BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eltűntek a külföldiek a piacról

A válság hatására 2008-ról 2009-re szinte teljesen eltűntek a külföldi vevők az ingatlanpiacról, de tavaly és tavalyelőtt már ismét érezhető volt a jelenlétük, bár arányuk még nagyon távol van a válság előtti időszakban tapasztalttól.

Nem meglepő módon az egész országot figyelembe véve a belső pesti kerületekben fordul elő a legtöbb külföldi ingatlankereső. Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője szerint ez igaz mind a válság előtti, mind

a válság utáni időszakra, bár 2009-ben ezekből a kerületekből is szinte teljesen eltűntek a külföldi vásárlók. „Az sem volt ritka, hogy foglalókat is visszahagytak, amikor kivitték a pénzüket az országból” – emlékszik vissza a szakember. Az egyik legkedveltebb lokáció hagyományosan az V. kerület, ott 2008-ban csaknem minden tizedik ingatlankereső külföldi volt, majd 2009-re az arányuk szinte nullára csökkent. 2010-től lehetett ismét érezni, hogy visszatérnek, de tavaly is csak néhány százalékot tett ki az arányuk. Az V., a VI. és a VII. kerületben a válság előtt az angol, a francia, az olasz, a spanyol, valamint az ír keresők és vásárlók voltak többségben. A válságot követően átrendeződött a nációk aránya: a kevesebb angol, francia és spanyol mellett az orosz érdeklődők aránya nagyjából változatlan maradt, tavaly pedig egyre több német, valamint osztrák keresőt tapasztalnak, sőt, az olaszok aránya is növekedett.

A budai oldalon is előfordultak külföldiek, igaz, a kedvelt pesti kerületekhez képest a felét sem tette ki a számuk. A válságot követően itt is nőtt a német és osztrák keresők száma, sőt itt az amerikai állampolgárok is nagyobb arányban képviseltették magukat 2011-ben. Tavaly a budai kerületekben a leggyakoribb náció a külföldi érdeklődők között a német, az észak-amerikai, az osztrák, a román, valamint a szlovén volt.

Az agglomerációs területek a krízis előtt sem számítottak a külföldi vásárlók célterületei közé, a válság után pedig olyan jelentős mértékben esett vissza minden terület, hogy jelenleg a belső pesti kerületek kivételével nincs jelentős különbség az agglomeráció és a budapesti kerületek külföldi keresettsége között. Vidéken az Otthon Centrum tapasztalatai alapján főleg a nyugati országrész volt keresett a válság előtt, de a külföldiek aránya nem érte el a fővárosi szintet sem. A nyugati országrész előnye a válság utáni időszakban is megfigyelhető, de a külföldiek száma természetesen alacsonyabb. Nyugat-Magyarországon nem meglepő módon az osztrák, a szlovák és a német vásárlók vannak a legnagyobb arányban a külföldi keresők között.

Az egyértelműen látszik – már csak a keresett lokációk alapján is –, hogy a külföldiek inkább a magasabb árkategóriájú ingatlanok iránt érdeklődnek – mondta Déry Attila. A válság előtt sok külföldi vásárolt áremelkedés reményében, csupán befektetési célból. A belvárosban ez már az ország uniós csatlakozása előtt jellemző volt, akkor sokan a belépéstől reméltek jelentős áremelkedést. Ennek nyomán a spekulációs célú kereslet jelentősen felnyomta az árakat, amelyek a csatlakozás után már anynyira magasan voltak, hogy további jelentős áremelkedésre nem lehetett számítani. A válság most módosíthat ezen, bár a gazdasági környezet és az ország megítélése miatt most nem számíthatunk jelentősen megugró külföldi keresletre, de a jövőben várható az érdeklődés erősödése az ingatlanpiacon.

„Mi is tapasztalunk külföldi érdeklődést, de igen alacsony mértékben” – mondta Balla Ákos, a Balla Ingatlanirodák ingatlanközvetítő lánc tulajdonos ügyvezetője. Akik keresnek és vásárolnak is, döntően lakhatási céllal teszik, a tapasztalatok szerint jelenleg Bécs nagyobb vonzerővel bír a befektetők körében – tette hozzá. Ennek megfelelően a kifejezetten külföldiek számára készülő projektek manapság nem igazán életképesek. A siófoki irodával is rendelkező ingatlaniroda-láncnál úgy tapasztalják, hogy a Balatonnál sincs igazi kereslet külföldiek részéről, valójában erősödő kínálatról lehet beszélni a körükben. Az is árulkodó tény, hogy a válság előtt több, a külföldiek saját piacán működő, így ismert nemzetközi lánc komolyan fontolgatta a magyarországi piacra lépését, de látva a mindinkább csökkenő keresletet, inkább letettek a terjeszkedésről.

Ingatlant szerző külföldiek*

l 1019 külföldi állampolgár szerzett meg 998 ingatlant

l ebből 117 már eredetileg is külföldi kézben volt

l legnagyobb számban oroszok (279 fő), ukránok (123) és kínaiak (121) vásároltak

l az adásvételek 54 százaléka Budapesten volt, azon kívül Zala és Pest megye volt még keresett

l a lakások és lakóházak a tranzakciók 77 százalékát tették ki

*Nem teljes statisztika, mivel 2009. május 1-jétől az EU-n belül az ingatlanszerzés nem engedélyköteles. Magyarországon, 2010-ben Forrás: KIM

l ebből 117 már eredetileg is külföldi kézben volt

l legnagyobb számban oroszok (279 fő), ukránok (123) és kínaiak (121) vásároltak

l az adásvételek 54 százaléka Budapesten volt, azon kívül Zala és Pest megye volt még keresett

l a lakások és lakóházak a tranzakciók 77 százalékát tették ki

*Nem teljes statisztika, mivel 2009. május 1-jétől az EU-n belül az ingatlanszerzés nem engedélyköteles. Magyarországon, 2010-ben Forrás: KIM-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.