Saját bevallása szerint 8,4 milliárdot adott ki borravalóra 2014-ben a lakosság a KSH Háztartási Költségvetési és Életkörülmény Adatfelvétele szerint. Utoljára 1998-ban készült ilyen vizsgálat, az akkori számadatok alapján 5,3 milliárd forintra taksálták a borravaló éves nagyságrendjét. Nominálértéken tehát másfélszeresére nőtt, ugyanakkor reálértéken kétharmadára csökkent a jatt értéke. 1998-ban jövedelmünk 0,16, 2014-ben már csak 0,08 százalékát költöttük erre.
A két felvétel között eltelt 16 évben a borravalós szakmák sorrendje is jelentősen átalakult, leképezve az életünkben tapasztalt változásokat. Például, hogy a díjbeszedők akik 1998-ban még a negyedik legtöbb borravalót kapták, mára teljesen lecsúsztak a listáról. De akkor a postás és az újságkihordó is fontos szereplője volt a mindennapoknak, nem véletlenül kapták akkor ők a legtöbb borravalót. Mára a negyedik helyre csúsztak vissza. Helyüket a kozmetikusok, fodrászok vették át, akik töretlenül jól szerepelnek a jattos szakmák között: már 16 éve is a második helyen álltak a listán. A dobogónak ezt a fokát most a pincérek, pultosok, felszolgálók foglalják el.
A szépségiparban tevékenykedő vállalkozók éves szinten több mint 2,6 milliárd forintot, az összes borravaló közel harmadát tehették zsebre. A pincérek, felszolgálók és ételfutárok összesen úgy 2,5 milliárdon osztoztak. Az összes borravaló 9,3 százaléka, 782 millió forint jutott a benzinkutasoknak, 7,5 százaléka, 631 millió forint a postásoknak. De az autószerelők, autómosók is összesen több mint félmilliárd forint jattot kaptak 2014-ben.
Az egy-egy alkalommal kifizetett borravaló összege a temetkezési szolgáltatások esetében volt a legnagyobb, átlagosan 4 ezer forint, de átlag 3 ezer forintot kaptak a kárpitos, bútorasztalos szakemberek is. A legkevesebbet, alkalmanként 100-200 forint jattal a kereskedők, a benzinkutatások és a postások voltak kénytelenek beérni.
A borravalóval szinte azonos összegűre, 8,3 milliárd forintra becsülte a felmérés alapján a KSH a hálapénzre 2014-ben kifizetett összeget. Ez 1998-ban még csak 3 milliárd forint volt, ami nominálértéken háromszoros, de reálértéken is 18 százalékos növekedés. Tizenhat éve és most is jövedelmünk majdnem ugyanakkora részét 0,09, illetve 0,08 százalékát fizettük ki hálapénzre. A kórházi orvosok becslések szerint 4,1 milliárd forintnyi különjövedelemre tettek szert ily módon, a házi- és szakorvosok 2,5 milliárdra, a fogorvosok 1,1 milliárdra, míg az ápolóknak, asszisztenseknek és műtősöknek alig több mint félmilliárd jutott.
Mivel a borravaló után nem kell szja-t fizetni, 2012-től pedig nem kell bevallani sem, nem tudni, vajon a becsült adatok mennyiben felelnek meg a valós kiadásoknak, illetve bevételeknek. A hálapénz elvileg adóköteles bevétel, csakhogy a bevallásokban nem így, hanem „egyéb bevételként” kell feltüntetni, így a NAV sem azt nem tudja, hogy mennyien, sem azt, hogy mennyit tesznek ily módon zsebre.
A borravalós szakmák többségét ráadásul vállalkozóként, legújabban katás vállalkozóként űzik, vagy jellemzően minimálbéren bejelentett állások. Nem véletlen, hogy a tervek szerint még az idén a szolgáltató szektorra, azon belül is elsőként a fodrászokra, kozmetikusokra, műkörmösökre terjesztenék ki az online kassza bevezetésének kötelezettségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.