággal üzemelnek. „Kétségtelen, hogy az elmúlt évek irodapiaci folyamatai nem kedveztek nekünk sem, így minden négyzetméternyi kiadott területért meg kellett küzdenünk” – vallja a szakember.

Blum az épületkomplexum több mint 60 000 négyzetméternyi kiadható irodaterületének teljesítményével elégedett, azonban a magyar piacról már koránt sincs ilyen pozitív véleménye. „Nem szabad szépítenünk, ugyanis az tagadhatatlan, hogy Magyarország jelenleg nem számít kiemelt célpontnak a befektetők szemében” – ismeri el. A közeli jövőben nem látni nagyobb beruházások elindulását, magas, mintegy 20 százalékos a kihasználatlansági ráta, valamint a bérlői díjak is esést mutatnak, és a mai keresletnek megfelelően elegendő A kategóriájú irodaház van a piacon – tette hozzá. Ennek megfelelően a társaság sem tervez újabb fejlesztéseket mostanában, ugyanis nagy problémának tartja, hogy a finanszírozási háttér jelenleg nem megoldott. A hazai bankszektor a tapasztalatai szerint nem kíván hitelezni, így egy kedvezőnek ígérkező projektbe sem szívesen vágnának bele. A társaság inkább a korábban, Budán fejlesztett irodaházaiban – valamint természetesen a Terraparkban - lát el üzemeltetői feladatokat, ezzel is garantálva a felállított szakértő csapat egyben tartását.

Ugyanakkor a szakember vallja, hogy Magyarország nagyon vonzó lehetne a befektetők számára – kiemelkedő volumenű befektetésekre bőven akadt példa az elmúlt két évtized során – ha a GDP növekedést ösztönző törvények megszületnének, és végrehajtanák. „A jelenlegi helyzet nem vonzó a nyugat-európai ingatlan befektetők számára, míg a kínai és az arab befektetőkkel történő együttműködési terveket pedig még korai megítélni” – véli Blum. Hasonlóképp kétkedve fogadta az ingatlanbefektetési szabályozásra (SZIT) vonatkozó elgondolásokat. Az ilyen szabályozások az angolszász piacokon, illetve Amerikában jellemzőek. Németországban 2007 óta több próbálkozás ellenére sem sikerült megvalósítani ezeket az elképzeléseket, e tapasztalatai alapján nem a jósol a SZIT-nek nagyobb jövőt Magyarországon sem.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.