A belga hátterű Codic ingatlanfejlesztési csoport magyarországi leányvállalata, a Codic Hungary a Budapest XII. kerületében található. A 2010-ben átadott Krisztina Palace irodaház után újabb három projekt előkészítését indítja el a cég. A pesti oldalon két fejlesztés van napirenden, közülük az egyik a Váci útra tervezett 15 ezer négyzetméteres V48 irodaház, amelyben néhány kiskereskedelmi egység is helyet kap majd a földszinten. A projekt nemrég elnyerte a BREEAM „nagyon jó” minősítését a 2009-es rendszer alapján, a közlekedés szempontjából maximális pontszámmal. A Codic a helyszínen egy épületet alakít át, amelyen a meglévő art deco stílusú homlokzat részben megmarad és kőburkolatot kap, ezzel az új épület a tervek szerint építészetileg különleges lesz. A másik, a Dózsa György 144–148. szám alatti projekt még kezdeti stádiumban van, itt két sikeres építészirodával dolgoznak együtt, a világszerte ismert Foster & Partnersszel és a Tiba Stúdióval.
A budai oldalra a Margit Corner kialakítását határozta el a társaság, amely egy 5000 négyzetméteres irodaház a II. kerületben, a Margit körút 19–21. szám alatt. A projekt főbb jellemzője az, hogy ötvözi a modern stílust a hagyományossal, mivel részben egy korábbi iskolát alakítanak át irodaépületté.
„Az összes tervezett beruházási összeg a három projektre együttesen jelentősen meghaladja a 100 millió eurót” – mondta Christophe Boving, a Codic Hungary ügyvezető igazgatója. Az indulásra a V48 irodaház esetében van a legnagyobb esély, a projekt készen áll arra, hogy elkezdődjön a kivitelezési szakasz, rendelkezik minden szükséges engedéllyel. A Codic Hungary szakemberei folyamatosan kapcsolatban állnak a potenciális bérlőkkel, főként a nagyobb nemzetközi cégekkel, amelyek a székhelyük számára szeretnék biztosítva látni, hogy hosszú távon minőségi irodákban folytathassák tevékenységüket lehetőleg egy stratégiai szempontból fontos helyen. „Az építkezés megkezdése természetesen nagyban múlik a finanszírozási háttér kialakításán, amelynek elengedhetetlen feltétele a válság előttinél nagyobb számú előbérleti szerződés” – tette hozzá Boving.
A társaságnál bíznak abban, a piacon nagy előnyt jelent, hogy a projekt elsőként kapta meg a BREEAM minősítés 2009-es változatát Magyarországon és elsők között a kelet-közép-európai régióban.
Mint minden fejlesztő, a Codic is a projektek eladásában gondolkodik. A Krisztina Palace 2008-ban került 60 millió euróért egy német alapkezelőhöz, és a V48 esetében is hasonló a terv. A cég vezetője úgy véli, hogy egy piacra kerülő új fejlesztés értékét legalább 5 százalékkal növelheti az elnyert minősítés.
A budapesti irodapiaccal kapcsolatban Christophe Boving elmondta: jelenleg nagyon magas a kiadatlansági ráta, de a legalacsonyabb a Váci úton. „Mivel az átadott irodák száma drasztikusan csökkent, különösen a jó minőségű és zöldirodáké, így azt gondoljuk, jó esélyeink vannak, hogy a Váci útra és a Dózsa György útra tervezett projektjeink az elkövetkező években sikeresek lesznek” – véli a szakember. Azt a közelmúltban kialakult tendenciát, miszerint a bérlők költséghatékonysági okokból az A kategóriás irodákból a B kategória felé vették azt irány, nem tartják zavarónak a társaságnál. „A nemzetközi cégek kizárólag olyan irodaházakat részesítenek előnyben, melyeknek jó az elhelyezkedésük, korszerű technikai felszereltségük van, jól beosztható és természetes fénnyel ellátott irodatereket biztosítanak, és van valamilyen zöldbizonyítványa. A V48 irodaház rendelkezik az előbb felsorolt összes tulajdonsággal, míg ilyen B kategóriás irodaházat nemigen találunk” – mondta Boving.
„Sokszor fontos szempont a bérleti díj, amely jóval alacsonyabb egy B kategóriás irodaházban. A nagy nemzetközi cégek viszont rendelkeznek olyan tapasztalatokkal, hogy az alacsony bérleti díj nem feltétlen jelent hosszú távon költségmegtakarítást” – tette hozzá.
A cég
A Codic Hungary a Codic csoport tagja. A cég 1970 óta irodaprojektek, üzleti parkok, bevásárlóközpontok és multifunkcionális épületegyüttesek fejlesztésére összpontosít. A belga piacon kezdte meg működését, ám hamar megjelent a szomszédos államokban, Franciaországban és Luxemburgban is. A vállalat fejlődése az utóbbi tíz évben jelentősen felgyorsult, 1997 és 2010 között összesen több mint egymillió négyzetméter alapterületű ingatlan fejlesztését valósították meg. Magyarország után a cég Romániában és Spanyolországban is nyitott irodát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.