Április elsején elindul a Sotheby’s és az eBay online aukciós platformja – jelentette be tegnap a New York-i aukciósház. A közös működést eredetileg tavaly júliustól tervezték – ismerte be közleményében a Sotheby’s, amely már most is tart online aukciókat (hasonlóan a rivális Christie’shez), de az ebayjel való együttműködés egész más modellt jelent. Az érdeklődők egyszerre láthatják az egyes tételeket a New York-i árverési teremben, illetve az ebay.com/sothebys élő aukciós platformon, utóbbin minden tétel két percig mutatnak. A katalógusokat jó előre felteszik a Sotheby’s honlapjára – az első két aukcióé már most is ott van –, és előzetes ajánlatot is lehet tenni. Mobilon nem lehet licitálni, és hitelkártyás fizetést se fogadnak el, a számlát hitelkártyával vagy csekkel lehet kiegyenlíteni.
Az első élő online aukción fotográfiák kerülnek a valódi és a virtuális kalapács alá, a 188 tételes katalógus ugyanolyan színvonalú, mint bármelyik „rendes” fotóárverésen a nagy házaknál, vagyis a prémium vevőket is meg akarják célozni. (Az online aukciók zömének forgalmát mindeddig jellemzően az ezer-50 ezer dolláros sávba tartozó tételek adták, de tavaly már így is a világ műkincs-kereskedelmének mintegy 6 százalékát bonyolították le ily módon, 3,3 milliárd euró értékben). A legdrágább tétel egy 1921-es Paul Strand portré, a Rebecca 300-500 ezer dolláros becsértékkel, utána Moholy-Nagy László Negatív/Pozitív című, a húszas években készült műve következik a listán, 200-300 ezer dollárral. Moholy-Nagytól még öt fotó szerepel a katalógusban, elég magas becsértékekkel, emellett André Kertész és Brassai is képviseli a világhírű magyar származású fotósokat.
Az április 2-i élő online aukció első tétele mellett is magyar név áll: a budapesti születésű Ilonka Karasz nagyon elismert dizájner-illusztrátor volt New Yorkban a múlt század hetvenes évtizedéig, különösen népszerűek voltak a New Yorker magazin címlapjára festett életképei – most is egy ilyennel indul az aukció (A magasvasút alatt, 5-7 ezer dollár). Az árverés témája ugyanis New York. A legdrágább tétel a New York Yankeees baseballcsapat stadionjának hatalmas felirata: a 13, egyenként több mint három méter magas alumínium/plexi betűt 300-600 ezer dollárra tartják.
Kívülről hozták az új vezért
Negyedévig tartó keresgélés után megtalálták a Sotheby’s új vezérigazgatóját, akitől azt várják, hogy lezárja az irányítási és pénzügyi bizonytalanságok lassan két éve tartó korszakát. A váltás nem is lehetne élesebb: a tavaly novemberben másfél évtized után leköszönt Bill Ruprecht elnök-vezérigazgató helyett egy kívülálló veszi át a ház irányítását. Tad Smith az utóbbi egy évben a Madison Square Garden vezérigazgatója volt, ez a társaság nemcsak a koncerteknek és sporteseményeknek helyet adó manhattani aréna tulajdonosa, hanem egy baseball-, illetve egy jéghoki csapatnak is. A Princetonban és a Harvardon végzett Smith korábban a kábeltévéiparban, illetve a könyvkiadásban dolgozott sikeres vezetőként. A váltás a Sotheby’sbe az elmúlt években beszálló aktivista befektetők, mindenekelőtt Dan Loeb sikere, akik szerint a régi menedzsment nagymértékben felelős azért, hogy a tőzsdén jegyzett társaság szinte minden mutatóban lemaradt a magánkézben levő Christie’s mögött, és ezért sem juttatja elég haszonhoz részvényeseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.