Jelenleg a globális ingatlanbefektetések több mint fele 30 nagyvárosra koncentrálódik, azokon belül is London, Tokió, New York, Hongkong és Párizs vonzza a legtöbb tőkét – mutat rá legfrissebb felmérésében a Jones Lang LaSalle nemzetközi ingatlan-tanácsadó. Ez a tendencia az évtized végére megváltozni látszik, mert a jövőben Peking, Sanghaj, Moszkva és Sao Paulo sokkal fontosabb célpiac lesz, s nagy eséllyel száll versenybe a befektetők pénzéért.
„Már most látszik változás abban, hogy a befektetők hova viszik szívesen a tőkéjüket” – mondta Peter Roberts, a Jones Lang LaSalle amerikai vezérigazgatója. Az invesztorok felismerték, hogy a BRIC országok (Brazília, Oroszország, India, Kína) A kategóriás irodapiacai nagyjából 10 százalékos növekedésre számíthatnak évente, közülük is a legnagyobb bővülést a kínai nagyvárosoknál várják – tette hozzá Roberts. Ennek megfelelően a célpontok listája is jócskán átalakult az elmúlt években: 2004-ben még csak Tokió és Hongkong szerepelt ázsiai városként a legvonzóbb tíz célpont között, mostanra e földrészről már felzárkózott melléjük Szingapúr, Sanghaj és Szöul is.
Bár az ázsiai térség növekedése kimagasló nemzetközi figyelemre tett szert, az észak-amerikai városok erős ellensúlyként szolgálnak – jegyzi meg az ingatlan-tanácsadó felmérése. Árulkodó adat, hogy a világ irodaállományának közel fele, valamint a kiskereskedelmi ingatlanok több mint harmada az Egyesült Államokban van. Ennek megfelelően 11 észak-amerikai nagyváros szerepel a 30-as befektetési listán. A jövőben számottevő növekedésre számítanak New Yorkban, Los Angelesben, Chicagóban, Washingtonban, Dallasban és Houstonban is, sőt, a térségben lesz a 20 leggyorsabban bővülő város közül 16 a következő évtizedben.
Felmérésében a társaság megjegyzi, hogy az Európában tomboló gazdasági válság ellenére London még mindig a legkedveltebb befektetési célpont, a kimutatások szerint 2010-ben és 2011 három negyedévében mintegy 43 milliárd dollár áramlott a városba. „Kicsit túlmutatva Londonon láthatjuk, hogy Párizs, Moszkva és Isztambul is jó lehetőségeket kínálhat, ugyanis ezek a városok sokszínű iparral és gazdasági szektorral rendelkeznek” – mondta Christian Ulbrich, a Jones Lang LaSalle európai vezérigazgatója. Más város – mint München vagy Stockholm – pedig a kitűnő ingatlanpiacával, valamint az innováció iránti elkötelezettségével profitálhat az egyébként lassan növekedő gazdasági környezetben. Miközben a befektetők továbbra is az erős, stabil és transzparens városokat keresik, más célpontok is feltűnhetnek, ugyanis a világ megváltozását egy újabb befektetési térkép kialakulása követi majd – tette hozzá a szakember.
Ebben a nemzetközi összehasonlításban Budapest a top 300 város közül az első harmadban helyezkedik el, némileg lemaradva régiós versenytársaitól, Prágától és Varsótól. Az ingatlanbefektetések mértékének szempontjából a 2011. év a mintegy 650 millió eurós befektetési volumennel lényegesen egészségesebb volt a megelőzőeknél, de még nem értük el a cseh (2,07 milliárd) illetve lengyel (2,5 milliárd) befektetési szintet. A magyarországi ingatlanpiaci projektek jelentős részét az év utolsó hetében lezárult két irodapiaci tranzakció, tette ki – a Jones Lang LaSalle mindkét tranzakciónál az eladót képviselte. Érdekesség továbbá a 2011-es évvel kapcsolatban, hogy az elmúlt esztendők trendjétől eltérően két jelentős tranzakciót zártak le a hotelszektorban. Eladták a Four Seasons és az InterContinental hotelt is, utóbbit egy nemzetközi portfólió tagjaként.
„Véleményünk szerint ahhoz, hogy Budapest megőrizze vagy tovább javítsa jelenlegi helyezését a top 300-as listán, mindenképpen szükség van a megingott nemzetközi befektetői bizalom visszaállítására, amelyhez konkrét gazdaságpolitikai intézkedések kellenek. Ezek azonban csak némi idő elteltével éreztetik hatásukat a piacon” – mondta Szotyori-Nagy Marcell, a Jones Lang LaSalle budapesti irodájának vezető befektetési tanácsadója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.