Folytatódott mind az elmúlt 12 hónapban növekvő eredményt elérő, mind a következő egy évben azt váró vállalatok arányának csökkenése 2012 tavaszán, s a kilátásokban bekövetkezett kedvezőtlen fordulat tartósságát jelzi, hogy 2011. ősz után ismét kevesebb azon cégek aránya, amelyek javuló eredményekkel számolnak, mint ahányan az elmúlt egy évben növekedésről beszámoltak.
A külföldi értékesítés vállalati eredményekre gyakorolt dinamizáló hatása tovább mérséklődött, ugyanakkor a külső piacok húzóerejének gyengülése várhatóan visszaesést nem, „csak” az exporttevékenységet (is) folytató vállalatok eredményeinek stagnálását okozhatja. A legerősebb exportorientációval rendelkező cégek között 27 százalék számol zsugorodó eredményekkel a következő egy évben: ez alig fele a nem exportáló cégek körében várható értéknek, ami jelzi, hogy az exporttevékenység hazai vállalatok eredményes működésében betöltött stabilizáló szerepe továbbra is erős – derül ki az MFB elemzéséből.
A humánerőforrással kapcsolatos kiadások (munkabér, járulékok) egyre jelentősebb tételt tesznek ki a vállalati költségeken belül, ami elsősorban az adóváltoztatásokkal összefüggésben a nettó bérek szinten tartásának érdekében az elmúlt 12 hónapban végrehajtott jelentős bruttó béremelésekre vezethető vissza. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a technológiai színvonalnak, az alkalmazottak képzettségének szerepe visszaesett, ami a hosszabb távon versenyhátrányt okozhat a hazai vállalatok számára.
Az árbevétel alakulását (ahogy a költségeket is) mind a fél, mind az egy évvel ezelőtti felméréshez képest is jobban befolyásolta a forintárfolyam volatilis mozgása, ami a kedvezőtlen piaci kilátások mellett szintén megnehezíti a vállalatok üzleti tervezését, így többek között a beruházásokról hozott döntéseket is.
A következő 12 hónapban a vállalati eredmények növekedését váró cégek körében a legmagasabb a külső forrásbevonást tervezők aránya: ez egyrészt a várhatóan intenzívebb beruházási aktivitásra, másrészt arra vezethető vissza, hogy ebben a vállalati körben a legmagasabb a kritikus finanszírozási helyzetben lévők aránya.
A következő 12 hónapban változatlan belföldi értékesítési volumenre számító cégek vannak relatív többségben, ami egy elhúzódó stagnálási periódust ígér. A belső piacok hibernáltságát jelzi, hogy várhatóan a nagy illetve középvállalatok sem képesek növelni értékesítésüket, a nagyobb méret leginkább csak a hazai eladások további csökkenésétől képes megóvni. A mikro- és kisvállalatok esetében egy jelentősebb vállalati kör azonban még mindig kiszorulóban van a piacról. Ennek egyik „ellenszere” lehet a beszállítói kapcsolatok létesítése: a KKV-k körében sokkal kedvezőbb belföldi piaci helyzetben vannak a vertikális vállalati kapcsolatokkal rendelkező cégek.
A külföldi értékesítés növekedésében bízó vállalatok aránya visszaesett, egyelőre azonban ez a külső értékesítés stagnálását, s nem a csökkenését vetíti előre a következő egy évben. Az ipari vállalatok körében (igaz a korábbiakhoz képest visszafogottabb ütemben) még tart az export lendülete. A külső piacok húzóerejének általános gyengülésére utal, hogy a cégeket gyakorlatilag mérettől függetlenül egyformán érintette. A Balkánt és Kínát leszámítva valamennyi exportpiac tekintetében visszaesett a növekvő értékesítésben bízó cégek aránya.
A külföldi értékesítés visszaesése ellen hatékony eszköznek bizonyult az exportorientáció erőssége, valamint az exportkoncentráció csökkentése, a célpiacok diverzifikálására való törekvés.
Az elmúlt egy évben az agrárvállalatok voltak képesek jelentősebb arányban áremelést végrehajtani, a következő 12 hónapban azonban a cégek túlnyomó többsége nem tervez változtatást a nettó árakban. A magas inflációs várakozásokat (átlagosan 6,1 százalék a következő 12 hónapban) így az indirekt adóemelésekre és az árfolyamgyengülésre visszavezethető „külső” hatások magyarázzák a vállalati válaszok alapján – írják az MFB elemzői.
A foglalkoztatás területén szintén a kivárás jellemzi a vállalatokat: miközben az elmúlt egy évben még a cégek 35 százaléka csökkentette az alkalmazottai számát, a következő 12 hónap során már csak 20 százalék tervez létszámleépítést (ugyanakkor kevesebb, mint 15 százalék gondol új munkaerő felvételére).
A felmérésben szereplő cégek átlagosan 8,0 százalékos bruttó béremelést hajtottak végre az elmúlt egy évben, ami valamelyest meghaladja a nemzetgazdasági átlagot (A KSH adatai alapján a versenyszférában 6,4 százalékkal nőttek a bérek 2012. első negyedévében egy év alatt). A bérfejlesztéseket elsősorban a nettó bérek szinten tartása indokolta, így különösen az alacsonyabb képzettségű munkaerőt foglalkoztató, humánerőforrás-intenzív ágazatokban működő cégek kényszerültek az átlagot meghaladó béremelésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.