BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétarcú a hazai lakáspiac

A lakáspiacot 2011-ben egyrészt a kilakoltatási moratórium körüli bizonytalanság, másrészt a végtörlesztés befolyásolta jelentősen. A Duna House felmérése szerint országosan mintegy 80500-ra tehető a megkötött tranzakciók száma, ez több mint 10 százalékos visszaesés a két megelőző évhez képest.

A 2011-es évet ingatlanpiaci szempontból két ellentétes hatású időszak uralta: az évben erős csökkenés, valamint erőteljes felpörgés is érzékelhető volt a Duna House Barométer éves összefoglalója szerint.

Az év első hónapjaiban a kilakoltatási moratórium körüli bizonytalanság miatt a vevők kivártak a piacon a lehetséges feloldást követő előnyös helyzetben bízva. Miután kiderültek a kormányzati intézkedések és a feloldás szabályozásával kapcsolatos részletek, márciustól a piac beállt a havi 6000-7000 körüli adásvételi mennyiségre országosan.

Az év végét a végtörlesztés körüli események uralták, így az utolsó két hónapban az ingatlaneladással végtörlesztők rugalmas árképzése előcsalogatta a befektetőket és a lakhatási vásárlást tervezőket, így a november–december már 8,5 ezres tranzakciós átlaggal zárt, az év csúcshónapja pedig december lett. A két hatás többé-kevésbé kioltja egymást, így a havi átlagos tranzakciószám országosan 6700 lett. A tavalyi év összes eladását a Duna House tehát 80500-ra becsüli, amely körülbelül 10 százalékos visszaesést jelent az előző két évhez képest.

A társaság elemezte a lakásárak változását is, amely szerint a viszonylag hosszas stagnálást követően 2011 második felében elindult árcsökkenés tovább folytatódott az utolsó negyedévben is. A területileg bontott lakásindex alapján a nyugat-magyarországi és a budapesti panelek szenvedték el a legnagyobb áresést (23 és 24 százalék), míg legjobban a fővárosi téglaépítésű lakások tartják magukat (9 százalékos áreséssel). A budapesti panelek ára újabb mélységi rekordot döntött, míg a téglalakások indexe felfelé görbül, de 2011 első fél évét megnézve ez nem trendforduló, csak az átmeneti mélyvölgyből való visszapattanás.

A végtörlesztéssel várható volt, hogy változik mind az irányár, mind pedig az alku értéke. Az ingatlanközvetítő szerint ez többnyire be is következett, főleg az irányárváltozás esetében. Az eladók rugalmasabbak az árak kezelésében és a túlkínálati piacon, illetve az ingatlaneladással végtörlesztők versenyében, így jobban hajlanak az árcsökkentésre. Ez az átlagokban 1-2 százalékot jelent csupán, de mivel az összeladás harmada végtörlesztő, így ez is jelentős. A leglátványosabb értékek a budapesti házeladóknál mutatkoztak, itt 10 százalékos árlevitel után további 9 százalékos alkuval tudtak csak értékesíteni. Országosan Nógrád megyében mutatkozott a legnagyobb teljes árváltozás 2011 második felében, ahol 13 százalékos irányárcsökkentés követően a vevők további 5 százalékot alkudtak. Budapesten az összes árváltozás átlaga 11 százalék volt.

Budapesten 32 százalékra nőtt az elő- vagy végtörlesztők aránya a novemberi 22-ről, így ők teszik ki a legnagyobb eladói csoportot. Vidéken szintén az elő–, illetve végtörlesztők teszik ki az eladók legnagyobb, mintegy 34 százalékos hányadát. A végtörlesztéssel 10 százalékot erősödött a befektetők aránya szeptemberhez képest, most 28 százalékban közülük kerülnek ki a vevők. A főváros legnépszerűbb célpontjai egész évben a XI. és a XIII. kerület volt, majd a belváros és azt határoló többi kerület.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.