Történelmi sikernek nevezte Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója, hogy az Egyesült Államok gyógyszerhatósága (FDA) engedélyezte a magyar társaság pszichés betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerét. Utalt rá, hogy eddig ez sem magyar, sem közép-európai gyógyszergyártónak nem sikerült, de nyugat-európai cégeknél sem túl gyakori.
A skizofrénia és egyes típusú bipoláris mánia kezelésére jóváhagyott cariprazine-t a Richter kutatói 17 évvel ezelőtt kezdték fejleszteni, a III. fázisú klinikai vizsgálatokat – azok költségessége miatt – Amerikában a Forest gyógyszercéggel közösen végezték. A Forestet később felvásárolta az Actavis, utóbbi pedig megvette az Allergan gyógyszercéget, egyben átvette annak nevét. Az Allergan (és elődei) nemcsak a fejlesztésben és az engedélyeztetésben volt a Richter amerikai partnere, de az észak-amerikai forgalmazási jogokat is megkapta.
A gyógyszer útja meglehetősen rögös volt a sikerig, az eredeti várakozásokhoz képest több évet csúszott az engedély megszerzése, miután az FDA többször pótlólagos vizsgálatokat vagy a dokumentáció kiegészítését kérte. Közben egyre fogyott az az idő, ami a 2027-es szabadalmi oltalom lejártáig hátravan, és sorra előzték be a Richtert más skizofrénia-gyógyszerek. Az Egyesült Államokban 2,6 millió főre tehető a skizofréniában érintettek köre, a bipoláris mánia pedig még több ember érint.
A másik két indikációval, a major és a bipoláris depresszióval az Allergan 15 milliárd dollár fölé teszi az atípusos antipszichotikus gyógyszerpiac értékét.
A Richter tervei között szerepel az indikáció kiterjesztése major és bipoláris depresszióra, mint ahogy az európai és ázsiai bevezetés is. Az európai törzskönyvezési kérelmet 2016 első negyedévében adhatja be a társaság, és optimális esetben 2017 második negyedévében indulhat meg az itteni forgalmazás. Valószínű, hogy a Richter Nyugat-Európában egy erős partnerrel közösen valósítaná meg a bevezetést, hagyományos közép- és kelet-európai piacain viszont saját maga végezné azt.
A Richter tájékoztatása szerint még idén megindulhatnak Amerikába a hatóanyag-szállítások, és a gyógyszer 2016 első negyedévében megjelenhet az ottani patikákban. A magyar társaság a hatóanyag szállításán túl royalty bevételre számíthat a termékből, ezenkívül egyszeri „mérföldkőfizetést” kaphat, várhatóan a negyedik negyedévben az Allergantól. Ez utóbbi tételekről megoszlanak az elemzői várakozások.
A mérföldkőfizetés összege egyesek szerint meghaladja majd a húszmillió dollárt (5,5 milliárd forint), míg például a Concorde elemzése 14 millió dollárral számol. Vágó Attila, a cég vezető elemzője emellett a profitmegosztás mértékét tekintve is kisebb számot vár, véleménye szerint a royalty mértéke 10-15 százalék között lehet csak, a konszenzus 50 százalékával szemben.
Ennek magyarázata lehet, hogy az Allergan (illletve elődei) jelentős részt vállaltak a költséges klinikai fejlesztésből, és a Richter a gyógyszerre költött 30 milliárd forintot meghaladó összegnek a jelentős részét már a korábbi években megkapta mérföldkőfizetések formájában.
Nemcsak a Richter profitrészesedésében nagy a szórás az elemzők között, hanem az amerikai piacon Vraylar néven bevezetésre kerülő gyógyszer várható forgalmával kapcsolatban is. E tekintetben a legtöbben az Actavis tavaszi prezentációján elhangzottakat veszik alapul, amelyek szerint a teljes felfutás idejére 350 millió és egymilliárd dollár közé tehető az éves forgalom. Bogsch Erik a Portfolio.hu-nak pénteken 300 millió dolláros éves forgalmat említett, ugyancsak az Allergan korábbi közlésére hivatkozva.
A Concorde 400-450 millió dollárral számol a 2020-ra várt felpörgést követően, az Evercore ISI befektetési banki tanácsadó cég elemzői viszont „csak” 200 millió dollárra számítanak. Hogy milyen sok múlhat a piacra lépés időzítésén, azt jelzi, hogy néhány évvel korábban még kétmilliárd dolláros forgalmi becslések is elhangzottak. Az azonban biztos, hogy az originális gyógyszerek nyereségtartalma jóval magasabb a generikusokénál, és a gyógyszer piacra kerülése a Richter nyereségességére nagyon jó hatással lesz.
Harcsa Norbert, az Ipopema elemzője kiemelte, hogy 2019–20-ra az USA-ból származhat a Richter árbevételének mintegy harmada, ami jóval biztonságosabb lokáció a társaság jelenlegi piacainál. A cég vonzerejét növelheti a befektetők szemében, hogy a döntés megnyitja az utat az előtt, hogy speciális gyógyszergyártóként tekintsenek rá, ami a gyógyszeripar elit klubjának felel meg.
Az elemzők 500-600 forint közötti részvényenkénti értéket tulajdonítanak a cariprazine sikerének, ennek megfelelően a közeljövőben céláremelésekre lehet számítani. A Concorde 5200 forintra, az Erste 5190 forintra emelte célárát, a KBC Equitas elemzői 5030 forintos fair értéket határoztak meg. A bejelentést követően nagy forgalom mellett 3 százalékkal emelkedett a részvény árfolyama, és 4435 forinton zárt.
Többen kiemelik ugyanakkor, hogy az amerikai siker hatása csak lassan fog beépülni az árfolyamba. Részben, mert a készítmény piaci lehetőségeiről még nincs adat, de a tőzsdei hangulat bizonytalanná válása is mérséklőleg hathat.
Az erkölcsi győzelem már megvan
Jelenleg nagyon nehéz megbecsülni az FDA-jóváhagyás jelentőségét, de ebben a pillanatban fontosabbnak érzem az erkölcsi sikert – mondta az Inforádiónak nyilatkozva Bogsch Erik. Bebizonyítottuk, hogy igenis kiváló, elkötelezett kutatóink vannak Magyarországon. Jó a csapatmunka, a felszereltségük megfelelő, és mivel a vállalat központja Magyarországon van, ez biztosítja, hogy az eredeti kutatásnak is van itthon jövője. Az eredmény azt mutatja, hogy tovább kell folytatni a kutatást, és keresni újabb eredeti készítményeket. De az eltelt 17 év jelzi, hogy ehhez rendkívüli kitartás, türelem és megfelelő anyagi támogatás szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.