„A mai kilátások szerint jelentős változások várhatók a munkavégzés stílusában, motivációjában, módszerében és a munkahely megközelítésének módjában a következő húsz évben” – állítja Guy Douetil, a Colliers Internationalnek az EMEA régióban a vállalati megoldásokért felelős ügyvezető igazgatója. A fejlesztők, a tulajdonosok és a bankok számára a kialakuló új igények figyelembevétele a legfontosabb szempont a következő időszakban – állítja a szakember. Ha a döntéshozók a munkavállalók új generációjának rugalmas igényeivel nem számolnak, akkor elképzelhető, hogy magasabb üresedés, alacsonyabb kiadottság, növekvő avulás, így alacsonyabb hozamok várhatók.
Miközben ezek a tendenciák Európa-szerte éreztetik majd hatásukat, természetesen a munkaerő- és ingatlanpiac nemzeti és lokális szinten is sajátosságokat mutat. Európa keleti, déli és nyugati része is jelentősen megszenvedi az alkalmazottak számának, és így az irodák iránti kereslet csökkenését, azonban lesznek nyertesei is az átalakulásnak. Észak-Európában várhatóan továbbra is fennmarad a csekély mértékű növekedés, amelyet a kutatás szerint a migráció hajt majd, de a térségben a születések magasabb és a halálozások alacsonyabb száma is bizakodásra adhat okot. Ezeknek köszönhetően Észak-Európa (Nagy-Britannia és a skandináv államok) munkaerőpiaca a következő negyven évben hozzávetőleg 2,2 százalékos bővülésre számíthat. Ezzel szemben Kelet-Európa lélekszámának csökkenése és az elvándorlás várhatóan folytatódik, de a régió mégis profitálhat a tendenciákból. A térség irodapiaca számára kifejezetten jó hír, hogy a más országokból kiszervezett munkaerőt bevonzhatják. Egy felmérés szerint a kiszervezett munkaerő globálisan háromszorosára nő a következő tíz évben, így Kelet-Európa felkészült országai jó eséllyel pályázhatnak újabb munkahelyek teremtésére.
„Úgy véljük, a kiszervezett munkaerő Kelet-Európában közel félmillóval növekedhet 2020-ig” – mondta Damian Harrington kutatási regionális igazgató. Egy ekkora tömeg körülbelül 5,5-6 millió négyzetméter irodára tart majd igényt, ami nagyjából Varsó és Prága jelenlegi irodaállományának felel meg.
Az Y generáció máshogy szereti
Az Y generáció az 1982–1995 között születetteket foglalja magában. Gyakran nevezik őket „ezredfordulós” generációnak is. A munkaerőpiacon most jelentkező legfrissebb korosztályt jellegzetességei különböztetik meg a korábbi X generációtól. Míg az előző generációk tudomásul vették, hogy milyen a munkahely, addig az Y generáció már maga alakítja, formálja azt a saját képére. Az ezredfordulós generáció élvezni akarja a munkahelyet: legyen az modern, a hagyományostól eltérő, nagy tág terekkel és közös étkezésre lehetőséget adó konyhával. Egyszerre több feladatot szeretnek végezni, munkaidejük felénél kevesebb időt töltenek az íróasztal mögött, inkább mobiltelefonon és laptopon dolgoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.