BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra sincs lendület az építőiparban

VISSZAESÉS Tavaly sem állt meg a lejtőn az építőipar, a termelés 7,8 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A lakásépítések zuhanórepülése és a nagyberuházások elmaradása miatt jócskán alulmúlta a korábbi szintet az épületek építésének teljesítménye: több mint tizedével maradt az előző évi alatt. Ugyanakkor az egyéb építményeké mindössze 3,8 százalékkal csökkent a statisztikai hivatal tájékoztatója szerint. A viszonylag kedvező adat mögött elsősorban az előző évi rendkívül alacsony bázis, valamint az út- és vasútépítési munkák második fél évben megfigyelt növekedése áll.

Az év utolsó hónapjában megkötött építőipari új szerződések volumene ugyan több mint tizedével nőtt az egy évvel azelőttihez képest, ám az év egészében az építőipari vállalkozások 16,7 százalékkal alacsonyabb volumenű új szerződést kötöttek, mint az előző év azonos időszakában. A teljes szerződésállomány 42,5 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál.

„Kritikus év elé néz az építőipar a szerződésállomány csökkenése, a nyomott árak és a körbetartozások miatt” – fogalmazott a távirati iroda kérdésére Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke. Mint kifejtette: az ágazat 2006-hoz képest elveszítette piacának 44-45 százalékát. Emlékeztetett arra, hogy – az enyhe növekedést mutató 2008. évet nem tekintve – immár 2006 óta folyamatos az építőipari termelés visszaesése. Az elmúlt évben a termelői ár 2,2 százalékos emelkedése azt jelentette, hogy az infláció mintegy 60 százalékát az építőipari vállalkozások nem tudták az áraikban érvényesíteni – jegyezte meg. Felhívta a figyelmet: termelékenységi, hatékonysági tartalék már nincs az iparágban, és minden egyszázalékos visszaeséssel egyenes arányban csökken a foglalkoztatottak száma.

A Társaság a Lakásépítésért Egyesület úgy látja: 2010-ben nem történtek érdemi, ösztönző intézkedések a lakásépítési ágazatban, emiatt és a negatív gazdasági környezet okán az évek óta tartó negatív lakásépítési tendencia 2011-ben is folytatódott. Tavaly ugyan születtek kormányzati intézkedések, ám ezek hatását csak 2012–2013 során lehet majd lemérni. A szervezet szükségesnek tartja, hogy a 2012. évi költségvetés érdemben támogassa a lakásépítéseket, már csak azért is, mert az ágazat visszaesése mellett nehezen látszanak teljesíthetőnek a foglalkoztatási célkitűzések. B. J.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.