BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Quaestor: Lutrivá vált a kártalanítás

Van olyan Quaestor-ügyfél, aki a Beva-kártalanítás során a befektetett pénze több mint háromnegyedét is visszakapja, és olyan is lesz, aki alig néhány forintot, sőt semmit sem kap, mert azzal értékpapírral, amelyet vásárolt, nem csaltak olyan sokat.

Botrányoktól hangosan indult a Quaestor-kötvényesek kártalanítása, az érintettek ugyanis a politikusok által megígért és a hatályos törvény szerint járó pénzüknek csak egy részét kapják meg. A Befektető-védelmi Alap (Beva) rábólintott tavaly áprilisban arra, hogy kifizeti a tőkepiaci törvény alapján járó kártérítést a fiktív kötvények után, ez alapján azonban csak körülbelül 88 milliárd forintot kap vissza a nem egészen 32 ezer érintett, holott a Quaestor-törvény alapján körülbelül 175 milliárd forint járna.

A botrány pedig még tovább fokozódhat, a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja ugyanis egyelőre nem fizet, a valódi kötvények után pedig a Beva sem hajlandó, sok ügyfélnek viszont kevés fiktív papírja van, ha van egyáltalán. A jegybank tulajdonában álló Pénzügyi Stabilitási Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) közzétette néhány napja hogy, az egyes Quaestor-kötvénysorozatok mekkora hányada hiányzik a Keler nyilvántartása alapján az ügyfélszámlákról. A kártalanítás során sorozatonként nézik a hiányt, aki tehát olyan kötvénybe fektette a pénzét, amelyből sok fiktívet is eladtak, viszonylag jól jár, aki viszont olyan hitelpapírt választott, amelynél visszafogottabban csalt a Quaestor, most ráfázik, neki ugyanis a Beva nem vagy alig fizet.

A legjobban azok járnak, akik a bukás előtti utolsó hónapokban szálltak be a Quaestor-piramisba, és diszkontkötvényt vettek a cégnél. A 2014 márciusa után kibocsátott összes diszkontkötvény legalább 80-85 százaléka ugyanis fiktív volt, így ezek az ügyfelek, feltéve, hogy 6 millió forint alatt volt a megtakarításuk, az önrész levonása után az annak idején befektetett pénzük körülbelül háromnegyedét visszakaphatják most. Aki viszont abba a 2014 elején kibocsátott diszkontkötvénybe tette a pénzét, amely most március 18-án, néhány nappal a botrány kirobbanása előtt járt le, már nem ilyen szerencsés, ebben ugyanis a fiktív papírok aránya mindössze 63 százalékos volt. Azok sem járnak ilyen jól, akik a legutolsó sorozatból vásároltak, a 2015. januárban indított diszkontkötvényeknek ugyanis csupán a kétharmada volt hamis. Ezek a károsultak a hatmillió forint alatti befektetésüknek csak valamivel több mint a felét kapják kézhez.

Nem csak a viszonylag friss sorozatokban magas azonban a fiktív értékpapírok aránya. Több 2010-ben és 2011-ben kibocsátott, változó kamatozású kötvénysorozatnál is 75 százalék fölött van ráta, amiből arra lehet következtetni, hogy a brókercégnél már évekkel ezelőtt elkezdhettek csalni az értékpapírokkal. Azok a befektetők is viszonylag szerencsések most, akik ilyen, a 2010 végén és 2011 első felében kibocsátott kötvényt jegyeztek, hiszen amellett, hogy éveken át felvehették a viszonylag magas kamatot (az értékpapírok legalább 2 százalékponttal magasabb hozamot fizettek, mint a 12 hónapos állampapír), most az eredetileg befektetett tőkéjük több mint 70 százalékát is visszakapják a kártalanítási limitig.

A Quaestor egyébként hatalmas mennyiségben adott el a 2011-ben indított változó kamatozású kötvényekből, egy-egy sorozatból 16-18 milliárd forintnyit sóztak rá a kliensekre, ennek döntő része persze hamis volt. 2012-ben és 2013-ban viszont már valószínűleg nem fogytak olyan jól a változó kamatozású értékpapírok, így a Quaestor is kevesebbet machinált velük. Aki a 2012-es és 2013-as sorozatokat választotta, a Beva-kártalanítás során töredéknyi pénzzel kénytelen beérni. A 2013 márciusában kibocsátott sorozatnak ugyanis csak az ötöde, a 2012 januárinak pedig csak a harmada hiányzik. Az érintettek száma még így is magas lehet, hiszen a legálisan kibocsátott volumen a két sorozatból a Keler adatai szerint megközelíti a 6,5 milliárd forintot, a fiktív pedig 2,4 milliárd forint körül volt.

A legszerencsétlenebb Quaestor-áldozatok közé tartoznak azok, akik 8 százalékos fix kamat ígérete mellett vásároltak egy tavaly januárban kibocsátott, és 2017 elején lejáró kötvénysorozatból. A brókercég 2 milliárd forintnyit adott el ebből az értékpapírból, de ennek döntő része valódi volt, így a károsultak most számításunk szerint nagyjából 40-45 millió forinton kénytelenek osztozni. Van még két olyan kötvénysorozat, amelyből minden egyes értékpapír megvan, ezek változó kamatozású, 2012-ben és 2013-ban kibocsátott, ezer forint névértékű papírok. Ezekből a többi kötvényhez képest kisebb volument adtak el, összesen alig 230 millió forintnyit, a befektetőik pedig ebben a körben hiába várnak kártalanításra, egy fillérre sem számíthatnak a Bevától.

Szerény ajánlatok

A Quaestor-kötvényesek az OTP-fiókokban juthatnak hozzá a Beva-kártalanításhoz, a vezető azonban nem ugrott rá a 32 ezer potenciális ügyfélre. A honlapján ugyan azt írja: kedvezményes ajánlatokkal várja őket, ám ezek megegyeznek azokkal, amelyeket a többi kliensnek is kínálnak.

Az új pénzre szóló betéti ajánlat kamata 0,2–0,6 százalék között van, ez nagyságrendekkel elmarad attól, amihez a quaestorosok szoktak. A diszkontkötvényeket a cég 6,5-7 százalékos kamattal kínálta az utolsó időkig, a fix kamatozású kötvények kamata 8-9 százalékos volt, a változó kamatozásúaké pedig a hivatalos tájékoztatók szerint legalább 2 százalékkal múlta felül az állampapírokét.

Az új pénzre szóló betéti ajánlat kamata 0,2–0,6 százalék között van, ez nagyságrendekkel elmarad attól, amihez a quaestorosok szoktak. A diszkontkötvényeket a cég 6,5-7 százalékos kamattal kínálta az utolsó időkig, a fix kamatozású kötvények kamata 8-9 százalékos volt, a változó kamatozásúaké pedig a hivatalos tájékoztatók szerint legalább 2 százalékkal múlta felül az állampapírokét. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.