Míg nyugatabbra teljesen megszokott egy-egy lakóépületként használt mobil ház látványa, addig Magyarországon még kevesen élnek az olcsó otthon lehetőségével. A hétvégi felhasználáson túl akkor lenne rá valódi igény, ha kellő mennyiségű információ és rendezett törvényi szabályozás állna mögötte.
Nyugat-Európában, illetve az Amerikai Egyesült Államokban a mobil házaknak több évtizedes elfogadottsága és hagyománya van, az utóbbiban a lakosság nagyjából 10 százaléka él a könnyen telepíthető és szükség esetén azonnal szállítható otthonokban. A mobil házakkal Magyarországon jellemzően még inkább csak ismerkednek a lehetséges vásárlók, igény egyre inkább lenne rájuk, így nagy jövő előtt áll ez az „építési mód”, de elterjedésüket egyelőre több tényező is nehezíti.
Sokan talán még nem is tudják, hogy a mobil ház fogalma valójában egy ház formájú, óriási lakókocsira hasonlító könynyűszerkezetes épületet takar, amely kerekeken szállítható egyik helyről a másikra, emellett minden kényelemmel és szükséges bútorzattal felszerelt. A mobil házak középúton helyezkednek el a lakókocsik és a könnyűszerkezetes házak között, így kiválóan alkalmasak egy megfelelően közművesített helyre telepítve nyaralónak, hétvégi háznak, vagy kempingekbe telepítve lakókocsi helyett. A házakban a fűtés is megoldott, így nemcsak szezonálisan használhatók, hanem állandó lakásnak is alkalmasak. Annál is inkább, mivel a méretük általában 20–50 négyzetméter között mozog, a nagyobbakban az étkezőn, a nappalin, a konyhán kívül két-három hálószoba is található.
A jogi szabályozás és annak értelmezése sem egyértelmű hazánkban. Sokak szerint a szabályok alapján a mobilházak telepítéséhez nincs szükség építési engedélyre, ugyanis a magyar építésügyi törvényben a mobil ház kifejezés nem szerepel, és ez mobil alkotás. A Belügyminisztérium álláspontja szerint viszont kell engedély. Egy biztos: ahány település, annyi értelmezés létezik, így a biztonság kedvéért nem árt tájékozódni az illetékes építési osztályon, ugyanis meglepetés érheti a tulajdonosokat.
A mobil ház valódi alternatívát kínál a lakáskeresőknek, azonban a mai pénzügyi helyzetben nem mindegy, ki mekkora terhet vesz a vállára. Természetesen némi önerő, valamint hitel felhasználásával célszerű egy mobil házat megvásárolni, azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy a bankoknak nincs erre a termékre kialakított konstrukciójuk.
„Az érdeklődők dolgát a rendelkező jogszabályok nem könynyítik meg, sokszor azt sem lehet eldönteni, éppen ingatlannak vagy ingóságnak tekintik a mobil házat a hatóságok, ráadásul a létesítmény fogalma sem tisztázott kellőképpen, így életvitelszerű lakhatásra ma még a jog szerint nem alkalmas Magyarországon” – mondja Varga Antal, a Mobilotthon Kft. tulajdonos-ügyvezetője.
Elmondható, hogy törvényesen lakni egy mobil házban csak építési engedély birtokában lehet; ez azt jelenti, hogy a jogi hierarchiája megfelel a klasszikus építkezés folyamatának. Az biztos, hogy – mint a hagyományos építkezés esetében is – a létrehozása nagyban függ a helyi önkormányzat vonatkozó rendelkezéseitől, így telek és mobil ház vásárlása előtt érdemes érdeklődni a speciális kötöttségekről. A szakember szerint a lehetőség elterjedéséhez a hatóságoknak mind lakhatás, mind hétvégi pihenés céljára mobilház-parkokat kellene létrehozniuk, így a tulajdonosok könnyen találhatnának a telepítésre alkalmas területeket.
Rendezett jogi körülmények között Magyarországon is lenne igény a megoldásra, ugyanis az emberek rájöttek, „csak” aludni járnak haza, és ennek a funkciónak messzemenően megfelel egy kényelmes mobil ház is – teszi hozzá. A cég a hazai viszonyok miatt jellemzően külföldre értékesít, a nagyjából négyszáz, átlagosan három-négy millió forint értékű eladott ház mintegy 80 százalékát Angliába, Hollandiába vagy éppen Olaszországba exportálják.
„Havi szinten átlagosan 15 magyar érdeklődést számlálunk, ez egy prémium kategóriás, alapjában véve a külpiacoknak szánt termék esetében soknak számít” – számol be az idén indult gyártás fogadtatásáról Bartók-Csató Katalin, a Domino Mobile House Technology értékesítési menedzsere. A német és holland piacokon kimondottan versenyképes a nagyjából hétmillió plusz áfa ártól induló 40 négyzetméteres, magyar tervezésű és gyártású mobil ház. A tapasztalatok szerint a hazai vevők inkább hétvégi házként használnák, míg a külföldiek többsége lakóházként tekint a téliesíthető építményekre, ugyanis a nagyjából 30ezer euróba kerülő mobil ház reális alternatívaként szolgál a nagyobb beruházást igénylő építkezéssel szemben. Ennek megfelelően a cég a jövő évtől legalább ötven-száz mobil ház eladását tervezi Nyugat-Európában. A szakember szerint a hazai elterjedést a hatékonyabb tájékoztatás, a törvényi háttér megnyugtató rendezése és a magyar emberek nyitottabbá válása segíthetné.
Egyszerű telepítés
A mobil ház telepítéséhez nem kell alapozás, csak a teherhordó alváz néhány pontja alá kell betonelemeket fektetni a vízszintes beállítás érdekében, valamint a megsüllyedés megakadályozása céljából. A kerekeinél fel kell bakolni, hogy azok gumiabroncsait ne nyomja a teher, és a négy sarkán levő tartólábakat is le kell ereszteni a megtámasztásához. E magasságkülönbségből adódóan célszerű lépcsőt vagy egy teraszt építeni elé. Beállítása után rá kell csatlakoztatni a vezetékes vízre, csatornára, elektromos hálózatra. A házak karbantartási igénye minimális.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.