BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Furcsa hír a magyar gázexportról

Az orosz Itar-TASZSZ a már ismert, kis mennyiségűnél jóval nagyobb tételű, Magyarországról Ukrajnába történő reverz gázszállításról számol be.

Az Itar-TASZSZ híre szerint májustól Magyarországról napi, legfeljebb 14 millió köbméter gáz érkezik Ukrajnába, az orosz hírügynökség az ukrán energia- és szénminisztérium közleményét jelölte meg forrásként.

Ám a szállításról hozzáférhető, hazai nyilvános adatok szerint május 1-je óta minden nap változatlanul ugyanaz a kis mennyiségű (bő 22 ezer köbméter) földgáz hagyja el az országot Ukrajna felé, ami kereskedelmi tételelnek kevés, inkább csak a rendszer tesztjére elég. Igaz, hogy a hírügynökség nem valós szállítást, hanem reverz (back haul) technikájú gázeladást ír, amikor a papíron gazdát cserélő szénhidrogént ténylegesen nem is szállítják. Eszerint a magyar kereskedő az Ukrajna felől várt gázt be sem hozta volna, hanem még akkor eladta ukrán vevőjének, amikor a gáz ukrán területen volt.

Csakhogy a hazai gázforgalmi adatok között a reverz szállítást is szerepeltetni kell, de annak sincs nyoma. A Világgazdaság kérdésére a szállításokért technikailag felelős FGSZ Zrt-nél közölték, hogy a honlapjukon lévő adatok helyesek, annál nagyobb fizikai szállítás nem történt. Gázkereskedő forrásaink sem tudnak a tesztre elégséges mennyiségnél nagyobb eladásról.

Bár a hivatkozott közlemény jelen időben fogalmaz, de nem május eleje óta tartó, hanem csak „májustól” tartó eladásról ír, vagyis lehet, hogy a szállítás a következő napokban be fog indulni. Az említett, napi 14 millió köbméter egyébként állítólag éppen az a mennyiség, amelyet Magyarországról Ukrajnába ténylegesen szállítani lehetne. Az Itar-TASZSZ cikke a Lengyelországon keresztüli, napi 4 millió köbméteres ukrajnai reverz vásárlásról egyértelműen jövőbeli lehetőségként számol be.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.