A végtörlesztés miatt az októberben kialakult felfokozott kereslet a lakáspiacon novemberben is kitartott, a 8200 tranzakció éves rekordnak számít. Az eladók olyan áron kínálják az ingatlanokat, amelyből később nem kell jelentősen engedniük.
A végtörlesztés hatására megnövekedett számú, közel 8200 adásvételt hozott a november, ez rekordnak számít, és vélhetően ez is marad az idei csúcs – állítja a hónapot értékelő Duna House Barométer. A statisztika szerint ez a tranzakciószám az idei átlaghoz képest több mint 25 százalékos élénkülést jelent, ez ingatlanpiaci szempontból kiemelkedő. A végtörlesztés miatt előzetesen várt fokozott kereslet így novemberben is folytatódott, és az októberrel megegyező értéken zárt.
Kitüntetett figyelem kíséri a végtörlesztőket, akik a fővárosban az eladók 22, vidéken a 23 százalékát tették ki novemberben. A végtörlesztők által kínált fővárosi lakások közül az átlagosan 60 négyzetmétereseket vették 15,6 milliós átlagáron, vidéken pedig 14,5 milliós átlagon a 85 négyzetmétereseket. Az árparamétereket vizsgálva azonban kiderül, hogy bár a 0–5 millió közötti árkategóriában vásárolták inkább a végtörlesztők lakásait, a 40 millió fölötti kategória is ugyanúgy szerepel a statisztikákban.
Többnyire minden területi és típusbontás valamekkora csökkenést mutat az októberi négyzetméterárakhoz képest. Nagy ugrás a budai paneleknél látszik, ugyanis az átlagosnál jóval több, kiváló panorámás rózsadombi házgyári lakás kelt el, mint máskor. Budán a téglalakások közül is elsősorban a drágábbakat vették, mind a négyzetméter-, mind a fajlagos árat tekintve. A többi szegmensben jelentős elmozdulás nem volt érzékelhető.
Októberhez képest 1-2 százalékos emelkedést mértek az irányárváltozásban és -alkuban egyaránt. Legnagyobb mértékben a vidéki házak esetében nőtt, 9 százalékról 12-re az alku mértéke. A végtörlesztés piacra gyakorolt hatását is figyelembe véve ez azt jelzi, hogy az eladók már az árak megállapításánál hajlandóak engedni, és eleve olyan irányárat állapítanak meg, amelyből később nem kell jelentősen engedni. Kérdéses, hogy a következő hónapokban a most piacra került ingatlanok árát mennyire kell majd lefelé korrigálni – jegyzi meg az ingatlanközvetítő.
A fővárosban a huszonévesek vásároltak inkább, de nagy arányban a negyvenes korosztály költött legtöbbet ingatlanra. A vásárlók harmada továbbra is első lakását veszi. Vidéken a vevők közel egyharmada szintén az első lakását vette, de a fővárosi 10,5 millió forintos átlagár helyett 8,6 milliós átlagáron, ráadásul majdnem másfélszer akkorát. Budapesten az eladók harmada a harmincas korosztály, ők az átlag 60 négyzetméteres lakásukat adták el 16 millió felett. Ugyanez a korosztály egymillióval költ többet a vásárlói oldalon és valamivel nagyobbat vesz.
Érdekes eltérések mutatkoznak az októberi és novemberi tranzakció-paramétereket öszszevetve: Budán például felére esett a 20–40 négyzetméteres ingatlant vásárlók aránya, viszont nőtt a 60–80 négyzetméter közöttieké. Pesten szintén csökkent a kedvelt, 40–60 négyzetméteres lakások iránti kereslet a nagyobbak javára, és ez az árakban is megmutatkozott. Vidéken nem történt jelentős változás a két hónap összehasonlításában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.