A múlt év végén hatalmas meglepetésként érkezett a Heitman-akvizíciók híre a jó ideje bebetonozódott ingatlanpiacon. Az amerikai befektetési társaság 505 millió euró értékű HEPP IV. nevű alapja nagyjából egy hónapon belül Magyarországon kettő, Szlovákiában egy tranzakciót kötött az irodapiacon.
A Heitman elsőként a TriGranittól vette meg a Millennium City Center komplexum négy irodaházának 74 százalékos részesedését mintegy 150 millió euróért (45 milliárd forint). Pár nappal később pedig 2011 második legnagyobb értékű tranzakcióját is megkötötte, melynek során a londoni székhelyű Aviva értékesített két budai A kategóriás irodaházat, az Alkotás Pointot és a Science Parkot a Heitman számára. Egy újabb befektetés keretében a társaság Pozsonyban is bevásárolt, ott az Aupark Tower nevű irodaházat vette meg.
„A Heitman csoport tapasztalt befektető Budapesten. Tudjuk, hogy a helyi ingatlanpiac nehézségekkel küzd, de bízunk benne, hogy a kedvező vételár, az üzleti feltételek, helyi partnerünk piaci ereje és hitelezőink támogatása együttesen nyereségessé teszi a befektetésünket” – mondta a TriGranit irodaházainak megvétele kapcsán Rob Reiskin, a Heitman ügyvezető igazgatója, európai társigazgatója.
Az 1966-ban alakult, közvetlenül és közvetett módon 23,8 milliárd dollár ingatlanportfóliót kezelő chicagói székhelyű befektetési társaságnak valóban nem ismeretlen terep a régió: a cég még 1995-ben jelent meg Kelet-Közép-Európában, s ott van a legfőbb piacokon, így Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon is, valamint olyan egyéb piacokon, mint Bulgária, Románia és a balti államok. Az azóta eltelt időszakban négy befektetési alapot hozott létre a régióban, a tervek szerint ezeket újabbak is követhetik. A cég mindegyik ingatlanpiaci szektorban jelen van, kivéve a szállodaipart.
Azért is választotta Magyarországot a Heitman legutóbbi befektetéseink legfőbb célpontjául, mert az ország ingatlanjainak értéke és a középtávú növekedési lehetőségek kifejezetten kedvezők, a piac pedig kimondottan versenyképesnek mondható a régió országaival összevetve” – mondta el a Világgazdaságnak Charles Taylor, a Heitmant képviselő Cushman&Wakefield budapesti ügyvezető igazgatója. A cég úgy tapasztalta, Budapest A kategóriás irodaházaiban főleg nemzetközi bérlők találhatók hosszú távra aláírt szerződésekkel, azonban a bérleti díj még mindig elmarad a versenytársakétól.
Taylor szerint a negatív hangulat természetesen sok befektetőt elriasztott, de a Heitman elérkezettnek látta az időt a vásárlásra, ugyanis a várakozások szerint a ciklus mélypontján sikerül megkötni az üzleteket, és a várható felívelést már tulajdonosként szemlélheti. A cég szerint fundamentális oldalról vizsgálva tavaly igen jó befektetési lehetőségeket lehetett találni Magyarországon, de az is igaz, hogy a jelenlegi politikai és gazdasági helyzet inkább a kivárás felé tolja el az invesztorokat. Mindezekkel együtt a szakember a magyarországi ingatlanbefektetések további növekedését várja 2012-ben.
A Heitman általában ötéves időtávban gondolkodik az ingatlanokkal kapcsolatban, de ezt természetesen rugalmasan kezelik. Mindenesetre nem lanyhul a cég érdeklődése a régió iránt, mert, további jelentős tőkét helyeznének ki. Az magától értetődő, hogy a cseh és a lengyel piac előnyben van, így nem valószínű, hogy további irodapiaci befektetések mellett döntenek Magyarországon, de egy vonzó lehetőség valamely másik ingatlanpiaci szektorból érdekes lehet számukra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.