Idén 8 milliárd forint értékben hirdetnek meg a gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programon (GINOP) belül a beszállítói integrátorok, illetve beszállító kkv-k támogatását célzó uniós kiírást – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős helyettes államtitkára a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által szervezett tegnapi szakmai fórumon, amely a hazai gépipar helyzetét vitatta meg. Lenner Áron Márk kiemelte: a nagyvállalatok az általános uniós szabályok szerint nem pályázhatnak EU-forrásra a 2014-2020-as ciklusban, azonban ez a kiírás kivételnek számít. A nagyvállalatok viszont csak úgy indulhatnak el ezen a kiíráson, ha a pályázat keretében megvalósuló fejlesztések nem náluk csapódnak le, hanem valójában a nekik beszállító kkv-k jutnak ténylegesen fejlesztési támogatáshoz.
A kiírás kiemelt figyelmet kaphat a gépiparban, ugyanis a négy részre (1., számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása; 2., villamos berendezés gyártása; 3., gép, gépi berendezés gyártása; 4., járműgyártás) osztható szektor – ahogy azt a helyettes államtitkár megjegyezte – különleges feldolgozóipari ágazatnak mondható, miután a gépipari vállalkozások körében 50-50 százalékot tesz ki a kkv-k és a nagyvállalatok aránya. Lenner Áron Márk elismerte: az a tény, hogy a 250 főnél több munkavállalót foglalkoztató nagyvállalatok nagyon hangsúlyosan jelen vannak a gépiparban, az EU-s fejlesztési támogatások ágazatba történő eljuttatásában problémát okoz, hiszen az EU-forrásokat az általános uniós szabályok szerint csak kkv-k vehetik igénybe. Ezzel kapcsolatban a kormányzat májusban bejelentette, hogy külön támogatási rendszert dolgoz majd ki a nagyvállalatok számára.
A helyettes államtitkár azzal indokolta a nagyvállalatok támogatásának szükségességét, hogy azok egyfajta integrátor szerepet töltenek be, a kisebb vállalkozásoknak megrendelést tudnak adni, és a foglalkoztatásban is kifejezetten jelentős szereplőknek számítanak. Továbbá a kutatás-fejlesztés és innováció is leginkább a nagyvállatoknál folyik.
A helyettes államtitkár elmondta: a kormányzat reményei szerint a beszállítói integrátorok, illetve a beszállító kkv-k támogatását célzó uniós kiírás – amely a GINOP erre az évre szóló fejlesztési kerete szerint júliusban jelenhet meg – elősegítheti azt is, hogy a nagyvállatok a meglévőkön túl újabb hazai beszállítókat találjanak.
A beszállító vállalkozások körének bővítésével kapcsolatban Takács János, az MGYOSZ alelnöke azt emelte ki, hogy a kormányzatnak az ágazat szereplőivel összefogva olyan programot kellene kidogoznia, amely nemcsak általában segítene a beszállítóknak, hanem célzottan fel kellene térképezni azt is, hogy a hazai nagyvállatoknak milyen beszállítókra van konkrétan szükségük. E kérdés tisztázásának fontosságát azzal indokolta, hogy például korábban az Electrolux esetében nem tudták átlépni a 60-65 százalékos magyar beszállítói hányadot, mivel jelenleg hazánkban nincsen sem kompresszor-, sem elektromotor-gyártás, amit az itthon gyártott hűtőgép, illetve porszívók esetében fel tudnának használni. Egy ilyen gyártást szerinte nem volna nehéz Magyarországon létrehozni, nem úgy, hogy külföldről jönne be egy cég, hanem oly módon, hogy a meglévő hazai beszállítók megfelelő beruházással, a kormányzat támogatásával képessé válnának ennek a tevékenységnek az ellátására, mivel a piacuk adott lenne.
A gépipari vállalkozások a GKI felmérése szerint az ágazat növekedési akadályának legnagyobb arányban a szakképzett munkaerő hiányát nevezték meg – erről már Vadnai Gábor, a Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség (MAGEOSZ) főtitkára számolt be. Takács János ezzel kapcsolatban azt emelte ki, hogy nemcsak jó mérnökökből, hanem jó szakmunkásokból is hiány van. Hozzátette: az is gondot jelent, hogy a külföldre távozott szakemberek sok esetben nem a szakmájukban helyezkednek el, így csak erodált, és nem egy továbbfejlesztett szaktudással térhetnek vissza.
A szakemberhiány azzal kapcsolatban is szóba került a rendezvényen, hogy az akár a Paks-II-beruházás gépipari kivitelezésében történő minél magasabb szintű hazai beszállítói arány elérését is megnehezítheti, miközben a MAGEOSZ felmérése azt mutatja, hogy a tagvállalatok túlnyomó többsége amúgy beszállító szeretne lenni az atomerőmű-bővítési projektben.
Nem összeszerelő ország vagyunk
„A hazai ipar szerkezetével, teljesítményével kapcsolatban egyre többet hallani az utóbbi időben, hogy csak összeszerelő üzem vagyunk, alantas munkákat végzünk, de ez egyáltalán nem igaz” – hangsúlyozta Hegyháti József, a MAGEOSZ elnökségi tagja. Kiemelte: a szektort jelentős hozzáadott-érték képviseli. Példaként említette azt a 35 főt foglalkoztató céget, amelynek résztulajdonosa. „A cég árbevételének 75 százalékát a nagy autóipari beszállítók adják annak köszönhetően, hogy high-tech minőségű gépsorokat, gyártó berendezéseket tervezünk, gyártunk, illetve beüzemelünk és karbantartunk” – tette hozzá. „Szó sincs arról, hogy összeszerelő ország lennénk, valójában a multik sok esetben többé-kevésbé csak a végső összeszerelést végzik nálunk, míg az itteni beszállítók a nyersanyagból készítik el a szükséges készterméket” – jegyezte meg Takács János.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.