BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dráguló fuvarokat hozna Schengen vége

A határokon feltorlódó kamionokra, a szállítás bizonytalanságára, a fuvardíjak emelkedésére lehetne számítani, ha felszámolnák a schengeni rendszert.

Senkinek sem lenne jó, ha megszüntetnék a schengeni rendszert, mert jelentősen megnőne a szállítási idő, így például egy Tiszaújváros–Rotterdam útvonal megtétele a jelenlegi körülbelül 48 óráról akár 60-64 órára is nőhetne – mondta a Világgazdaságnak Székely Zsolt, a Révész Logisztikai Holding vezérigazgatója. Most még nincs ugyan határzár, de a mélységi ellenőrzések ma is relatíve hosszú sorokat, torlódásokat okozhatnak – tette hozzá a vezérigazgató. A legnagyobb gondot pedig a bizonytalanság jelentené, hisz nem lehetne tudni, hogy pontosan mikor érne célba az áru. Ez azért is okozna nagy gondot, mert a mára – hatékonysági okokból – minden gazdasági szereplő kifeszítette a logisztikai rendszert, vagyis egyre kevesebb cég tartja raktáron a kész árut, ahogyan az alkatrészek és alapanyagok is tervezetten, de az utolsó pillanatban érkeznek a gyártóhelyre.

Ráadásul a hosszabb ideig tartó szállítás – részben a megnövekedett munkanapok száma miatt – emelné a fuvarozás költségeit, ami végső soron a fuvardíjak 5-10 százalékos növekedését vonná magával. Amennyiben egy-egy jármű a jelenleginél hosszabb ideig lenne úton, a vállalkozó a megváltozott gazdasági körülmények között csak további fuvareszközök beszerzésével tudná a megbízások elvesztésének kockázatát elkerülni.

Schengen megszüntetése csökkentené a magyar fuvarozók versenyképességét. A hazai fuvarozók olcsóbbak ugyan nyugat-európai társaiknál, de egy német vagy osztrák megrendelő dönthet úgy, hogy a határok nehezebb átjárhatósága miatt drágább, országon belüli fuvarozót bíz meg, hiszen annak kevesebb határon kell átvergődnie magát. Amikor csaknem tíz évvel ezelőtt, amikor Magyarország a schengeni övezet tagja lett, arra lehetett számítani, hogy ez 15-20 százalékos kapacitástöbbletet teremt a logisztikai szereplőknek, egy esetleges „határzár” ennek elvesztésével járna – mutatott rá Székely Zsolt.

Az áruszállítás terén is az a kérdés, hogy Schengen nélkül milyen könnyítések szűnnének meg: csak a személyes okmányok újbóli ellenőrzése a cél, vagy újra bevezetnék a vámvizsgálatokat is. Ez utóbbinál kérdés, hogy minden járművet tételesen vizsgálnának-e meg, vagy csupán szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tartanának – sorolta a megválaszolatlan kérdéseket lapunknak Árvay Tivadar, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének (MKFE) szóvivője. A végeredmény azonban mindenképpen torlódásokhoz vezetne a határokon, elég a záhonyi átkelőre gondolni, ahol többórás vagy akár félnapos várakozásra kényszerülnek időnként a kamionok. Ugyanakkor a román–magyar határ – amely uniós határ ugyan, de Schengenen kívüli – azt mutatja, hogy önmagában a schengeni egyezményen kívüliség nem jelent automatikus torlódást, ott nem fordulnak elő végeláthatatlan kamionsorok.

De mert a határokon várakozó tehergépkocsi-vezetők munkaidejébe ezek az üresjáratok is beleszámítanának, könnyen belátható, hogy a várakozás miatt kieső idő csökkenti a hatékonyságukat, a jelenleg egy-másfél nap alatt teljesíthető fuvarok menetideje akár egy nappal is megnőhet –Székelyhez hasonlóan tehát erre számít az MKFE is. A hosszabb menetidő kevesebb fuvarfeladatot eredményez, ami komoly bevételkiesést okoz. Nehéz modellezni, hogy ez összegszerűen mekkora tétel, hiszen számtalan, jelenleg ismeretlen tényezőt kellene figyelembe venni – tette hozzá a szóvivő, aki azt is megjegyezte, hogy további költséget jelenthet, hogy újra ki kellene váltani azokat az okmányokat, amelyekre jelenleg nincs szükség, ilyen például az útlevél.

Egyre kevesebb vállalkozás végez kizárólag belföldi fuvarozást, ezért szinte mindenkit, pontosabban a nemzetközi fuvarozók kilencven százalékát érintené a korlátozás – a fennmaradó körülbelül tíz százalék elsősorban a schengeni övezeten kívülre szállít, bár esetükben is előfordulnak uniós feladatok. „Számunkra minden schengeni tagállam érintett lenne, azaz a nyugati piacra dolgozó fuvarozók alapvetően megsínylenének egy ilyen döntést. A hazai vállalkozások elsősorban a német és a francia piacon vannak jelen, de Ausztria, Anglia, Olaszország, Spanyolország vagy a skandináv államok is a célállomásaink között vannak” – összegezte Árvay.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.