A NEÜ jelentése szerint a kitermelése csökkenése ellenére még mindig erős a kínálat a kőolajpiacon. Hosszabb időnek kell eltelnie, míg az új beruházások visszaesése nagyobb hatással lesz a kitermelésre, ezért alacsony maradhat az olajár. Érezhető áremelkedés csak 2015 végén várható.
2015 egészében napi 900 ezer hordóval nőhet a kőolajkereslet, az éves átlag pedig napi 93,4 millió hordó lehet.
Mivel a kereslet egyelőre alatta van a kínálatnak, ezért a NEÜ szerint, ha semmi váratlan nem történik, akkor tovább nőhetnek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban a felhalmozott tartalékok. Az OECD tartalékállománya 2,83 milliárd hordóval 1998 augusztusában érte el a csúcspontját, 2015 közepére újra megközelítheti ezt a szinten a tartalékok mérete.
A NEÜ kedden adta ki a következő öt évre vonatkozó középtávú előrejelzését is. Az előrejelzése szerint az olajárak stabilizálódni fognak, de jelentősen alatta maradnak az elmúlt három év hordónkénti 110-115 dolláros csúcspontjainak.
Az Egyesült Államokban 2020-ra tovább nőhet a kőolaj-kitermelés, miután ismét gazdaságossá válik a palaolaj-kitermelés. Oroszországban ellenben a kitermelés csökkenés várható a következő öt évben az alacsonyabb nemzetközi árak, a külföldi gazdasági szankciók és az orosz rubel gyengülése miatt.
Kedd délelőtt a nemzetközi piacokon a Brent olaj hordónkénti ára 66 centes csökkenéssel 57,68 dollárra változott, a WTI olaj hordónkénti ára 80 centet csökkent és 52,06 dollár volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.