Az idén a jelenlegi állapot szerint öt új szálloda átadása várható Budapesten, a négy- és ötcsillagos hotelek nagyjából ötszáz szobával bővítik a főváros kínálatát – derült ki a Colliers International hazai irodájának elemzéséből. Az ismert átadásokat vizsgálva kiderül, hogy közöttük több az elmúlt évekről áthúzódó fejlesztés, az idén nyílók jellemzően kisebb egységek lesznek, döntően 100 szoba alatti kínálattal. A két nagynak mondható a Radisson lánc Park Inn kategóriájú hotelje lesz 136 szobával, valamint a Buddha-Bar Hotel Budapest Klotild Palace a maga 102 szobájával.
Az új fejlesztések terén látható csökkenés már egy hosszabb ideje alakuló tendencia része, de az idei volumen inkább a normális állapotnak felel meg – mondta a Világgazdaságnak Balla Ákos, az értékbecslési, tanácsadási és piackutatási üzletág igazgatója. A beruházások visszafogásának két főbb okát látja a szakember. Az egyik szerint a piacon most kevés az igazán „vakmerő” fejlesztő, nagyon kevesen mernek belevágni egy ilyen típusú, kiemelt rizikójú, nagyon nehezen tervezhető befektetésbe. A másik magyarázat szerint pedig az ingatlanfejlesztés hitelezésének megszűnésével okolható a kevés számú hotelépítés.
A Colliersnél a SZÉP kártya pozitív hatását várják a belföldi szálláshelyek szempontjából, és a magas euróárfolyam is kedvezhet, mert ezáltal az ország olcsóbb lesz a külföldiek számára, ugyanis a külföldi vendégekre alapozó szállodák szobaárai euróban kifejezve olcsónak tekinthetők. Ez azt jelenti, hogy ez a piac komoly reményeket tartogat, de ez nem jelent feltétlenül igényt újabb fejlesztésekre.
Némi mozgás azonban mégis várható a következő években, kifejezetten kényszerűségből: a korábban épült, alacsonyabb – jellemzően 2 és 3 csillagos – komfortfokozatú szállodák felújítása várható, amint a finanszírozás újból elérhető lesz, ám ez a vártnál lassabb folyamatnak ígérkezik. A szakember szerint azokkal az épületekkel kell foglalkozni egy előrelátó tulajdonosnak, amelyek leromlottak, esetleg már nem „trendik”, és mindenképpen frissítést igényelnek.
Az esetleges adásvételekről szólva Balla Ákos elmondta, jelentős tranzakciók kis számban történtek tavaly a nyílt piacon, és az idén is csak halvány esély mutatkozik erre. Az elmúlt években, ha egy ingatlan mégis gazdát cserélt, akkor az szinte minden esetben a hitelező bank tulajdonába került, ezek az ingatlanok – akár egy portfólió részeként – előbb-utóbb ismét a piacra kerülhetnek, de ennek racionalitása akkor lesz a jelenlegi tulajdonos – korábbi finanszírozó – számára, ha ezek hozamtermelő képessége stabilizálódik. A vidéki szállodafejlesztésekről szólva Balla Ákos elmondta, azok korlátozott számú városban képzelhetők el, jellemzően Kecskemét, Győr vagy éppen Debrecen jöhet szóba, de ezekben a városokban egy nagyobb beruházás több évre le is köti a piacot.
Az idén nyíló hat szálloda közül hármat üzemeltető és az egyiket tulajdonló, a piacon meghatározó Mellow Mood Hotels vezetői szerint van igény a magyar fővárosban az új fejlesztésekre és projektekre, főleg abban a szegmensben, amelyben a társaság aktív. A szállodacsoportnál arra törekszenek, hogy a belvárosban erősítsék jelenlétüket: olyan egyedi stílusú, fashion hotels brandbe tartozó szállodákat hozzanak létre és üzemeltessenek, amelyeket a szakma és a nemzetközi utazóközönség is elismer.
A szektor tavalyi teljesítményét a szakemberek jónak ítélik meg, amely véleményük szerint a Magyar Turizmus Zrt. munkájának és új vezetőségének is köszönhető. „A Mellow Mood Hotels vendégszáma nőtt 2011-ben, és az új nyitásoknak köszönhetően az idei évre is további fejlődést várunk, főleg akkor, ha a piac szereplői a kiadott szobák átlagárait meg tudják tartani, vagy enyhe mértékben növelni tudják” – mondta a cég két ügyvezetője, Sameer Hamdan és Zuhair Awad.
Andó Patrik-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.