BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Növekedhet a befektetési kedv

A következő hat hónapban várhatóan növekszik a befektetési kedv a hotelpiacon. Kelet-Európa még fejlődésben van, de a jó lehetőségeket mi sem bizonyítja jobban, mint a Four Seasons és az InterContinental budapesti egységeinek idei eladása.

Az idei év második és harmadik negyedében lelassult a befektetési aktivitás a hotelpiacon az EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióban, de az elkövetkező hat hónapban a legtöbb városban várhatóan növekszik a befektetési kedv – állítja a Jones Lang LaSalle Hotels legfrissebb elemzése.

A megvizsgált 37 városból húszban a befektetési volumen prognózisa növekedést mutat rövid távon, ám középtávon, a következő két évben előreláthatólag ez a szám harmincra nő. London, Isztambul, München és Párizs lesz várhatóan a befektetői aktivitás középpontjában 2012-ben.

Mark Wynne-Smith, a Jones Lang LaSalle Hotels EMEA-vezérigazgatója szerint az elmúlt hat hónapban bebizonyosodott, hogy a piaci mozgásban számos eltérés van. Az év eleje az egész régióban gazdasági fellendüléssel kecsegtetett, erősödő befektetői bizalommal, ugyanakkor a második és harmadik negyedév a bizonytalanság erősödését és a széles körű gazdasági lassulás növekvő kockázatát hozta. Ez negatív hatással volt a hotelpiaci befektetői elvárásokra is.

A befektetők úgy vélik, a nyugat-európai városok továbbra is jobban teljesítenek, mint a kelet-európaiak, bár Moszkva és Varsó olyan kiemelt célpont, amely mind rövid, mind középtávon jelentős növekedést tapasztal majd. A kelet-európai városokban a hotelpiac még mindig a fejlődés stádiumában van, melyet ideiglenesen elhalasztott a gazdasági visszaesés. A látogatottság növekedésének a lehetősége és a prémium kategóriás hotelek még mindig korlátozott mértékű kínálata miatt a befektetők a jövőre nézve joggal feltételeznek jelentős bővülést ezeken a piacokon.

Benjamin Perez-Ellischewitz, a Jones Lang LaSalle magyarországi irodájának befektetési vezetője hozzátette: „2011 szeptemberének végéig két luxusszállodát adtak el Budapesten, az InterContinental Hotelt és a Four Seasonst. Ez a két tranzakció a teljes magyarországi befektetési volumen 22 százalékát tette ki, több mint 100 millió euró értékben. Ez a volumen 2007 óta a legmagasabb szint, és reményeink szerint már azt jelzi, hogy a budapesti hotelpiac sötét korszaka véget ért.”

Az ingatlan-tanácsadó szerint a befektetők szándékai szempontjából a vásárlási kétségkívül erősödött, a 41,8 százalékkal egyértelműen uralja a befektetői hangulatot, ami jelzi, hogy az árképzés egyre reálisabb. Az ingatlanok megtartásának szándéka gyengült, ez a jelenlegi felmérésben 28,2 százalék, amely 680 bázispontos csökkenés 2011 áprilisához képest. Az építés és eladás szándéka a harmadik és negyedik helyre került 16,2, illetve 13,8 százalékkal, ez arra utal, hogy azok, akiknek nem kell eladni, nem is teszik, mivel a legtöbb esetben nyomás alatt álló ingatlanokat kínálnak eladásra.

Ománi tulajdonba került a Gresham-palota

Budapest egyik legexkluzívabb szállodáját, a számos nemzetközi díjat nyert Hotel Gresham Palace-t Omán vagyonkezelője, a State General Reserve Fund (SGRF) vásárolta meg a Gresco Zrt.-től. A Four Seasons Hotels and Resorts a belvárosi szálloda üzemeltetője marad, így a tulajdonosváltás nem érinti a hotel üzletmenetét – tudta meg

a turizmusonline.hu. A tranzakcióról szóló hír már korábban ismert volt, a vevő kiléte azonban nem.

A felek a vételárat nem hozták nyilvánosságra.

A 179 szobás luxusszállodát tehát továbbra is a torontói Four Seasons Hotels Inc. üzemelteti. Az SGRF szóvivője az ügyletről úgy nyilatkozott, hogy a szálloda kiemelkedő értékű a budapesti piacon, amelyről úgy gondolják, a növekedési ciklus kedvező fázisában áll.



a turizmusonline.hu. A tranzakcióról szóló hír már korábban ismert volt, a vevő kiléte azonban nem.

A felek a vételárat nem hozták nyilvánosságra.

A 179 szobás luxusszállodát tehát továbbra is a torontói Four Seasons Hotels Inc. üzemelteti. Az SGRF szóvivője az ügyletről úgy nyilatkozott, hogy a szálloda kiemelkedő értékű a budapesti piacon, amelyről úgy gondolják, a növekedési ciklus kedvező fázisában áll. A jó elhelyezkedésű budget hotel lehet a jó célpont Az elmúlt évek a magyar hotelpiacon is gyökeres változásokat hoztak, számos új szálloda nyitotta meg kapuit, hiszen az önrész mellé könnyen lehetett európai uniós támogatást és banki finanszírozást szerezni. A legtöbb esetben azonban a gazdaságos működésre vonatkozó számításokat elmulasztották, vagy ami még rosszabb, maga a koncepció volt hibás. Ennek eredményeképpen napjainkban egyre több finanszírozó vált kényszerűen szállodatulajdonossá, és ez teljesen új helyzetet teremtett ezen a piacon.

A lefoglalt szállodaingatlanok többnyire rossz állapotban kerülnek az új tulajdonoshoz, hiszen az előző menedzsment a tornyosuló problémák közeledtével már az állagmegóvásra sem költ – mondta Csordás Imre, az Accent Hotel Managament Kft. ügyvezető igazgatója. A létesítményeket általában mégis költséghatékonyabb továbbüzemeltetni, mintsem bezárni az átvételt követően. Egy későbbi újranyitás egyrészt költségesebb, másrészt az ingatlan így nehezebben értékesíthető.

Néhány nagyon különleges projekt kivételével napjainkban Budapesten leginkább a budget kategóriás, minimális szolgáltatást nyújtó – és ezért minimális személyzettel működtethető – hotelbe érdemes beruházni, olyanba, amelynek rendkívül jó az elhelyezkedése – állítja a szakember.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.